| Răzvănykă a întrebat:

Cum credeti ca va arata specia umana peste 500.000 de ani? Oare vom mai locui pe pamant? Oare vor mai exista religiile sau dumnezeii?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ai mers mult prea in viitor happy
eu zic ca prima data, sa zicem in urmatorii 20-40 de ani... oamenii vor deveni roboti controlati cumva de AI
nu ca unii nu sunt deja roboti, in gandire, in comportament, in lipsa de empatie si nimicul pe care-l reprezinta ei ca si persoane "sub-mediocre"
eu nu stiu peste 500.000 de ani sau 1 milion de ani ce va fi
este foarte posibil ca Pamantul sa fi fost demult distrus pana la perioada pe care o exagerezi tu
cat despre religie, atunci cand 'robotii' vor stapani lumea, ei vor fi religie pentru ca ei o vor impunewinking

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu vă mai exista specia umană iar tu care numai vei exista de ce ți ar pasa? Tu reflectează asupra existenței tale

| dullcat a răspuns:

Stiind cat de scapat de control a ajuns consumerismul, din ce sa mai existam? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

500.000? Cam multi. La cum se intampla acum lucrurile, nu cred ca mai rezistam nici o mie pe planeta asta. Dar totusi in maxim 100 eu zic ca avem sanse solide de a incepe colonizarea spatiului.

| Frank51 a răspuns:

Cu siguranță va arăta diferit însă nu-mi pot da cu părerea deoarece este un interval de timp prea mare. Dacă dorești sa studiezi posibilele cazuri îți recomand să citești scara Kardashev, care deosebește civilizațiile în funcție de capabilitatea lor de a folosii energia disponibilă.

| gabicoo a răspuns:

Societatea umană, așa cum o știm noi, nu va mai exista. Planeta va fi pustiită, iar puținii supraviețuitori ai extincției provocate de poluare vor trăi cu resurse foarte limitate.
Îți recomand două filme: Oblivion și Elisyum.

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

La care adaug si filmul cult Mad Max, mai ales partea Mad Max Beyond Thunderdome, cea cu Pamantul postapocaliptic
Nu are elemente SF la fel de expresive ca filmele spuse de tine dar ne arata cum vom ajunge din cauza poluarii printre altele happy

| gabicoo a răspuns (pentru Simpatic):

Sau Mad Max Fury Road.

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Da,asta e producatia 'noua', pe care tot am amanat sa o vad, pentru ca am zis ca nu se va ridica la nivelul "originalului" desi notele sale ma contrazicwinking

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Daca vede aici @anabalacescu, cate filme nu am vazut, imi va face o lista pentru acasa mai lunga de filme pe care ar trebui neaparat sa le vad laughing
desi am vazut mii de filme, tot nu am parcurs 1% din marea masa cinematografica generala all times
trec pe lista sa vad cap-coada si acest mad max din 2015winking

| Hyperion7 a răspuns:

Nu va mai arata.

| Lupică27 a răspuns:

Deja e pustiu in cartiere, toata lumea e la sala, mall si cosmetica.
Peste 500.000 de ani oamenii vor fi o amintire de mult uitata.

| Theo94 a răspuns:

Diferit. Probabil o sa fim o specie multiplanetara, vom popula mai multe corpuri ceresti cum ar fi planete, sateliti naturali, etc.

| MistarGoGu a răspuns:

Am cumparat deja 500 Km2 pe Marte! Cu urmatoarea rachetă a prietenului Musk îmi iau sculele si ma apuc de parcelat si ingradit terenul! Iti vand ieftin : 500 € / mp!

| Korkodeln a răspuns:

Posibil ca peste 500.000 ani carcalacii inteligenti care au evoluat din gandacii de bucatarie sa aiba dezbateri fierbinti pe tema "Civilizatia umana - mit sau realitate".

Si aia cae zic: "au avut dom'le o civilizatie ultra-avansata..." sa fie luati in ras: "ce civilizatie bai teoria conspiratiei, nici exo-schelet nu aveau ca specie, cred ca de abia se tarau ca le cadeau organele prin piele la mers in viteza, nu vezi cum arata fosilele..."

| Justasimplequestion a răspuns:

Cel mai probabil tu nu vei mai exista atunci

| CalinaXandra a răspuns:

Eu cred ca în câteva sute de ani va dispărea specia noastră complet și planeta se va regenera. Apoi se vor forma alte continente, țări, orașe si probabil alta specie umana și o vor lua de la zero. La cum merge treaba acum nici nu știu dacă mai rezista planeta 100, 200 de ani. laughing și în legătură cu religiile și dumnezeii depinde ce fel de gândire vor avea urmasii noștri... pana la urma tot omu le creeaza si alea. BIBLIA tot de catre om a fost scrisa s-a.m.d. e doar o părerelaughing

| ariel13 a răspuns:

Dacă avem norocul să mai trăiască specia umană nu vom mai trăi pe pământ deoarece va fi mult prea poluată pentru a fi locuibilă așa că cu siguranță pe o altă planetă și controlați de Elon Musk.