| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajungi sa fii intuitiv medical adică sa ai o intuiție medicală?

2 răspunsuri:
| randomuser009 a răspuns:

Nu exista intuitie pentru un doctor, doar experienta, el vede mereu aceleasi boli, si dupa un timp, incepe sa le recunoasca doar din privire.

| TantiLizica a răspuns:

"Intuiția medicala" se naște din experiență, documentare, și pasiune pentru medicină. O persoană care studiază medicina, știe sa citească articole/rapoarte/studii medicinale, cunoaște anatomia/patologia corpului uman și afecțiunile sale va avea o oarecare "intuiție", însă aceasta este dobândită doar prin aprofundarea materiei.