| cristianfasola a întrebat:

Cine stie cum te poti cantari in spatiu? funda pentru un raspuns rapid

8 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Te folosesti de inertia/ciocnirea corpurilor

| neutrino a răspuns:

Numai prin calcule, nu poti folosi un cantar.

| horia2012 a răspuns:

- Nu se poate masura greutatea unui obiect in spatiu, datorita faptului ca nu exista gravitatie, corpul nu are greutate.
- Greutatea este o forta care apare in urma atractiei de catre pamant sau alta planeta a celui corp.
-Nu planeta-Nu forta-Nu greutate.

| a3e6u9 a răspuns:

Ar fi destul de simplu, ai nevoie de viteză. Dacă știi exact viteza cu care călătorești spre un corp, forța cu care lovești acel corp va fi direct proporțională cu masa ta.

Ca și idee, poți arunca un obiect de 10 kg spre tine cu 10 km/h și după cum bine știi, la fiecare acțiune există o reacție egală și opusă. După ce te lovește corpul, vezi viteza cu care tu și corpul vă deplasați în direcții opuse și de aici se poate calcula ușor masa ta.

După o căutare pe google, am văzut că se folosește o balanță inerțială.

http://en.wikipedia.org/wiki/Inertial_balance

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Cantaresti normal si apoi calculezi valoarea reala fata de cea din spatiu.

| al9264 a răspuns:

Greutatea depinde de gravitatie.

| lollipops a răspuns:

Iti trebuie masa, densitate si volum.Dar ai mult de calculat.Fiecare organ e diferit.Eu ma gandesc "SF-istic" la o centrifuga pentru a simula gravitatia.

| Adyiasi96 a răspuns:

Nu te poti cantari in spatiu pentru ca nu exista acceleratie gravitationala, indispensabila pentru funcionarea normala a cantarelor( G(greutatea)=m(masa) x g(acceleratia gravitationala))