| Fineness a întrebat:

Credeti ca e adevarat faptul ca in minciuna se afla si un pic de adevar?

Răspuns Câştigător
| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Da. Doar ca schimbam adevarul cum ne convine noua. Baftawinking

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Asa cum spune animalulX Har citeste minciuna din cap spre coada si gasesti edevarul, pentru ca minciuna porneste din ascunderea adevarului.

| Hombre a răspuns:

@LoveVampireandVanilla, cand ai pus intrebarea parea-i nestiutoare doar, dar, dupa cumai ales raspusul care il crezi ca te-a luminat, bubui de...

| harciog a răspuns:

Pai da, dar nu-i mai la stinga sau mai la dreapta ci exact la polul opus al adevarului.

| wales a răspuns:

Adevărul care conține minciună sau minciuna care conține adevăr nu poate fi decât o minciună foarte bine acoperită, nu contează cu ce haină o îmbraci, tot minciună va fi. Minciuna care conține foarte mult adevăr este cel mai greu de descoperit.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Maschează un adevăr, doar temporar.
Pa, pa.

| Chris a răspuns:

Foarte proasta intrebarea, avand in vedere ca minciuna este atat de diversa. ( poate porni de la un adevar, poate sa contina mici adevaruri mascate in ineptii, dar poate fi si total inventata si asa mai departe ) Nu se poate spune exact, pentru ca minciuna nu urmareste un tipar fix.

| OanaSimpluu a răspuns:

Sunt sigura! Intodeauna! ^^

| Pustoaicka50 a răspuns:

Da...Pentru ca de obicei si-n fiecare adevar e cate o minciuna.sentimentu e reciprocbig grin

| Mohave a răspuns:

Scopurile in care minciuna este folosita,sint variate,de aceea minciuna este diversa, prezentata in forme diferite si da, se poate naste adesea si din saminta de adevar.Depinde doar in scop vrei sa te folosesti de ea.Cind mincinosul abuzeaza de minciuna, atunci generatorul minciunii nu se mai numeste mincimos, ci privit in plan patologic, se numeste mitoman.