| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre preoti, calugari, duhovnici, biserica?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Am o parere naspa, aceste persoane 99.99% is lacome,iar aceste institutii is lipitorile societatii in ziua de azi,sa nu zic ca asa au fost dintodeauna.
In alte state mai dezvoltate nu primesc de la stat absolut nimic si nici nu au voie sa se implice politic nicaeri,dar si acolo tot lipitori is,cas scutiti de taxe laughing pai de ce? Ala nu-i om ca si mine? Eu daca platesc taxe,el de ce nu ar plati?
Daca cineva are o afacere pentru care plateste atatea taxe,biserica de ce nu ar trebuie sa plateasca? Oriunde te uiti in lumea asta biserica are bani la greu,dar ei au ca legea NT unde culmea seful lor este Isus care din povestile lor nu avea nici casa,nici masa,nu avea nimic,dar uite ca ei au laughing
Nu stiu cum e ca sefu tau sa fie lipit sarac si tu sa dai pe afara laughing numa lucratorul lui nu te mai poti numi laughing
In RO pentru ca biserica a fost a statului, eu as fi scos-o la privatizare laughing Cine dadea banu vindeam tot, apoi fiecare cu drumu lui, biserica nu are ce cauta in scoli, in politica.
Deci in RO e jale cu J mare laughing e ceva de speriat nu copii, s-ar fi speriat pana si Dzeu daca ar fi existat si ar fi vazut ce se intampla laughing

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de fiecare om în parte. Există și persoane bune si mai puțin bune in biserica. Părerea mea. Nu trebuie sa generalizam pentru că nu este corect.

| SilentRain a răspuns:

Preoții =pedofili jegos cu salariu
Călugări = creiere spălate
Duhovinic =mafioți plini de bani
Biserica = cea mai mare țeapă pe care a cunoscut-o omenirea

| mentholinks a răspuns:

Dereglati psihic, tulburati mental, lacomi, inselati.

| StrongHeart a răspuns:

Daca un om se naste si e facut pentru calugarie, am o parere buna. Daca acesta a facut niste lucruri urate in viata lui si cauta sa gaseasca o alinare in credinta, imi cam dispare buna-voia.
AU si ei rolul lor, dar nu imi pasa.Imi traiesc viata dupa principiile mele si il am pe Dumnezeu in suflet si cred cu tarie ca exista ceva ce pastreaza ordinea pe aceasta lume,dar nu ma limitez la niste reguli,poate sunt egoist,poate sunt inteligent,poate sunt un prost cu o parere, dar vreau sa imi pastrez libertatea.
Ca preot, calugar e greu sa faci asta.
Trebuie sa fii facut pentru asta, si in cazul asta go for it.Dar multi nu stiu unde le e capu', unde le e coada cum e vorba aia.

| sabin89 a răspuns (pentru StrongHeart):

"exista ceva ce pastreaza ordinea pe aceasta lume,"
Eu văd şi multă dezordine. Mai ales în România.

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

Si eu o vad,prefer sa o ignor, prefer sa visez, dar nu vreau sa vad mereu aceeasi mizerie zi de zi, poate e incredere oarba, dar am speranta ca poate se mai schimba lucrurile.