| DonEduardo a întrebat:

Credeti ca tehnologia il face pe om sa evoulueze in bine? De ce da sau de ce nu?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si in mai bine si in mai rau.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tehnologia sunt unelte. Evoluția morală are alte coordonate.

| Freya1 a răspuns:

Te face sa evolueze ajutandu-te sa asimilezi informati mai rapid din mai multe surse.
Dar uneori ce e prea mult strica.

| Celcestietot a răspuns:

Pe unii da, pe unii nu. Ai vazut si tu ca sunt diverse caractere atat in societate cat si pe internet, nu putem raspunde intr-o anumita extrema.

| PainTech a răspuns:

Tehnologia e o unealta, nu exista bine si rau in tehnologie/stiinta.

Tehnologia ne-a dat bombe nucleare dar si medicamente mult mai bune. E alegerea noastra cum si in ce fel vrem sa folosim tehnologia.

Tehnologia ne arata doar posibilitatile, noi alegem calea pe care vrem sa mergem.

| siriusblack98 a răspuns:

Pe om in general nu. De ce? Pentru ca omul are ceva inexplicabil in el, un anume proces auto-distructiv. Cu cat omul are mai mult acces la tehnologie si prin urmare putere/control cu atat omenirea sufera mai tare. Exemplul este peste tot pe planeta. Trebuie sa fii orb si prost ca sa nu iti dai seama ca lucrurile merg doar mai rau in fiecare an la nivel global. P.S: Sadrian iar a luat din logica lui Hagi.
P.S 2: Probabil isi va sterge raspunsul cum face de obicei cand i se atrage atentia ca o ia pe ulei.