| deejay_3315 a întrebat:

Credeti in DESTIN? Exista undeva acolo o carte in care iti este scrisa viata!? Ma gandesc... la Newton (asta mi-a venit in minte happy ) el oare a avut acest destin sa descopere gravitatia si de ce acum forta se masoara in newton? De ce nu a descoperit un roman, un chinez gravitatia, de ce el... oare asta a fost destinul lui? thinking

Răspuns Câştigător
| cosmingcc a răspuns:

Destinul daca vrei sa existe. poate fi cel mult o consecinta a gandurilor tale, urmareste blogul asta http://be3-cosmos.blogspot.com/ nu exista coincidenta sau o viata predestinata, totul depinde de noi si de cum gandim;) intrebarea ta e complexa si necesita mult studiu. pe blogul ala este explicat fenomenul pe intelesul tuturor si foarte detaliat.

in plus inveti cum sa faci anumite dorinte sa se indeplineasca, este foarte tare starea aia de detasare, cand stii ca poti sa ai ce vrei, ca nu exista un destin care te 'mentine' pe drum ci doar consecinte ale gandirii noastre;)

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cred in puterea omului de a-si construi propriul destin. Mai fericit sau mai putin fericit, in functie de cum ni-l facem fiecare, in parte. La fel si in cazul lui Newton, atat ca el este cunoscut in intreaga lume prin ceea ce a facut, dar a avea un destin, nu inseamna a fi neaparat cunoscut. Fiecare cu pasiunile, idealurile, vocatia, inclinatiile sale, de aici si destinul. Newton a facut ce i-a placut, iar asta face parte din destinul sau. Uite, si noi avem un personaj cunoscut (prin destinul sau, cladit de el). E vorba de Henri Coanda, inventator al motorului cu reactie. Ii poarta numele diferite colegii si aeroportul din capitala.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu... este doar o chestie imaginara ca multe altele

| WR104 a răspuns:

Nu exista.

| claudia01 a răspuns:

Viata unei persoane e afectata de multe lucruri: depinde unde te nasti, in ce familie cresti, ce educatie primesti. Insa in viata fiecarui om apare momentul cand trebuie sa ia o hotarare (sau mai multe) care ii va schimba viata in bine sau rau. Atunci incepe sa-si faca destinul.

| andrey23 a răspuns:

Destinul ti-l faci singur happy

| pufarin1 a răspuns:

Eu personal nu cred in destin.Fiecarui om ii este dat inca de la nastere o stare de libertate asupra propriilor sale actiuni.In opinia mea este o aberatie sa crezi in destin.Asta ce inseamna? ca daca unui om ii este "destinat" sa se spanzure el nu mai poate face nimic ca sa se salveze? Hai sa fim seriosi, NUMAI tu decizi ce faci cu viata ta si nu o "carte"cum ai zis tu.
Si in legatura cu Newton, si altii, eu o numesc randuiala.Asa a fost randuit sa se intample.big grin

| Ssshadow a răspuns:

Nu stiu nici eu bine...
Eu cred ca destinul e legat de ce faci tu in viata.

| leoaica_1036 a răspuns:

Da. Eu cred ca exista.