Întrebare recomandată | oprescudorin11 a întrebat:

Credeti ca Luna, ca satelit al Pamantului are vreo valoare? Trebuia sau nu sa existe? Ce ar fi daca nu exista?
De ce oare religiile tin cont de ele desi 'stiinta ' stie TOT! Ca de aia e stiinta.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Intre Soare, Terra si Luna s-a format un sistem, este ca o balanta a fortelor. Viata s-a adaptat la acest sistem. Daca scoti luna din ecuatie sistemul in starea sa actuala nu mai poate exista, pentru ca, sa fim seriosi, luna are o forta gravitationala considerabila, nu este un meteorit sa spui ca e neglijabila. (Daca exista 3
centre de forta mobile, dupa un anumit timp se va forma un echilibru.Lucrul acesta poti sa-l testezi si cu un simulator)
Iar daca sistemul se modifica viata fie reuseste sa se adapteze fie dispare.
Consecintele pot fi calculate, dar desigur nu sunt atat de nebun incat sa ma apuc sa calculez ce traiectorie ar avea Terra fara Luna, si cat de mult s-ar modifica, cum s-ar modifica inclinarea axei terestre, si care va fi noua viteza de rotatie/revolutie.

38 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru RAY):

Man nu are rost sa vorbim asa sa ne aflam in treaba.Voi de fapt asta faceti doar vorbiti fara sa aduceti nici un argument la ce afirmati.Sa vii si sa dai doar din gura cea spus X sau Y e usor, fara sa analizezi, fara sa iti explici si so tii tot pea ta deja a devenit religie.Si sa inchei pot sa iti dau un indiciu.Influenta Lunii asupra pamintului dupa unia sar vedea cel mai bine in timpul mareelor da? Ei uite ia si analizeaza nu doar "inghite" asa tot ce ti se ofera. Daca luna ar determina aparitia mareelor asta ar insemna sa aiba o forta uriasa sa ridice oceanul planetar cu citi metri de acord? Si ce face Luna? Ridica dupa care gata nu mai poate sau cum? Atit poate sa ridice o zi doua si dupa ce? Cind un corp ceresc influenteaza un alt corp o face constant omule intelegi lucru asta constant zi de zi ora de ora minut de minut secunda de secunda.Nu este luna un corp artifical si apasam un buton si stiu si eu odata pe luan ridica apele. Apoi gata inchidem.Asta ar trebuie sa te faca sa iti pui intrebari nu crezi? Uite eu cum fac aduc ceva argumente la ce am spus da? Voi ce argumente ati adus pina acum cu vorbele voastre cu ideile voastre legate de asta? Nimic doar aruncati cu vorbe sau trimiteri mai stiu eu la ce mare savant care a spus nu stiu ce.O fi spus dar probabil e o teorie si atit care poate fi f usor combatuta.Eu asa doresc sa discutam cu argumente chiar asa verbale fara calcule cum spune inferno ca se poate si fara.Asa cum eu am adus argument sau ce am spus referitor uite la chestia asta cu mareele.Deci mie mi se pare trasa de par influenta lunii in acest caz. Daca luna near tine pamintul pe orbita asta ar insemna ca este mai puternica decit pamintul si nu invers.Influenta ta asupra unui tir care trece pe linga tine in viteza este egala cu zero, nu este resimtita nicicum de catre acel tir.Cam asa se afla in relatie pamintul cu luna, deci luna ne influenteaza f putin sau tinde catre zero influenta ei.Stiu multi au spus au dres si ce trebuie sa spunem si noi ca ei? Au demonstrat ca lucrurile asa stau? Dar e mai bine sa ne oprim aici ca deja lucrurile au luat-o aiurea.Mai vine si Noname sa ma invete sa vorbesc si sa ma port.Auzi pentru ea eu daca am spus celor ca tine ca ea sa explice asta am spus frumos explicati ceea ce afirmati, deci pentru respectiva persoana suna a ton dictatorial si asa mai departe, suna a nesimtire.Deci eu sint nesimtit daca incerc sau cer cuiva sa explice o afirmatie? Spune si tu daca eu iti spun uite mai Ray ai afirmat asta poti sa si explici? Cum iti suna tie sincer ce am spus acum? Suna ca sint nesimtit, sau am spus ceva deplasat? E ok cum am spus trebuie sa ne vedem fiecare de treaba ca nu ajungem nicaeri.Tu ai fost ok si niciodata nu ai spus nimic de genul asta, dar unia deja vin si se ia pai ce vreau eu cind nici nu stiu a scrie.Deja sa trecut de la Luna la gramatica. Daca o persoana sa zicem n-a fost la scoala, nu stie sa scrie ce inseamna asta ca trebuie sa ignoram acea persoana, trebuie sa eliminam persoana din societate, sa nu mai vorbim cu ea ca n-are scoala sau ce spun unia? Ca sa vezi si tu cum sint marea majoritate a romanilor.Cind vad ca nu le iese cum vor, si sa nu cumva ei sa ramina stiu si eu ce gindesc ei se ia de cum scrii, ba esti nesimtit, ba nu stii sa scrii.Ce se intimpla cu oamenii astia? Ce este cu atitudinea asta total gresita? Am vazut si de tine sau luat cind ai comentat ceva, ca nu stii a scrie ca, habar nu ai si etc.Nu vorbesc acum aici dar am vazut de multe ori chestia a sta.Raspunde frate la ce intreaba cineva daca stii sau daca vrei sa-ti dai cu parerea dar nu veni sa schimbi tu subiectu ca sa vada si restul ca esti si tu pe aici.Ok scuze ca am vorbit si pe linga dar eu zic ca se impune.Si o lasam balta si cu luna si cu restu.Numai bine si scuze daca am spus ceva ce tea deranjat.Fac asta pentru ca tu n-ai sarit cu nimic ai comunicat normal, nu te-ai legat de felul meau dea scrie sau gindi si asa mai departe.Nu stiu citi ani ai sau cite stii, ori ce experienta ai dar te comporti mult mai bine ca marea masa de pe aici.

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Pare ca ai dreptate, cel putin partial.Ca luna nu are asa mare putere decat integrata in tot sistemul supercomplicat.Imi sugerezi ca ar fi o mica lentila neimportanta? A fortelor globale? Fara lentiluta asta, la un microscop, la un microscop cu precizie ai vedea insa in ceata. Asa sugereaza ceilalti colegi.Care este adevarul? Ca se pare ca toti ati pus cate o faramitura "la bataie', asa mi se pare, chiar si domnul cu citatul din 'Apocalipsa".

| Inferno a răspuns (pentru relian):

Daca mi-ar cere cineva, cu credibilitate mai mare ca a ta, sa aduc argument, as face acest lucru.
Insa mi-ai dovedit de atatea ori ca nu esti capabil sa intelegi anumite lucruri, ar fi prostesc si inutl din partea mea sa demonstrez ceva neantului.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Da ma gindeam eu ca esti in stare de mai mult decit cine spunea ca era pe aici cineva care te-a facut terci.Asta esti omule esti f slab, tu fara net, fara definiti, formule copiate de pe net esti in plop, nu mai stii nimic.Dar asta ai si dovedito cind mai dus la mess sau ai uitat. Uite daca vrei scrim aici.Mai dus pe net si ai inceput sa explici nimic, cautai pe net si eu am spus las-o balta. Apoi esti si dus de acasa, ca mai luat ca unde e mortu, pe cione am omorit etc.Cum l-am omorit, unde l-am ascuns.Si asta fara sa aiba legatura cu ceva subiecte de fizica ce voiai tu sa explici.Deci daca tot stirnesti lumea lasa sa afle cine esti.Esti cam dus de acasa.Dar ce te astepti sa gasesti pe aici.

| Inferno a răspuns (pentru relian):

Imi pare rau, dar este inutil sa ma cert cu tine.

| CMtube a răspuns:

Totul e bine aranjat..in univers. urmareste acest video ca sa intelegiwinking

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Era o vorba, ca "nustiucine" nu este "nustiucum" destul daca nu e si agramat; sau fudul. Ceva cam asa. Am un lapsus acum. Cand o sa mi-o amintesc exact iti spunthinking

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

laughing Eeei, mie-mi place, ca ma amuza teribil, face un adevarat spectacol.
Pacat ca nu m-am deranjat sa caut si documentarul cu pricina, ca ar fi intrat de tot in ceata laughing, pentru ca de complex de inferioritate nu s-ar fi pus problema.