| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

Cum ati trait, ce ati simit in ultima saptamana inainte de BAC si cum o percepeti acum rememorand-o? Exista vreo diferenta intre "a lua" Bacaulareatul cu nota maxima si doar a-l promova cu o nota oarecare(include intervalul de note de la 6, 10 la 9, 96)
P. S.big grinupa luni de cautat certitudini, am revenit la un echilibru interior firesc care cred ca ar putea sa se materializeze prin crearea premisei interioare necesare indeplinerii scopului de moment:nota 10!
P. P. S:intrebarea este inclusa "random" la aceasta categorie, numerele sunt rezultatul unui demers subiectiv, aroganta e apriori si sa nu uit... "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" e mai mult decat un roman!

3 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

E bine ca tinzi spre nota maxima: 10! (Si eu tot spre asta am tins! -si din pacate, sau fericire, am luat cu 9!)
Cand ma gandesc la ziua precedenta (imi vine si-acum sa rad, caci si atunci radeam, in fine... ), tin minte ca eram foarte bucuroasa/entuziasmata, ca urc spre alta treapta (sa zic asa!).
Nu prea am avut probleme, cine stie ce... in sensul sa ma afecteze -din punct de vedere emotional si/sau a cunostintelor, ci mai degraba am vrut sa gandesc odata treaba, in asa fel incat sa-i pot face fata -si sa trec peste! N-am vrut sa mai pierd timpul, cu astfel de impacientari, ca stiam ca ma pot panica oricand! L-am dat la: biologie, chimie, ecologie, franceza, si etc etc...
Diferenta e nesemnificativa, as putea spune, pentru ca ori e nota 10 ori e 9 sau 8, poti intra la o aceeasi facultate cu cel cu nota -spre exemplu- 8 (opt). Se ivesc cazuri de genul, doar ca depinde de specializarea fiecaruia in parte.
Iti urez mult noroc!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ok, o să mă fac că n-am văzut PS-urile care-s mai degrabă rezultatul unei minţi supraaglomerate.
Singura chestie este dacă mergi la o facultate unde-ţi cere notă mare la BAC. Doar atunci contează.
În rest, nu este nicio diferenţă reală între a promova bacul cu 6, 01 sau 9.96.
Eu am fost foarte relaxat în luna dinaintea bacului. La fel de realaxat ca şi-n precedentele luni pentru că ştiam că o să-l promovez cu peste 8.50 oricum ar fi.
A venit bacul, a trecut, cu 9.10 (sau 9.20? pff... mi-e lene să caut diploma) şi m-am putut căra definitiv din oraşul natal în care nu-mi doresc să mai revin niciodată.
Eu am dat bacul în formatul vechi: română şi engleză oral iar la scris eu am avut română, matematică MT1, fizică şi geografie.

Numai bine.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Eu abia asteptam sa se termine mai repede si sa iau si note bune ( am avut media 9 si ceva, cu proba scrisa la latina! ), pentru a putea sa imi gasesc un serviciu.
PS : Si mie imi placea romanul pe care l-ai mentionat, in timp iti dai seama ca multe fraze cheie sunt usor aberante si ca iubirea nu este preferinta exclusiva, ci un sentiment care iti invaluie inima, fata de tot ce este viu...si mai multe, dar nu intru acum in comentariu pe text.
Toate cele bune!