| Dl.Inginer a întrebat:

Cum as putea sa ma simt aproape de Dumnezeu? Multi prieteni de-ai mei imi spun mereu cat de real este Dumnezeu si as dori ca acest lucru sa fie adevarat si in viata mea. Exista vreun secret in a-l cunoaste pe Dumnezeu, sau trebuie doar sa speri ca intr-o zi vei ajunge si tu sa-l cunosti?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Te-ai gandit vreodata la modul in care se dezvolta o prietenie intre doua persoane? In primul rand, cei doi trebuie sa faca cunostinta; nu poti fi prieten cu cineva pe care nu l-ai intalnit niciodata. Apoi, acestia trebuie sa petreaca timp impreuna, sa comunice unul cu celalalt. O relatie de prietenie nu se poate adanci daca cei doi nu investesc timp si nu comunica eficient.Tot asa este si cu relatia noastra cu Dumnezeu. El ne iubeste, si doreste sa fie prietenul nostru(ne iubeste mai mult decat orice prieten uman). Asadar, fa cunostinta cu El, intoarce-te la El, roaga-L sa-ti ierte pacatele si sa intre in viata ta.Invata sa petreci timp cu Dumnezeu si sa vorbesti cu El zilnic. Poti face asta citind Biblia si prin rugaciune.Impartaseste cu El poverile si preocuparile tale! Chiar si atunci cand nu simti prezenta Lui, prin credinta El este cu tine, pentru ca a promis asta.

41 răspunsuri:
| moonY a răspuns:

No god i'ar dona'o lui. oricum avea ceva probleme cu lungimea, iar a lui robert o fi uzata.
s'ar ajuta reciproc

| moonY a răspuns:

Astept si varianta lui no godlaughing

lolita
| lolita a răspuns:

Mai baietilor, nu se mai poate pune o intrebare serioasa aici ca voi sariti ca tatele, va servesc cu o punga de seminte?

| juniper a răspuns:

Se poate, desi n-am mai incercat asta pana acum, poti sa-L contactezi prin ingerul tau pazitor, ingerul pazitor stie totul deci poti sa Il intrebi orice. Mai intai stai intr-o camera linistita si incearca sa nu te gandesti la nimic sau golesteti mintea, dupa care incearca sa-ti imaginezi totul albastru, deci un fel de fundal al mintii tale albastru, apoi cheama-l pe ingerg si ii poti spune orice vrei.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Dumnezeu este real si este foarte bine ca vrei sa te apropi de el.happy Prin rugaciuni si prin credinta poti cel mai bine sa te apropi de el.happy Mergi la biserica mai des si ai incredere in Dumnezeu.happyDumnezeu este foarte important in viata unui omlove struck

| anonim a răspuns:

Robert, in general se spune ca religia spala creierul.asta vorbind in general.singura mea dilema este de ce naiba mai ai tu nevoie de ajutorul religiei, ca tu oricum ai creierul limpede?rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@bro-pai nu merge direct la dumnezeu.trece mai intai pe la sf.petru.iar cat priveste spovedania, ma bag eu sa-l ajut.insa daca nu am patrafir, merge si sub kilt? problema este ca va sta mult prea aproape de anumite parti ale corpului.doamne,pacatosul de mine, la ce se gandeste?! iti dai seama ce s-ar intampla daca l-ar spovedi no god? nici nu vreau sa-mi imaginez! rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@bro-mai, norocul lui ca sunt eu.gandeste-te cat de chinuit ar fi saracul daca in locul meu ar fi no god.rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@bro-pai nu mai, ca nu si-ar mai lua kilt, ci direct fusta din aia cum au femeile din minoritatile conlocuitoarede la noi.rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@moony-mai, oricat ar fi de ''deranjat'' no god de acel obiect, nu cred ca si l-ar da unei persoane care l-ar stresa in fiecare zi de cel putin trei ori.rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@tot.eu-vai tu zazu! dar cum poti sa spui asa ceva?crying
chiar, te bagi si tu la o barfa mica? hai ca nu vorbim in termeni ''tehnici'' despre consoane si vocale.rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@tot.eu-zazu,pai de fac circumcizii si la creier?rolling on the floor
apropo, valabil pentru cei ce il au.rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@bro-apropo, am o nedumerire, privind la ''dl.inginer'':ma intreb daca cumva la cap se poate face ''vasectomie''pentru a nu mai ejacula prostii.rolling on the floor

| Cryss a răspuns:

Pai in primul rand incearca sa crezi si in al doilea rand sa descoperi ce inseamna pentru tine Dumnezeu, ce rol are in viata ta happy.
Nu te gandi ca singura rezolvare pentru a te apropia de Dumnezeu este sa mergi la biserica fiindca nu e aia tongue.
Aici fiecare decidem cum interpretam existenta Sa si cu ce ne ajuta happy.

| borsec a răspuns:

Nici eu nu prea credeam in Dumnezeu, acum 3 ani am fost la o Manastire din muntii Neamt, am stat acolo 3 zile, crede-ma ca mi-a fost de un real folos, m-am intors schimata cu princii noi despre Dumnezeu si religie, m-a ajutat sa-l gasesc pe Dumnezeu.
Credinta este un dar al lui Dumnezeu, Credinta in Dumnezeu apartine si vointei omului.

| tukhey23 a răspuns:

Pt. inceput, d-zeu e un subiect de care imi face. mare placere... sa discut. Vreau sa o aprob pe anna, si rasp ei e bun, dar cam lung.Eu l-am cunoscut pe d-zeu simplu:de fiecare data cand ii ceream ajutorul el ma ajuta.Si chiar daca nu o faceam, el ma ajuta.Stii credinta in d-zeu ramane, ceva ce niciodata nu poti... sa o simti in totalitate.Mereu e acel ceva.Eu iti zic atat, vb mai mult cu d-zeu., cum:prin rugaciune, prin respectare legi lui d-zeu, etcc.
Cine ma iubeste pe mine, asc. de cuvintele mele...
Gandeste bine happy

| greg a răspuns:

Sfatul meu pentru tine e sa urmaresti pe youtube : Dan Puric invitat de Pasti si Craciun la Realitatea TV sau B1 TV, sa vezi filmul : Sfântul Petru (partea I si II). In acelasi timp sa asculti Radio Trinitas si sa crezi permanent in slujbe atunci cand le asculti... E MINUNAT! Bafta, cred ca ti-am dat cea mai buna reteta, si sunt mandru de asta, sper sa te folosesti de eawinking

| alexam a răspuns:

Daca vrei sa iti schimbi relatia cu Dumnezeu, in primul rand trebuie sa mergi la Biserica ( desi nu stiu ce religie esti! ) apoi sa te rogi, sa incerci sa iti schimbi modul de a fi - prin a nu mai vorbi sau gandi urat ( asta o sa vezi ca e destul de greu! ). Dumnezeu poate fi descoperit de oricine, noi oricum il percem fiecare in alt fel, asa ca totul depinde de tine acum!

prfml
| prfml a răspuns:

S-a dezbatut asa de mult acest subiect. Asa ca imi voi spune si eu parerea mea. Multi oameni ne intrebam pe noi insine, ne consultam si cu altii : Oare exista Dumnezeu? Daca exista, de ce unii dintre noi care nu meritam avem parte de necazuri? Sunt foarte multe intrebari la care nu exista raspunsuri. Cert este un lucru, Dumnezeu reprezinta binele, biblia ne invata de bine. Chiar daca credem sau nu credem in existenta sa, trebuie sa ne gandim ca cu totii suntem oameni, avem capacitatea sa facem diferenta intre bine si rau, gandim, binele ne face fericiti. Chiar daca dupa moarte nu ar exista raiul si iadul, noi trebuie sa respectam legile noastre, in asta consta viata noastra pe pamant.

| Mya a răspuns:

rolling on the floor) de unde le tot scoateti mai?! O sa lesin de ras! In tot cazul, din ceea ce am aflat de la voi, despre aerul de superioritate al acestui "domn"(cum isi doreste mititelul sa se creada), atunci o sa fiu un pic rautacioasa si...merita din plin toata caterinca facuta pe seama lui! phbbbbt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin foarte multe rugaciuni si vizite la Biserica.Si nu o sa-l simti ca si cum simti un om langa tine ci prin semne pe care s-ar putea sa nu le interpretezi ca sunt de la Dumnezeu sau sa le interpretezi ca fiind lucruri lumesti ele fiind de la Dumnezeu.Doamne ajuta si noroc in cautarea Sf. Duh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dl inginer.Insusi Dumnezeu a spus in biblie; cine ma va cauta din toata inima, voi iesi in intampinarea lui...Iti doresc sa-l intalnesti. el este langa tine deja.studiu,rugaciune, cunoaste oameni care -l cunosc, si vei simti bucuria si pacea ce le aduce cunoastinta de DUmnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man, mai bine trezeste-te, lasa prostia cu dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare sint curios daca si lui Dumnezeu o sa-i ceri sa ti se adreseze cu Dl.Inginer... Oricum, daca mergi la popa si te spovedesti, ce o sa-i spui? Cum ai pacatuit in ultima vreme? confused

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emile sper sa mai ai ceva pe sub kilt-ul ala, sa nu-l apuce joaca (deformatie de prea mult stat in baie in fata posterelor) rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar avea loc sub kilt laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de kilt-urile voastre, se vede ca nu aveti nici un pic de credinta.eu il sfatuiesc sa treaca la iudaism, simplu si cu efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zazu, poate avem credinta, dar aici e vorba de altceva. Probabil nu ai fost pe TPU acum citeva zile sa vezi de unde a pornit totul. A pornit de la felul urit in care trateaza maria sa inginerul, unele fete si de la aroganta de a ne cere sa-i vorbim cu "majestate". Asta dupa ce ne-a informat ca noi am fi niste timpiti care nu se pot ridica la nivelul lui de inteligenta suprema big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce intrebi? Vrei sa te pocaiesti? ...nu de alta dar ar fi foarte binerolling on the floor