| UmbraDeVulpe a întrebat:

Ce credeti, va da Putin cu nucleare pana la urma?

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate invetin sa scrii "Putin" cu majuscula, cand vorbesti de nume propriu, ca se confunda cu "puțin".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă va fi forțat, s-ar putea să dea una, așa ca avertisment. Probabilitate 1/10000.

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru sadrian46):

Pai și e suficient una?

| sadrian46 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

E prea mult.

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru sadrian46):

Da dar având în vedere probabilitatea nici nu mi pierd timpul sa mă stresez.

| Drimmero a răspuns:

Avand in vedere ca a ajuns la disperare pentru ca pierde zilnic teren si Ucraina le da la temelie, poate sa dea, dar stie ca daca a plecat o nucleara de la ei, vin altele in ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Și cine dă nuclearele alea în Rusia?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

SUA a zis clar ca vor fi consecinte grave pentru rusia daca va folosi nucleare in Ucraina, UK a zis si ea la randul ei in cateva randuri ca daca putin va folosi armele nucleare atunci UK va incalca conventiile Nato si da arunca cu nucleare in rusia, nu va ramane nepedepsita prostia lui putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu o să dea nimeni nici o bombă nucleară în Rusia.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca vor da unii in altii cu nucleare vine sfarsitul lumii. Efectiv asta se va intampla. Pierdem toti, definitiv. Sper sa nu fie atat de cretini.

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Va fi un razboi Nato(SUA)-Rusia, nu vad de ce s-ar baga si ceilalti, mai sifonata ar iesi rusia pentru ca pe ei ar fi 3-4 puteri nucleare, Sua, Franta, Anglia si probabil Israel care e in alianta cu America, celelalte gen Iran, China, Coreea de Nord si Pakistan nu cred ca s-ar baga pentru rusi, nici nu ar avea interese sa le apere c00rul. Evident ca un razboi nuclear nu ar fi benefic nimanui, distrugi infrastructura, omori civili nevinovati, contaminezi zone mari care se pot extinde si pe alte teritorii cu radiatii care pot imbolnavi si pe altii. Lupta s-ar fi dat convenctional dar rusii sunt niste fricosi si ei vor folosi nucleara pentru ca stiu ca au 0 sanse vs Nato, ei flutura intr-una nuclearele in fata occidentului zicand "daca va bagati vom detona bombe nucleare" in sinea lor stiu ca razboiul din Ucraina e pierdut si ca usor-usor rusia devine o tara ca oricare alta, isi pierde din putere, nu mai e acelasi bau-bau, si-a aratat limitele. Daca nu ar fi avut focoase nucleare eu bag mana in foc ca America intervenea militar si le rupea capul pana acum.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi-ti de treaba ca nu ii e Occidentului frica de rusia, sunt cateva tari in Europa care 1 vs 1 ti-o calca pe ruzia in picioare la ora actuala. SUA de obicei tace si le face, de data asta a avertizat rusia ca vor fi consecinte grave, poti deduce orice din asta, pana acum americanii i-au pedepsit economic, un singur pas gresit facut de putin si rusia va fi cenusa.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca dau cu nucleare in Rusia, ne vor afecta si pe noi, jumatate de Europa ar putea fi terminata, in plus rusii daca au mai multe le ar folosi pe toate banuiesc, daca si ei ar fi atacati. Apoi dupa tot dezastrul creat probabil ca si ceilalti le ar folosi, nu pot sa zic ca ma pricep, si nu stiu ce solutii sunt dar cred ca trebuie evitata aceaata situatie. Oricum ar fi, pentru noi care suntem aptoape de ei ar fi nasol. Cred ca Rusia ar dori sa faca asta la intimidare, intr o zona mai pustie, asa se intelege de la tv, dar cred ca dezastru tot ar fi, nu stiu ce ar putea obtine cu asta. Nu are rost sa fie atacata Rusia, trebuie atacati conducatorii, Putin si ceilalti care ii sustin. Dar probabil ca nu se va intampla, probabil vor pierde razboiul si cam asta va fi. Nucleare au di ceilalti, e constient si Putin ca ar fi un gest las mai degraba

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Eu nu casc ochii la nimic din ce vomita propaganda rusa, or avea ei mai multe dar sa nu uitam ca la fel spuneau ca ei au cele mai moderne arme si ca sunt o mare putere militara iar realitatea e alta, e cam dureroasa pentru ei, ii umileste Ucraina o tara mult mai mica decat ei si care din punct de vedere militar era considerata ca fiind mult mai slaba decat rusii, cu toate astea tara asta s-a batut si inca se bate admirabil cu ei si au recastigat teritorii. Nu pun botul la ce zic rusii ca au ei nucleare super distructive, ei toata viata lor au fost campioni la dezinformari si propaganda, toata viata lor au mizat pe frica adversarilor, traiesc in propria lor psihoza, o bula a lor.
Nuclearele alea se dau strategic, nu se arunca la intamplare, in mod cert Nato nu ar arunca in asa fel incat sa fie afectat teritoriul Nato, insa un razboi nuclear e momentan de domeniul SF, rusii ameninta cu ele, lui putin ii tremura pasarica de frica daca lupta s-ar da convenctional, stie ca isi ia umilinta de la americani.

| gabicoo a răspuns:

Care Putin?
Le dă Gâdea în fiecare seară în direct la TV!

| ReddY25 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Pana acum am vazut americanii si europenii cum joaca teatru si numesc bluff tot ce face Putin, deci daca continuam sa il subestimam, da, se poate ajunge si la asta.
Problema e ca americanii isi baga nasul peste tot in lume, in loc sa-si vada de tara lor care oricum are foarte multe probleme si ca rezultat provoaca tari puternice cum e Rusia, China, Iran, la razboaie ce se vor termina cu daune inestimabile economice si de vieti omenesti.

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

Americ anii isi baga nasul peste tot laughing deci sa inteleg ca americanii sau dus peste aia in Ucraina nu rusii,E bun, ai o gindire de crocodil laughing Ce legatura are americanii cu prefectura, explica daca tot arunci vina pe capra vecinului.
Deci rusii au mers, iau invadat pe ucrainieni corect? Asa deci nu americanii sau dus peste aia ci rusii.
Deci despre ce desene animate vorbesti tu? Sau dus americani in iran si china ce spui tu, sau dus peste aia, iau atacat cu ceva?
Unia vorbiti sa spuneti si voi ceva.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu prietene. Americanii sunt cei care țin în frâu alde Rusia și China, buni rai așa cum sunt americani ei sunt motivul pentru care noi nu vorbim rusă azi.

| StrongHeart a răspuns (pentru suntserios):

De o sabie cu doua taisuri ai auzit?
De ce refuza SUA sa negocieze, chiar si cand Ucraina este deschisa pentru negocieri? Americanii o tin in continuu pe a lor ca isi doresc o Rusie cat mai slaba.
Cu ce pret vor americanii o Rusie mai slaba?
Cu pretul a zeci de mii de oameni morti din ambele tabere.
Romania e prinsa, ca de obicei, la mijloc, intre doua mari puteri.
Iar noi le trimitem arme, de ce? Ca asa au ordonat stapanii de la Bruxelles?
In loc sa pastram relatii bune atat cu Rusia pentru a beneficia de gaze, cat si cu U.E pentru a avea o piata de desfacere, noi ne expunem la riscuri foarte mari intr-un razboi care nu ne priveste.
Care este scopul NATO?
Sa ne apere in cazul in care suntem atacati, iar noi sa sprijinim celelalte state membre in cazul in care sunt ei atacati.
Daca nu suntem atacati nici noi, nici alt stat membru Nato, de ce sustinem acest razboi? Ca asa isi doreste Ucraina? Sau SUA?

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, si nu e corect? Toata lumea civilizata, Nato, Ue isi doreste o Rusie slaba.

Sua nu are nimic de negociat intre Ucraina si Rusia, si nu Ucraina nu e dispusa sa negocieze teritorii. SI nu vad de ce ar face-o.

Tu esti genul ala, care sta frumos la caldurica si zice, da dati-le domle teritorii sa se termine razboiul. Daca ar fi sa cedeze Romania Suceava, Iasi si Vaslui Rusiei? Cum ar fi?

Romania eu sper ca nu e deloc prinsa la mijloc. Romania e pozitionata destul de clar de partea Ue si Nato. CA mai sunt unii rusfili care latra ca vai mama Rusie si stapani de la Bruxel... aia fie vorba intre noi sunt niste imbecili.

| StrongHeart a răspuns (pentru suntserios):

Toata lumea civilizata cu forta vrei sa zici. Cum am mai zis, americanii sunt singurii salbatici care au folosit vreodata arme nucleare si au omorat zeci de mii de oameni nevinovati. Ce te face sa crezi ca nu ar face-o din nou, taman pe teritoriul nostru daca s-ar ajunge vreodata la un razboi direct intre Nato si Rusia?
Suntem fix la mijloc, oricat de bine crezi tu ca suntem pozitionati.
La fel ca Iraq, Siria, Afganistan, Vietnam care au fost curatate de resurse si au suferit mari pierderi de vieti omenesti din cauza acestor doua superputeri rivale si lacome care distrug tot in urma lor pentru a obtine teritorii si resurse.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca se va ajunge la un razboi Nato Rusia va fi strict din cauza Rusiei Nato nu a facut niciodata acte de agresiune

Si daca se va ajunge la un razboi Nato Rusia pe teritoriul nostru e absolut stupid sa dai vina pe Sua ca noi suntem pozitionati geografic unde suntem.

Cat despre acuzele astea cu Sua ca au intrat in nu stiu ce state... da au intrat, au intrat cu boncancii dar nu au facut-o niciodata cum a facut Rusia. Toate statele in care sua si-a bagat nasul erau deja intr-un sistem care nu facea decat rau propriului popor.

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu America ii provoaca, pur si simplu rusia, china si care mai sunt reprezinta tari agresive iar America ii cuminteste, nu latra nimeni la ei, SUA e mama protectoare a multor tari. Tin minte cum faceau chinezii valuri ca vor ataca Taiwan daca Pelosi vine in vizita, se pregateau de exercitii militare in zona, erau bombardieri, a trimis SUA nave de razboi in zona si i-a cumintit pe orezari, efectiv nu latra nimeni la America.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru StrongHeart):

Ai nimerit-o pe asta cu America,? bravo!

Au baze militare peste tot.
Se dau baietii buni, dar sunt niste invadatori. Au cauzat foarte multe distrugeri si razboaie din 2000 incoace.

| suntserios a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Invadatori?
ce teritoriu au invadat si anexat SUA cu forta?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru suntserios):

De la incidentul fals cu cele 2 turnuri au tot mers prin orientul mijlociul, servind democrație și distrugere in masa gratis.

De ce te gandesti la invadare ca lq ocuparea unui spatiu? E cu totul si cu totul altceva.

Ce treaba au ei in zona aia? Parca tara lor e in America, nu in Afghanistan, Syria si in niciun caz nu e presedintele lor Sadam Husein sau Gadafi, incat sa ii scoata de la putere ori sa ii ucida.
Stii ce zic?

Am auzit ca e petrol pe acolo, dar nici chiar asa. Sa isi bage nasul in teritoriul altora si sa ia parte la războaie.
Tu esti cumva simpatizant rus, de ma intrebi? happy

| suntserios a răspuns (pentru SuperCoolDude):

"De la incidentul fals cu cele 2 turnuri"

Am înțeles cu cine discut. Pierdere de timp sa continui

| DeMicUnCălător a răspuns:

Putin poate face uzură de armă nucleară doar în cazul în care o altă țară invadează Rusia.
Aici gasești și motivul pentru care zilele trecute a declarat că anexează cateva teritorii Ucrainiene, pentru ca apoi să spună că Rusia este invadată. ȘI LEGAL poate folosii arma nucleară asupra Ucrainei.
O Va folosi? poate!
Dacă o va folosi, iși va urca toata lumea in cap. Inclusiv ALIATUL PRINCIPAL. China,
Părerea mea care nu este decat o simplă părere, o speculație irelevantă. Este ca Putin deja a pierdut razboiul. Si el ști asta. doar că n-are înțelepciunea necesară să acepte infrangerea și să move on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă va da o va va face undeva unde distrugerile vor fi minime.

| Vehuiah07 a răspuns:

Nu.