| RadioactiveUranium a întrebat:

Credeti ca tehnologia pana la urma ne va conduce?

11 răspunsuri:
| iflirius a răspuns:

Deja îi conduce pe majoritatea.

| Moisie a răspuns:

Nu! Ne va cvonduce intotdeauna CONSTIINTA noastra si pregatirea stiintifica care prin dezvoltare tehnologiei ne usureaza viata!

| NemNUZ a răspuns:

De fapt ne conduce deja

| JIGHIRUS a răspuns:

Suntem deja condusi!

| PuținConteazăNumele a răspuns:

Niciun om nu poate traii fara telefon, televizor, calculator etc deci deja ne conduce

| Narcis2007 a răspuns:

Nu

| sublime89 a răspuns:

Incearca sa-ti imaginezi lumea fara tehnologie. Am fi mai rau decat in Evul Mediu. Asa ca societatea e deja condusa de ea.

| Musique a răspuns:

Va fi cu mult deasupra noastră...
Baftă!

| KlawSixx a răspuns:

Mi-e teamă de ziua în care tehnologia va fi mai importantă ca relaţiile interumane. În lume va exista o generaţie de idioţi.

| Vvistula a răspuns:

Cei care spun ca suntem deja condusi sunt oameni neinstruiti care se lasa condusi de alti oameni din umbra, cei care spun ca tehnologia deja ne-a cucerit astfel fiind mai usor sa ne manevreze, iar noi imbratisam acest lucru, noi vrem tehnologie, vrem sa fim dependenti, ne place acest lucru si vrem cat mai mult, noi singuri o facem, iar tehnologia ea insasi nu are cum sa ne conduca deoarece,, tehnologia" nu are constiita, nu exista inteligenta artificiala si chiar daca o sa existe si chiar daca intr-o buna zi noi vom fi condusi de tehnoligie, asta va fi pentru ca noi am lasat.o nu fiindca ne.a obligat si in incheiere trebuie sa spun ca vointa noastra e in zadara, ea nu conteaza, 1 miliard de oameni nu conteaza pentru un mic de grup de oameni inteligenti, acei oameni de care nu ai auzit niciodata si as vrea sa te intreb ceva, de ce crezi ca s-a prabusit urss si restul statelor comuniste din europa?

| eu4you a răspuns:

Intr-un fel, deja face asta.
La tot pasul vezi oameni obsedati de telefoane, tablete. Le spun "obsedati" pentru ca nu ar putea rezista sa nu le deschida macar pentru o zi. Nu sunt capabili sa mai faca anumite lucruri ajutandu-se doar de carti si de propria judecata.
Si totusi, e impropriu spus ca tehnologia "ne conduce", pentru ca, pana la urma, aparatele nu au propria constiinta. Si ar fi bine sa nu se ajunga la crearea inteligentei artificiale, pentru ca suntem o societate din ce in ce mai usor de manipulat.
Deci, nu, nu putem ajunge sa fim condusi de tehnologie, pentru ca nu EA ne conduce pe noi, noi suntem cei care se lasa in mod deliberat condusi de ea.