| Theo94 a întrebat:

Cum ar fi aratat lumea daca nu ar fi existat cele doua razboaie mondiale si razboiul rece, stiu ca au aparut tehnologii noi granitele s-au schimbat, etc.

https://www.quora.com/......s-world-be

O intrebare asemanatoare pe quora.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tot asa cum era acum

| sierra1 a răspuns:

Istoria nu se scrie/face cu "dacă" - ăla e sf

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cum ar fi arătat, ci cum ar fi evoluat, o întrebare mai bună.
Ce s-a întâmplat.
Se spune că anii de pace nu sunt suficient de productivi și creativi.
Germanii ar avea ei supremație nucleară iar nu cei care o au azi. La fel legat de tehnologiile spațiale.
Și statul Israel nu ar fi existat. Nu interpretați în nici un fel ce spun eu aici.
Acum datorită utilizării armei nucleare la Hiroshima și Nagasaki, un al treilea război mondial nu mai este posibil. Nici aceste evenimente nu s-ar fi produs încă.
Puteam avea o prognoză a viitoului de acum încolo, fără al doilea război mondial? Ne-am afla cum în fața celui de-al doilea, cu un urmaș al lui Hitler la putere, având acces la butonul nuclear.
Ceea ce nu ar fi deloc îmbucurător. Așa că, să fim fericiți că acesta, cel de-al doilea a avut loc. Ne scutește acum de război în Europa.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Dar dvs nu credeti ca Germania nu are bombe nucleare in prezent?

| RAY a răspuns:

Daca nu ar fi existat, Deutschland nu era unde e azi, nici internetul nici statul Israel nici tampita de merkel, nici milioanele de turci si sirieni care se afla azi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nu numai că nu cred, sunt sigur.
Până în 1992 știam pe surse că nu au.
De atunci nu au avut cum să le facă.
Au centrale nucleare, au capacitatea de a acumula material fisionabil pentru a produce bombe dar sunt monitorizați.
Dacă Israeulului i s-a permis tacit să își facă arma nucleară, Germaniei nu i s-ar fi permis nici tacit nici altfel. Și țările din vest se spionează în draci din acest punct de vedere. Orice, dar arma nucleară, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Lumea ar fi aratat diferit, nu numai la state ci la Obiceiuri. Eram mai "gentlemani", exista diferenta mai mare intre clase sociale. Nu eram atat de "golani"
Datorita macelurilor din razboaie omenirea a renuntat la scrupule.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din câte cunosc, asta din statistici făcute de foruri internaționale competente, măcelurile din războaie au scăzut în intensitate, după cel de-al doilea război mondial.