| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar fi aceasta lume fara preoti?

Dar fara biserici?

Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Utopic ar fi perfect. Să creadă toți în ce vor, fără instituționalizări care sug bani și vieți prin dispute. Realist vorbind nu ar fi bine. Majoritatea e prea proastă și încuiată să funcționeze fără lăcașe de cult și corporații care sug bani. Ar fi haos. Mulți și-ar pierde credința pe care de fapt nici nu au avut-o. Ei cred în instituție, nu sunt credincioși. Ar asocia dispariția lăcașului cu dispariția credinței care oricum e inexistentă și ar ieși un dezastru. Nu poți lua speranța oamenilor. Chiar dacă sunt proști de dau în cratere în marea lor majoritate.

42 răspunsuri:
| rolly3342 a răspuns:

P.i.b mai mare.in Romania sunt mai multe biserici dacat scoli...si preotii sunt pedofili, betzivi, scandalagii etc.

| rolly3342 a răspuns:

Gizaz u suck.

| Aly28 a răspuns:

Dupa parerea mea,pentru a crede in Dumnezeu,nu e nevoie sa mergi la preoti, si sa-i impartasesti lui toate pacatele tale, cand poate el are mai multe ca tine.Probabil cred toate astea pentru ca se vb f urat despre preoti, si au fost si cazuri in care au violat fete/femei sau si-au cumparat nu stiu ce masini scumpe.Biserica o consider casa Domnului,si cum au zis si altii se fac botezuri, nunti, parastasuri etc.In concluzie consider ca daca nu ar fi existat toate acestea lumea s-ar fi adaptathappy

| starmaker a răspuns:

Cu siguranta mai razboinica, mai distrusa...cred ca nu ar mai fi asa cum o stim acum chiar daca si acum pare groaznica uneori

| Cinesafie a răspuns:

Nu ar mai trebui sa ne puna parintii sa mergem de paste si de craciun LA BISERICA.
Nu ne'ar mai scapa profu' de religie de vreo 2 ore cand mergem cu clasa sa ne spovedim
si LUMEA S-AR TREZI LA REALITATE

| ImYourFuckingNightmare a răspuns:

Ar fi la fel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai realista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ar putea exista o asemenea lume. Dumnezeu a creat lumea si a dat o speranta; omul are nevoie de speranta.Biserica este casa Domnului,daca unii preoti nu mai sint cu adevarat preoti, ei vor plati, mai mult decit alti oameni.Numai bine.

| MrLentziu a răspuns:

O lume fara credinta.

| madyxo a răspuns:

Fara preoti =mai putine violuri si chestii de genu' laughing

Fara biserici= unde se vor oficializa nunti, botezuri etc?

| BeresBeatrice a răspuns:

Pai fara Biserici ar fi urat pentru ca nu am mai avea posibilitatea de a calca in casa Domnului, cat despre preoti depinde de momentul in care ei nu ar mai exista: daca ei nu au fi existat niciodata probabil ca lumea ar fi fost un dezastru.De ce? Pt ca i-au putut indruma pe cei pierduti spre Dumnezeu,au si ei pacatele lor ca doar sunt si ei oameni nu sunt cu nimic mai diferiti decat noi; dar daca nu ar mai exista de acum nu cred ca s-ar schimba mare lucru, cei credinciosi nu se vor lepada de Dumnezeu din cauza asta, preoti nu fac de cat sa ni-l aduca la cunostinta si sa-L slujeasca

| Ghencian_Nicoleta_1915 a răspuns:

Ar fi perfecta pentru toata lumea, citind intro carte despre credinta, se scria faptul ca numai prin domnul issus hristos omul poate sa si foloseasca puterile mentale sufletesti, etc. Prin alte surse am gasit ca se sustine ca numai preotii si calugarii au harul acesta. Altii explicau ca nu au decat oamenii sa se obisnuiasca ba chiar sa se bucure daca in mintea lor e imaginea unui preot! In final subliniez eu totul, mińea sufletul sunt ale omului si nu are drept nici un preot sa si interpuna asa zisul har, cu alte cuvinte puterea lui personala, dezvoltta si aparata de sistem. Pe ideea control metal, subjugre radicala si incalcarea a cel putin a unor articole din lege, libertatea de gandire, dreptul la propia constiinta etc. ori daca tu cunosti cum sa impresionezi si sa faci legaturi mentale si sufletesti, ori cum se numesc la ei( vezi doamne, ce leaga domnul e legat in cer si pe pamant... Si nimeni altul nu mai dezleaga) asadar nu rezulta decat o dirijare permanenta, mai determina si fortat evenimente in viata omului... Consider ca fa decat abuzuri asupra tuturor!
De ce m au botezat ai mei? Ca asa se facea! Sunt aigura ca daca consteau intregul adevar si ei ar fi parasit sistemul ortodox. Mai penibil e ce sustin, ca vai copii vor platii pentru pacatele celor dinainte... De unde stiu? Asta fac si asta infunda in mintea omului pana il doboara. Si mai stau si mandrii imbracati si cu fruntea in sus ca si cum nu ar avea nici o vina.
Da numai la noi ce da Domnul!
Vorbeste de la sine!
Chiar imi doresc o lume fara preoti, abia astept.

| Ghencian_Nicoleta_1915 a răspuns:

Si bisericile, penteu ce sa ma duc in casa domnului? Sa-i admir picturile si sa i ustin financiar, si mai rau sa plec de acolo cu alte mesaje "sadite in mintea mea pe nu stiu ce cai, ca sa ma. Trezesc a doua zi cu mintea spalata. Nici gand! La fel, cred ca ar fi chiar rai pe pamant, fiecare ai arfacr ce ar vrea, putea si etc, nu doar la idrumarea si legatura sidirectia impusa de domnii care slujesc in biserici.