| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre biserici neoprotestante si biserici protestante?

3 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Din punct de vedere crestin sunt mai rai ca satanistii. exista numai 2 biserici crestine, biserica catolica, si biserica ortodoxa.
cu privire la cauze, de ce protestantii sunt impotriva crestinismului si nu pentru, sunt multe, nu te lasa impresionat de propaganda lor care e foarte agresiva si chiar logica (in mod fals), daca studiezi doctrina lor poti sa vezi asta foarte clar.

p. s.: recunosc insa ca ei au propaganda cea mai abila, sunt cei mai smecheri si cei mai manipulativi, deci daca ai indoieli trebuie sa cercetezi personal problema, nu sa le crezi vreun pretins argument care suna bine la prima vedere din punct de vedere logic, dar e destinat numai sa creeze confuzie.

| zepssy a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada in ce Dumnezeu vrea el. Caracterul si respectul reciproc e ceea ce conteaza pentru mine cand privesc la o noua religie. Locuiesc intr-un oras (in afara Romaniei) unde am intalnit oameni de toate religiile...asta nu ne-a impiedicat sa fim manierati, sa ne imprietenim si sa ne ajutam reciproc. Pentru ca suntem oameni civilizati nu intram in discutii aprinse despre credinta unuia sau altuia... dupa cum se zice: in religie si in politica nu ajungi niciodata la un punct comun, mai bine evita-le!
Pentru romani, din pacate, religia e un refugiu si o scuza pentru neputinta lor! Poate ar trebui sa il lase pe Dumnezeu la o parte si sa se educe mai mult pentru ca traim intr-o lume foarte complexa cu destul spatiu pentru toti!

Tin sa precizez ca nu practic nici o religie!

| Sorinelz1 a răspuns (pentru zepssy):

Stimata doamnă, gândirea dvs ma îngrozește.

De la atâta "deșteptaciune" a-ți înnebunit, vorba Apostolului Pavel.

Odată ce răul locuiește în om prin naștere, el.nu e capabil scape de rău și sa și formeze caracterul niciodată!

Decât dacă e salvat de puterea păcatului prin Isus Hristos care a venit în lume sa l scoată pe "satana".din om!

Numa Isus Hristos poate forma într-un om un caracter adevărat.

Restu sunt doar vopsele peste rugina.
În fața te vb de bine și pe la spate te ar mânca de viu. Asta e moralitatea fără Dumnezeu

Moralitatea nu o putem despărți de Dumnezeu.

Moralitatea vine de la Dumnezeu prin Biblie. De acolo s au inspirat filozofii etc.