| noreligion a întrebat:

-Credeti ca Iisus a inviat din morti?
Si daca a inviat trup si suflet, atunci pe unde bantuie in momentul de fata?
Iar pentru cei care vor spune ca a inviat, insa spiritual, intrebarea este:
-Unde se afla trupul lui Iisus?
Sa vedem ce spune biblia in acest sens:
I Corinteni:15:13, 14, 15, 16
,, 13. Dacă nu este înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
14. Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.
15. Ne aflăm încă şi martori mincinoşi ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morţii nu înviază.
16. Căci dacă morţii nu înviază, nici Hristos n-a înviat."
Vi se pare voua ca mortii ar invia? LoooL!

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Ca sa cres ca Iisus a inviat, ar trebui sa cred povestea biblica, iar ca sa cred povestea biblica, ar trebui sa cred ca Iisus a pus osu'(Geneza) la crearea universului, iar asta e prea de tot.

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sincer spun nicio data nu am crezut ca acest Isus a existat cu adevarat si nici acum.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu te pune tu să citeşti Biblia pentru că eşti incapabil să o interpretezi."Crede şi nu cerceta"-îmi pare sincer rău că şi acest citat te depăşeşte.

pa, pa.

| mihaibrasov a răspuns:

Pui si tu niste intrebari... Nu vrei sa crezi in Biblie, nu crede, dar nu te mai obosi sa pui intrebarile astea aici. Eventual te poti duce la un pastor, preot, popa care sa te lamureasca.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Esti o rea pentru ca iei in continuare biblia in sensul ad-literam :( :(

http://failblog.org/2010/09/15/epic-fail-photos-vitraux-fail/

| PhaseMorphXR a răspuns:

Esti o rea pentru ca iei in continuare biblia in sensul ad-literam :( :(

http://failblog.org/2010/09/15/epic-fail-photos-vitraux-fail/

| PhaseMorphXR a răspuns:

@noreligion
"Sunt anumite norme care stabilesc ce versete trebuie sa iau ad-literam si pe care nu?"
Pai da, versetele frumoase, pline de iubire, pasnice, imbracate in zahar... se iau ad-literam. Celelalte, parca inspirate din romanele lui Stephen King, se iau in sens metaforic. Nu asta se intampla in toate cadrele comunitare crestine? happy...

Trebuie sa invatam sa fim ceva mai... "selectivi".

| PhaseMorphXR a răspuns:

@mihaibrasov
"Eventual te poti duce la un pastor, preot, popa care sa te lamureasca."

Am purtat eu o discutie cu 2 preoti... unul dintre ei mi-a zis sa termin cu blasfemiile cand am adus discutia la cateva inconsistente legate de infalibilitatea bibliei. Celalalt a incercat sa ma spele cu detergent pe creier, cu povesti frumoase care n-aveau nici o legatura cu discutia, fara sa bage nimic in seama din spuneam eu... worried mda

| Dmonik a răspuns:

Doamne, tu intelegi total gresit si nici nu-ti imaginezi unde poate duce asta. Unde ti-e simtul metaforic?
Pentru ca m-am pierdut in semnificatii, cand preotul mi-s spus sa-mi pastrez sufletul curat, am ingerat Domestos si putin Cocolino, sa fie pur si catifelat ca aerul de munte...cine crezi ca m-a salvat? Un medic!hee hee
Vezi unde poate duce neintelegerea conotatiilor...la accidente casnice!

| Dmonik a răspuns:

Completare: un medic...cu har! tongue

| Gospell a răspuns:

Crezul : Si a înviat a treia zi, dupa Scripturi.Si S-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu cred din toata inima ca Isus a inviat si acum este un Cer si ne pregateste si noua un loc acolo ca sa fim impreuna cu el o vesnicie.
p. s Orice ai crede, Dumnezeu tot te iubeste si spera ca intr-o zi sa iti deschizi ochii si sa vezi adevarul.
Gbu :]

| noreligion explică:

@floatilla-Corect, eu iau ad-literam biblia, insa daca nu trebuie sa citesc ad-literam, atunci pe care versete trebuie sa le citesc ad-literam si pe care nu? Sunt anumite norme care stabilesc ce versete trebuie sa iau ad-literam si pe care nu? De ce aceste versete luate ad-literam au acest inteles, iar unele suna chiar horror?

| noreligion explică:

@mihaibrasov-,, Eventual te poti duce la un pastor, preot, popa care sa te lamureasca.''
Pai nu acolo mergeti voi, la popi? Si uite ce debitati pe aici, ce raspunsuri irationale dati.Acum de ce vrei sa merg si eu, sa ma,, cizeleze''(a se citi-indobitoci)si pe mine?

Janina
| Janina a răspuns:

Gata, am inteles: credinta ta nu exista!
dar de ce Dumnezeu nu ne lasi in pace.
DA eu cred in cel de sus, cred ca toti avem un Dumnezeu acolo undeva si ma rog in fiecare seara la El.
lasa-ne atunci pe noi, cu credinta noastra inexistanta (dupa parerea ta) si cauta-ti o alta pasiune.

| BiaJ a răspuns:

Eu una cred nu imi pasa ce cred altii. cu atat putin imi pasa daca nu crezi tu.sincer...mai bine taci.happy

| adriangabor92 a răspuns:

Da

| elenukbombonik a răspuns:

De unde stii uh ca Iisus Hristos nu a inviat? Vrei sa spui ca nu exista? Daca spui asta inseamna ca nu crezi in Dumnezeu si in Iisus Hristos.Nici macar nu iti este rusine?straight face

| deleuandrei a răspuns:

Nu a inviat nimeni, ce prostii mai scrie si biblia asta ca o inviat iisus big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu cred ca a putut invia desigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca Domnul Isus a înviat. Și El acum e în cer, după cum scrie FOARTE clar în Ioan 14. El S a dus în cer sa ne pregătească un loc și Se va întoarce ca să ne ducă cu El în rai. Simplu.

| 4inel a răspuns:

Eu nu vreau sa te fac NEBUN dar dupa ce scrie mai jos asta esti...

1 Corinteni 15:35 Dar va zice cineva: „Cum înviază morţii? Şi cu ce trup se vor întoarce?"
36 Nebun ce eşti! Ce semeni tu, nu înviază, dacă nu moare mai întâi.
37  Şi când sameni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un grăunte, cum se întâmplă: fie de grâu, fie de altă sămânţă.
38 Apoi Dumnezeu îi dă un trup, după cum voieşte; şi fiecărei seminţe îi dă un trup al ei.
39 Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul păsărilor, altul al peştilor.
40 Tot aşa, Sunt trupuri cereşti şi trupuri pământeşti; dar alta este strălucirea trupurilor cereşti, şi alta a trupurilor pământeşti.
41 Alta este strălucirea soarelui, alta strălucirea lunii, şi alta este strălucirea stelelor; chiar o stea se deosebeşte în strălucire de altă stea.
42 Aşa este şi învierea morţilor. Trupul este semănat în putrezire, şi înviază în neputrezire;