| muffy1 a întrebat:

Cum credeti ca e privita rasa umana din afara? tinand cont ca s-a inceput de un an studierea a 1% din galaxia noastra cu un telescop si deja s-au descoperit 1400 de planete, si chiar multe asemanatoare cu pamantul, deci sansa sa existe viata inteligenta este mare. ce trasaturi ne caracterizeaza cand suntem priviti cu un ochi neutru?
P. S.: as dori fara raspunsuri de genu am fost creati de d-zeu, suntem singuri in univers ca am cazut din cer sau rai, suntem centrul universului, va rog de aveti parere religioasa puteti sa o spuneti popii la biserica

Răspuns Câştigător
| BigBang a răspuns:

Personal am inteles perfect intrebarea.
Eu cred ca nici noi, intre noi, nu putem sa ne caracterizam. Oamenii sunt diferiti.Ca si specie,e greu sa generalizezi,individul purtand caracteristici distincte si particularitatile apar in timpul vietii si din experientele prin care se trece.
"cum suntem noi in ochii unor fiinte care au inteligenta suficienta sa ne caracterizeze"-pentru a spune cu exactitate ar trebui sa fim capabili sa privim prin ochii acelor fiinte. Tine de perspectiva.
Daca am aprecia viata, am arata mai multa preocupare fata de starea in care se afla planeta nostra, stare care se inrautateste pe zi ce trece.In loc sa o ingrijim, noi o exploatam.In primul rand orice fiinta incearca sa isi satisfaca nevoile, pentru a supravietuii.Problema apare cand propiile nevoi sunt satisfacute prin exploatare.Raul pe care il provocam noi este constientizat.
Avem si parti bune, insa nu in egala si nici macar pe sfertul celor rele.Defapt singura parte buna e aceea ca constientizam, dar in loc sa actionam, alegem sa ignoram.Doar e mai usor asa,cel putin pentru noi.Dintre toate fiintele pamantene,omul e cel mai rau.
Daca nu crezi gandeste-te si tu,arunca o privire asupra planetei si ai sa ajungi la concluzia ca noi suntem capul tuturor rautatilor. Fara noi natura isi urmeaza cursul, fara a fi incetinita de actiunile noastre.
Sentimente:compasiune, afectiune si animalele le arata. Orice fiinta cauta compania celeilalte.Nu suntem cu nimic mai presus, fata de nici o alta fiinta, sau forma de viata.De fapt, suntem chiar la polul opus.Provocam numai rau.
Uite, daca ai timp sa urmaresti atent acest filmulet si sa gandesti lucrurile, iti recomand:http://video.google.com/videoplay?docid=-4867469000009495453#.salut.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dorinta ta de a indeparta legatura cu Cel ce a facut universul limiteaza raspunsurile la nivelul neputintei noastre intru ale cunoasterii. Totusi am sa-ti dau un raspuns care depaseste dorinta ta. Noi ca planeta si ca fiinte inteligente suntem la ora actuala un teren de studiu pentru intreg universul. Aici se duce batalia finala intre Creator si una dintre creatiile Acestuia. Celelalte fiinte din univers privesc la noi asa cum privim noi un musuroi de furnici. Nu au nevoie de tehnologia noastra bazata pe materie deoarece stapanesc alte posibilitati de care noi nici nu ne putem imagina, nu au nevoie de rachete cosmice, televizoare sau mai stiu eu ce sisteme tehnologice pentru a observa si microbii de pe pielea noastra sau a se deplasa prin spatiu. Pot controla materia si spatiul asa cum noi nu vom putea niciodata datorita limitarilor corpului noastru dpdv fizico-material. Organele noastre de simt nu sunt dotate natural cu senzorii necesari pentru a detecta forma si continutul celorlalte fiinte din univers. Cu siguranta ca sunt multe fiinte asa zis extraterestri, printre noi dar starea lor nu o putem percepe datorita neputintelor noastre. Degeaba "ii cautam noi", ei sunt de mult aici, dar nu se implica, doar ne observa.

| ramona30 a răspuns:

Cateva corectii:
Nu s-a ajuns la 1400 de planete, in realitate sunt 500 confirmate si 900 in curs de cercetare si confirmare.
Nu e vorba de 1% ci de undeva unu la zece mii din galaxia noastra.
E foarte greu sa stii cum am fi priviti cand nu stie cine te priveste sau daca exista cineva care sa te priveasca.
Pana acum s-a descoperit ca planetele si sistemele solare nu sunt un accident si sunt foarte multe, banale. Foarte multe stele sunt orbitate de planete. Mai ramane sa vedem ce este cu viata, un accident sau sa fie si ea banala, comuna in univers.
E bine sa nu avem asteptari foarte mari. Ma refer la faptul ca nu exista inca tehnici de a descoperi viata in Calea Lactee. In fine, ar fi acel SETI, dar nu a data inca rezultate.

| georgesur a răspuns:

Cum am aprecia noi un e.t?
Pai oamenii se caracrterizeaza intre ei prin comparatie:ei se apreciaza ca fiind grasi/slabi, frumosi/uriti,
destepti/prosti, buni/rai fata de media caracteristicilor celor mai multi.
Toti cei care se indeparteaza prea tare de aceasta medie (sunt "in hybris") sunt izolati(ocoliti) de oamenii obisnuiti.Acestia ii considera genii,monstrii,nebuni,
. intr-un cuvint "anormali".
Cam tot asa am "aprecia" si un extraterestru.
Cum ne-ar caracteriza ei pe noi? Asta depinde de"etaloanele"lor.
Daca ar fi complet obiectivi in "sumar" s-ar da dimensiunile noastre(fara aprecieri de tipul gras, mare,frumos), modul de
comportament(rational sau nu, pasnic/agresiv), IQ-ul mediu.
La nivel de civilizatie am fi cintariti tot comparativ cu ei:slab dezvoltati/la fel dezv./ mai dez.

| Hăgiul a răspuns:

Nu sunt atat de destept incat sa-ti spun cata tehnologie or avea ei, dar eu cand ma uit la triburile de prin Africa nu vad decat animale.

| TheJeryk0 a răspuns:

Uita-te la rasa umana mai intai si dupa la spatiu.
Uita-te cum ne omoram intre noi ca prostii. ne furam unii pe altii si multe alte lucruri.

| BigBang a răspuns:

E greu de spus.Cred ca mai intai trebuie sa gasim forme de viata inteligenta pe alte planete,insa posibil ca acestea sa fie total diferite de noi(pamantenii) si aici nu ma refer neaparat la trasaturi fizice. Evolutia nu urmeaza neaparat acelasi curs si este posibil sa existe forme de viata inteligenta, total la polul opus de ceea ce suntem si cunoastem noi, despre stiinta si evolutie.Galaxia noastra face parte dintr-un grup de 3 mari galaxii.Numarul total al galaxiilor din univers este astronomic, cel al planetelor similare cu pamantul la fel.Deci probabil ca mai exista viata si pe alte planete. Daca viata a gasit o cale pe planeta Pamant,conditiile necesare vietii posibil sa se fi format si pe alte planete(teoretic). Posibil sa"nu fim observati"tocmai deoarece universul este infinit,iar o alta forma de viata inteligenta posibil sa fie chiar cu cateva miliarde de ani mai evoluata, deci pentru ei, nici macar"furnici"nu suntem.Dealtfel s-au descoperit ziduri de galaxii a caror varsta a fost estimata la peste 80miliarde de ani.Varsta acestor galaxii contrazic varsta universului, estimata de cosmologi la 13, 7miliarde de ani si teoria Big-Bang dealtfel.
O forma de viata inteligenta care a evoluat pe parcursul a 80miliarde de ani, este inimaginabila.Pe baza unor teorii se preconizeaza ca mai exista si alte universuri(numarul fiind necunoscut), dincolo de zidul universului de care facem parte. Daca noi am reusit sa aflam atatea, imagineaza-ti posibilitatile unei forme de viata cu 80miliarde de ani mai evoluata, de fapt nici nu poti.Noi,pamantenii si planeta nostra de care facem parte, galaxia noastra, suntem doar un punct insignifiant in acest univers.salut

| Rapplex a răspuns:

Cu siguranta suntem supravegheati, iar civilizatia care ne supravegheaza este inimaginabil mai dezvoltata ca noi daca reuseste asta. Extraterestrii mult mai dezvoltati ca noi ne caracterizeaza ca fiind foarte redusi mintal, mai bine spus doar animale in comparatie cu ei.Supravegherea Pamantului ar putea aduce beneficii planetei noastre daca sunt extraterestrii ce doresc sa vada progresul planetei noastre.E ca si cum un om ar vrea sa vada progresul unui musuroi de furnici si ar evita ca acesta sa fie distrus, de asemenea s`ar putea ca acesta sa vrea sa vada reactia dupa distrugere, ceea ce ar fi rau daca si extraterestrii doresc sa ne vada reactia.

| muffy1 explică:

Ca ma bucur ca ati raspuns serios si inteligent, apreciez asta, sunt la curent cu sansele si toate cele pentru viata, nr de planete etc., dar nu ati citit corect intrebarea. nu e despre alieni, ci despre cum suntem noi in ochii unor fiinte care au inteligenta suficienta sa ne caracterizeze, ce vad ele cand se uita la noi?, nu fizic, ci trasaturi morale ale specie; apreciem viata? nu o apreciem? suntem recunoscatori pentru ce ni se ofera? am aprecia un contact? suntem pasnici sau nu? caracterizarea voastra in legatura cu specia umana

| SENEX a răspuns:

Ma tem ca prin conditiile cerute de tine excluzand din start creatia, ai ratat un raspuns posibil valoros.Nu-mi ramane decat sa-ti respect dreptul la limitare indraznind totusi sa-ti prezint totusi un verset biblic:
Matei 13/11. Iar El, răspunzând, le-a zis: Pentru că vouă vi s-a dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, pe când acestora nu li s-a dat.
Numai bine.

| gyovany95 a răspuns:

rolling on the floorador finalublushing))

Nu contest viata extraterestra insa imi permit sa contest inteligenta lor. La un momentdat eram chiar atras de asta si am cautat pe net toate teoriile care stau la aparitia vietii pe Terra. Oricum una din ele ar spune ca noi suntem doar un experiment extrateretru. Daca vrei sa vezi cauta ceva gen "Anunaky" nu mai stiu exact. Eu unu sa fiu extraterestru si sa ma uit pe pamant m-as uita la tatele romancelorlaughingrolling on the floorca au de sanatatelaughing, glumesc.dar cred ca daca ar fi sa fie atata inteligenta si atata tehnologie ne-ar fi vizitat. Poate o sa spui de OZN-uri dar nimeni nu poate dovedi, clipurile cu acele luminite de pe cer nu spun nimic, nu mie. Nu stiu cat esti de informata insa acum 2-3 luni NASA cred e posibil sa gresesc, a dat publicitatii un anunt comform caruia am fost vizitati de extrateresti undeva in jurul lui 1962, aveau si ceva poze...acum nu stiu cat ar sta extraterestrul ala intins pe masa sa ii faca ei poza aceea dar, tot ce e posibil. Eu unu nu cred ca ne cunosc inca si chiar daca ne-ar cunoaste nu ar avea idee despre noi. Asa vad eu la 16 anilaughingrolling on the floor

| alin700 a răspuns:

Fata de extraterestri suntem varza(ma refer la tehnologie) dar cred ca et sunt destul de interesati de noi.