| Lluvia a întrebat:

Cum credeti ca reactioneaza intr-un mod normal o persoana nevinovata cand este acuzata pe nedrept? Tipa, riposteaza, tace?
Voi cum ati reactiona? Cum aflam daca ne minte sau nu in functie de reactia sa? Poate fi nervos/a si datorita nedreptatii nu numai fricii datorate descoperirii.

Răspuns Câştigător
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

In primul rand, depinde de la persoana la persona, dar daca vorbim de "normal" o persana obisnuita reactioaza prima data cu surprindere, apoi incearca foarte deschis sa iti explice de ce este nevinovata, o persoana nevinovata nu ascunde nimic despre incident, iar explicatile vin natural, neintrerupte, fara timp de gandire foarte mare, vorbesc intr-u nton ridicat, si cel mai important, nu ezita sa te priveasca in ochi, o persoana vinovata ar avea momente de gandire unde nu spune nimic, pauze, se misca mult, mai mult defensiv, ezita sa te priveasca direct in ochi, clipsesc mult, vorbesc intr-un ton jos, si ii zburda privirea, si daca nu isi poate justifica nevinovatia va reactiona prin frustrare si apoi nepasare depinde de repercusiuni si situatie.

Depinde foarte mult de persoana, depinde foarte mult de gravitatea situatiei, este mai usor sa iti dai seama daca o persoana minte intr-o situatie grava, cand cineva minte, pulsul si activitatile cerebrale cresc, asta determina miscarile si comportamentu, emotile si expresile.

Daca vrei sa stii mai multe citeste o carte de psihologie, sau articole pe net.

Desigur unele persoane isi pot controla emotile, miscarile chiar si pulsul, ori cu vointa ori pentru ca nu le pasa de repercusiuni, nu au frica sau au o detasare de lume, nu poti sti daca aceste persoane mint oricat de experimentat ai fi, pentru astfel de persoane chiar si poligraful este ineficient, singura modalitate prin care poti afla daca o astfel de persoana spune adevarul sau minte este prin detector de activitate celebrala, iar explicatie e, cand spunem adevarul creierul formeaza un "pattern" de electricitate care in parte este eliberat prin scalp, aceste patternuri pot fi citite si interpretate, cand mintim aceste paternuri sunt de cateva ori mai mari, pentru ca indiferent daca nu iti pasa sau iti controlezi emotile, creierul tot stie repercusiunile si implicatile minciuni, de altfel si adevarul, toate astea maresc durata de gandire si astfel mareste patternul.
scuze de greseli gramaticale punctuatie etc, ma grabesc, o seara buna

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de ce sunt acuzată şi de cine.
De cele mai multe ori sau mă bufneste râsul, sau nu reacţionez în nici un fel, pentru că nu-mi pasă, sau explic calm cum stau lucrurile în realitate, sau mă revolt, când acuzaţiile sunt de-a dreptu' aberante şi jignitoare, iar acuzatorul tot o ţine pe a lui.

Nu există o regulă generală. Fiecare reacţionează diferit în funcţie de caracterul lui şi de situaţia dată. Deci nu poţi afla cu siguranţă, dacă cineva minte sau spune adevărul. Dar cunoscându-l foarte bine, studiindu-i reacţiile în situaţii diferite, poţi să presupui acest lucru şi să te apropii foarte mult de adevăr. Dar să fii 100% sigur nu, niciodată.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-ai cum să postulezi o regulă generală de tipul: "Cel nevinovat este calm" sau "Cel vinovat este ironic", etc. etc.
Nu poţi asta din simplul motiv că există două variabile foarte mari:
1. Situaţia în care se formulează acuzaţia
2. Acuzatorul.

Dacă situaţia în care se formulează acuzaţia este una fără semnificaţie prea puternică, indiferent de gradul de vinovăţie/nevinovăţie oamenii pot avea toate reacţiile de la a nu le păsa până a se zbate din răsputeri să demonstreze contrariul.
Dacă acuzatorul este,... de exemplu Statul, indiferent de gradul de vinovăţie sau nevinovăţie, reacţia cea mai sănătoasă pentru tine ca individ e să rămâi calm şi să-ţi demonstrezi cu răbdare nevinovăţia.
Prin urmare, o regulă generală nu se poate da.

Bun venit în lumea reală a îndoielilor şi scepticismului.
Şedere plăcută.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu întâi şi întâi, încerc să mă calmez. Dacă nu reuşesc, mă comport ca Hames Hetfield în videoclip-ul ăsta:http://www.youtube.com/watch?v=Rsxv0zjwdYA

| harciog a răspuns:

Ca Gheorghe Dinica cind se ducea la bordel si un student se indragostise de fata la care tocmai intra Dinica si se repezi la usa si;-Nuuuu! O iubesc.Gest la care asta il da cu mina la o parte si-i spune calm de tot, mai mult in scirba;-Pleaca ma du-te-n mama ta d'acilea.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Fie sunt consternata din pricina acuzatiilor aberante si izbucnesc in ras, dar atunci nu ma mai obosesc sa explic, fie explic cu calm cum au stat lucrurile de fapt, una din astea 2 reactii, mereu.

| MenInShadow a răspuns:

Eu sincer, daca sunt vinovat pe nedrept, si stiu ca nu am facut acel lucru, sunt calm. De fapt mai mereu sunt calmtongue sunt prea relaxat si asta enerveaza pe unii.
Oricum, cel mai bun mod de a face pe cineva sa iti spuna adevarul, este sa il sperii(depinde si de fapta).
De ex, ultima data cand cineva mi-a ranit o prietena veche, si tot zicea "nu eu am facut mai!", a recunoscut repede dupa ce i-am infipt mana-n gat si i-am spus ca-i scot ochii daca nu recunoastelaughing
Ce vreau sa spun prin asta? Ca atunci cand cineva este vinovat si nu vrea sa recunoasca, daca este supus unei asemenea presiuni, mintea lui cedeaza si isi recunoaste vina incercand sa se elibereze.
Asta nu inseamna ca trebuie sa-i pui cutitu la gat, sa nu-ti dau idei proaste laughing
Daca aia nu merge, poti incerca prin a spune ca daca nu va recunoaste vina, va fi pedepsit de 3 ori mai mult. Si oricum, greseala recunoscuta este pe jumatate iertata.
P.S- Nu aplica ce am zis eu mai sus. In sensul ca daca tu il ameninti si el nu recunoste nu te apuca sa-l bati. Crezi ca eu i-as fi facut ceva baiatului ala? nooo... doar am vrut sa-l fac sa recunoasca in fata mea, si dupa l-am dus sa recunoasca si in fata parintilor lui si ai fetei. Daca nu recunoaste, si cedeaza nervos, in sensul ca incepe sa planga, poate este nevinovat.
funda?

| RhoOphiuchi a răspuns:

Poti afla in functie de limbajul corpului, nu reactiile evidente, ci cele subtile.
Un om vinovat isi va controla reactiile in incercarea de a se acoperi, dar, sunt mici semne pe care omul le face involuntar. Creierul uman e impartit in 3 creiere: creierul reptilian, limbic si uman (sau neocortex), fiecare avand roluri diferite. Ratiunea tine de neocortex, pe cand emotiile tin de creierul limbic (de aia nu iti poti controla sentimentele, pentru ca au un punct de pornire diferit decat ratiunea). Deci, desi reactiile ample le poti controla, sunt reactii mici, involuntare, care apar in functie de stimuli. Un om care minte, cand este confruntat cu adevarul, va face involuntar niste gesturi pentru a bloca imaginea/informatia repsectiva: se va uita in jos, va strange din buze, isi va ingusta privirea. De asemenea va incerca sa-si controleze nervozitatea atingandu-si fata, gatul, sau jucandu-se cu un obiect. Sistemul limbic contine instictul primar de supravietuire; supravietuirea se realizeaza prin trei pasi: incremenirea(a face pe mortu), fuga si lupta. Binenteles, acum nu se mai intampla fizic de cele mai multe ori, ci la nivel de gest/cuvant aceasta aparare. De acolo si aceste semnale care indica o fuga de ceea ce e neplacut omului respectiv.

| Artemisia a răspuns:

Buna.
Pai o persoana care este acuzata pe nedrept va nega si va respinge acuzatiile care ii sunt atribuite.Va merge pana in panzele albe.Nu va accepta acuzatiile.
Insa, daca este o persoana care este vinovata, cand va fi acuzata aceasta va nega, va nega, va nega, dar la un moment dat epuizat, obosit va ceda si va recunoaste adevarul.
Pentru a prinde o persoana vinovata este nevoie de multa rabdare.Cu rabdarea treci si marea.Nu trebuie sa cedezi, trebuie sa fi sigur pe tine cand il acuzi.
Eu aflu cand cineva ma minte atunci cand ma uit in ochii persoanei respective, stiu ca mine, pentru ca sunt foarte sigura pe tine ca am dreptate din faptele si din vorbele petrecute.
Sunt unele persoane care sunt bune sa joace teatru si sunt greu descoperite cand sunt vinovate.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Daca eu as fi in situatia asta as tace si nu m`as deranja. Ar putea toata lumea sa ma acuze si sa imi faca ce vor dar daca nu am facut nimic nu are ce sa mi se intampla. Daca ma enervez si incerc tot felul de chestii violente toti o sa zica ca sunt vinovata si incerc ''sa ma ajut cumva''.Nu ar merita! Cine e nevinovat, tace si face!

| princess_9789 a răspuns:

Tu daca ai fi in locul ei, tu daca ai fi in locul ei: hai sa ne punem toti in locul ei si va garantez ca vom reactiona in moduri diferite. De ce? Simplu! Pentru ca suntem oameni diferiti si pentru ca pentru unii e foarte usor sa isi controleze emotiile, sa se stapaneasca, iar in schimb pentru alti oameni este foarte greu. In schimb: muschii fetei funtioneaza la el la toti oamenii: aceste miscari sunt involuntare si tradeza ceea ce simti tu cu adevarat desi tu ai senzatia ca totul e ok la tine. Iti recomand cu caldura un episod sau doua sin serialul LIE TO ME ca sa vezi cum un psiholog ce studiaza mimica fetei reuseste sa prind infractorii numai prin intermediul miscarilor. De asemenea, stai calma cu privire la minciuni, orice om spune in mod involuntar aproximativ 3 minciuni in 15 minute, deci nu ar fi o problema. Da, astia suntem noi OAMENII! succes

| Afdsa a răspuns:

Dacă ştiu că sunt nevinovată, de ce să tac? Nu ţip că nu ajung nicăieri în felul ăsta, încerc să port o discuţie serioasă cu respectivul/a, şi îl/o voi face să înţeleagă că nu am nici o vină în tot incidentul ăla.

| Butterfly_4858 a răspuns:

Eu daca sunt vinovata de ceva ma sperii.ma panichez si incep sa imi schimb imediat atitudinea.si chiar daca nu sunt vinovata, tot ma panichez.cu atat mai mult daca nu imi pot dovedi nevinovatia.nimeni nu ma va crede! de aceea ma sperii oricum as fi, vinovata sau nu...

| Kazumy a răspuns:

In mod normal o persoana nevinovata nu trebuie sa tipe si nici sa riposteze.Ar trebui sa taca si sa incerce sa-si dovedeasca nevinovatia.

| RaluuX a răspuns:

Buna! Pai daca as fi acea persoana as sustine ca nu sunt vinovata si ca sunt acuzata pe nedrept.Ripostez cand vad ca acea persoana care ma acuza nu intelege dar pana la urma tac deoarece nu sunt vinovata.

| bobodanlili a răspuns:

Daca ii e frica inseamna ca a facut acel lucru dar daca e nervos e nevinovat

| SpagheteCuKetchup a răspuns:

O persoana nevinovata acuzata pe nedrept aduce dovezi clare care sa-i dovedeasca nevinovatia. Tipetele nu rezolva nimic.

| AndreeaG2011 a răspuns:

O persoana acuzata pe nedrept actioneaza in mai multe feluri poate fi nervoasa deoarece e nevinovata sau calma stiind ca atata timp cat nu are nici o vina nu se va intampla nimic rau.
Eu as fi nervoasa asta e felul meu de a fi. Daca te minte e agitat si te duce cu vorba!winking