| Ana-Maria94 a întrebat:

Credeti in sfarsitul lumii? care se tot zice ca vine in 2012?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, va exista inevitabil un sfirsit al lumii. Dar asta nu va fi in 2012, astea-s bazaconii cu tenta comerciala. Insa la un moment dat, va fi. De ce? Pentru ca nimic nu-i vesnic si pina la urma, daca nu ne autodistrugem, asa cum avem de altfel tendinta, atunci trebuie sa ne gindim ca soarele are o viata limitata si cind isi va termina combustibilul se va stinge. Insa sfirsitul nu va veni din cauza lipsei soarelui deja stins. E drept ca fara el dispare si posibilitatea de a mai exista viata pe pamint. Dar cind soarele va fi mort, viata de pe pamint va fi de mult istorie. Asta pentru ca inainte de a "muri", soarele se va dilata si va inghiti intregul sistem solar, adica toate planetele care orbiteaza in jurul lui. Imagineaza-ti ca nu va supravietui nimic "pirjolului". Ulterior, dupa mult timp, cind deja totul va fi pustiu, se va stinge finalmente si soarele. Insa exista o speranta. Asa cum spuneam, daca nu ne autodistrugem, avem timp suficient sa evoluam ca sa incepem colonizarea altor planete din alte sisteme solare. Este timp berechet pentru evolutie, avind in vedere ca soarele va muri peste citeva miliarde de ani. Si adaug ca de altfel soarele nostru se afla abia la jumatea vietii lui. In alta ordine de idei, ca sa vorbim si despre prevestirile biblice (pentru ca nu trebuie sa uitam ca sint si credinciosi care stiu despre un anumit sfirsit al lumii), se poate face o paralela intre cele spuse mai sus si sfirsitul lumii descris de biblie. Poate ca de asta venirea lui Iisus si inaltarea la Cer a sufletelor curate, va fi urmata de o ploaie de foc care va pustii totul, va nimici tot raul de pe pamint. Avind in vedere ce spuneam, ca soarele va inghiti pamintul, concluzia ar fi ca indiferent cum punem problema, din punct de vedere stiintific sau din punct de vedere religios, sfirsitul va fi acelasi. Cei ce au scris biblia, nu au folosit cuvinte si descrieri prea savante, erau nepotrivite pentru acele vremuri si oricum multe lucruri din biblie sint greu de digerat si la ora actuala, daramite atunci. Insa este clar ca stiau ei ceva... Subiect deschis, inchei prin trei puncte de suspensie, pentru ca odata intrat pe tarimul religios, deja sint multe de spus, religia inglobind multa doctrina dar si multe lucruri reale. Din pacate prost impletite, asta facind-o blamabila, cu atit mai mult cu cit este folosita de o mina de oameni pentru manipularea in masa, pentru controlul multimii si obtinerea de foloase.

19 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Credeam. Nu mai vine, am intrebat si eu la randu-mi, oameni mai destepti ca mine (preoti, profesori). Sfarsitul a venit : criza, nesimtire pana-n maduva oaselor, egoism, ne calcam in picioare. Poate ca ai auzit si de aceea asezare a soarelui, paralela cu planetele : o simpla eclipsa, la fel cu a fost si cea din anul 1800 si ceva. Nimic ingrijorator.

| edoru a răspuns:

@denisa0906: Mi-ai adus aminte cu "se va încheia o noua era" de Spengler care, în Declinul Occidentului, identifica o serie de culturi care au existat de-a lungul istoriei şi toate se încheiau, culmea, cu Civilizaţia. Elementul civilizator devenea de fiecare dată factorul distructiv pentru abuzul oamenilor faţă de ei înşişi şi lipsa de responsabilitate. Totuşi, cu fiecare trecere de la o "eră" la alta, omenirea nu a pierit. Nu o va face nici în 2012.
Mi se pare de un infantilism penibil să se spună că omenirea va pieri. Chiar şi comercial. În secolul al XVII-lea erau şanse de a fi crezută o astfel de teorie dacă era impusă de mai marii bisericoşi spre a obţine unele beneficii materiale, dar azi, ne pufneşte râsul. Omenirea, dragilor, nu va pieri niciodată.

| Eron a răspuns:

Sfarsitul lumii este aproape. Sfarsitul lumii este echivalent cu revenirea lui Isus.Atunci va fi "sfarsitul lumii". Desigur, pentru cei ce asculta de poruncile lui Dumnezeu si il iubesc pe Acesta, acest sfarsit este astept, pentru ca atunci se va disparea pacatul de pe pamant impreuna cu toti pacatosii care nu au accepatat pe Dumnezeu. Sfarsitul nu are nici o legatura cu 2012.Insa nu se stie cand va reveni Isus. Poate ca va fi in 2012.Referitor la toate catastrofele naturale despre care se zice ca or sa fie in 2012, eu spun ca probabil vor fi, deoarece in Biblie scrie ca inainte de revenirea lui Isus vor fi astfel de cataclisme.Si mai spune si alte lucruri despre oamenii din urma, care vor ajunge la culmea pacatului.Si intr-adevar, asa este.Cartea Apocalipsa, scrisa de catre apostolul Ioan ne spune mai multe lucruri care se vor intampla.De exemplu despre incalzirea globala.In asceasta carte spune ca soarelui i se va da puterea sa dogoreasca.Si intr-adevar, asa este. Ultimii ani au fost catalogati ca fiind cei mai calzi.Asa ca nu este de mirare.
Eu iti dau un sfat.Pregateste-te.Si daca te vei pregati in adevaratul sens al cuvantului, atunci nu-ti va fi frica de sfarsitul pacatului, pentru ca tu vei fi mantuita impreuna cu toti cei care l-au acceptat pe Isus.Eu sper si fi si tu sai sa fiu si eu.

| Silvia a răspuns:

Nu, nu cred.happy

| Majj a răspuns:

Vom trai si vom vedea. Nu ne poate asigura nimeni de nimic. Nu lasa gandul asta sa iti manance viata happy

| Ana-Maria94 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri:*

| denisa0906 a răspuns:

Nu sfarsitul lumii. mayasii spun ca atunci se va incheia o noua era nu va fi ceva apocaliptic.

| YepIsSuspended a răspuns:

Intr-un reportaj de pe discavery spunea ca va fi intr-un milion de ani

| Butsilee a răspuns:

Nu cred, dar vreau sa vina!

| Dianna_8523 a răspuns:

NU. totul depinde de Dumnezeu

| cucurigu a răspuns:

Nu

| alin_5728 a răspuns:

''Sfarsitul'' este de fapt un nou inceput dar nu pe pamant si in rai.
DAR pentru cei necredinciosi sfarsitul reprezinta cu adevarat finalul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si iar nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuu i nici nu mai vreau sa adud asta peste tot(la stir bla bla bla)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sfarsit al lumii cand va fi, crede-ma ca nu vor sti nici cele mai mari genii, poate daca in viitor se vor descoperi noi metode de a distruge omenirea prin substante chimice toxice. Dar un sfarsit al lumii prin apocalipsa din 2012, nu cred. Nu a ajuns omul atat de inteligent incat sa prevada sfarsitul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric NU. De ce a creat Dumnezeu pamantul, oamenii si tot ce mai este pe aici? ca sa le strice intr-o zi? Nu are niciun rost sfarsitul lumii, si asta e doar in imaginatia oamenilor care s-au plictisit de viata...

| Anonim_5535 a răspuns:

Un raspuns castigator! Ana-Mariawinking
Pune la cineva un raspuns castigator
Raspunsul meu:
Nu pot sa cred nimic pur si simplu cum vrea dumnezeu.
Acela a fost raspunsul meuwinking
Ori cum eu cred ca nu cu credinta se trece prin rai si cu iertarewinking
+ adevar...

| MIB a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa stiinta, nici decum, daca e sa ne luam dupa religie, tot nu merge, pentru ca nimeni, NIMENI nu stie cand va sa vina, cu exceptia Lui Dumnezeu, asa ca de unde or fi putut afla niste mayasi sau cum le-o fi zicand la poporu ala cand vine sfarsitul lumii daca Dumnezeu spune clar ca numai El stie, nimeni altcineva; doara tot asa or zis cu cativa ani in urma, ca lasa ca vedeti voi, 2000... i ultimu' an, da o fost asa? nu o fost, dupa aia ca 2002 sau care, o sa fie ultimu, da o fost? nu o fost, lasat-ii pa aia care se iau dupa ce stiu ce semne de pe cer, sau sa uita in zatu de cafea sau in laturile de la porci si ghicesc cand i sfarsitu lumii, mai slabiti-ma...

| dororai a răspuns:

Nu, nu cred. Şi în niciun caz nu cred într-un sfărşit al lumii aşa cum este înfăţişat în filme de genul 2012 sau Apocalipsa.