| Meme10Memu a întrebat:

Cum e sa fii sclavul tehnologiei ca programator, inginer?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Lucrează 8 ore. In cel mai rău caz 12, cu tot cu pauze dacă sunt probleme MARI și proiectul e in urmă. In numărul ăla de ore intră și ședințe și ceva timp de stat pe net căutând soluții la problemele. Nu te gândi că ce faci e sa apeși non-stop taste pe tastatură. Tot ce faci trebuie gândit. Programarea e într-un fel o activitate creativa. Nu ai cum sa fi eficient lucrând 18 ore pe zi, presupun că ai avea (cumva) dreptate. E imposibil.

Documentația, care e in majoritatea cazurilor opțională, conform unor răspunsuri pe Quora si Reddit, e in medie de 1 ora jumătate pe zi. Asta presupunând că inginerul vrea sau are nevoie să se documenteze in primul rand. Dacă e pe o poziție bună, cunoaște la un nivel ok conceptele cu care lucrează și nu se cere altceva prea curând poate sa nu o facă.

Acum îți dai seama că tipul ăsta de munca trebuie să îți placă. Daca ești făcut pentru asta îți place.
Dacă nu... îți pierzi timpul de pomană postând "întrebări" stupide pe TPU.

16 ore pe zi laughing
Tu citești ce ai scris?
Mă faci să mă întreb dacă ești troll sau nu.

70 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte misto. Stii cat castiga un programator?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Intrebarea nu e cat castiga ci cat beleste ochii la calculator.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai întrebat cum e sa fii programator, ti am zis.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

De ce crezi ca multi programatori se lasa de meserie dupa 40 de ani?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Sclav pe bani mai multi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ca au suficienti bani...

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Si timp mai putin.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Perfect, oricand sclav inteligent pe bani multi decat slav sarac care sa îmbogățească popi libidinoși

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Macar popa nu se chinuie asa mult cat un programator.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vezi ca nu am zis de popa ca e sclav, vorbeam de fraierii care il intretin

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Si tu nu il intretii pe popa cu tva?

| InvatamProgramare a răspuns:

Sunt "Sclav" de mai bine de 12 ani, si nu ma plang. Ba multi vin la mine sa ii invat si pe ei sa devina "sclavi" de aceea chiar am creat o scoala de programare. happy

| Meme10Memu explică (pentru InvatamProgramare):

O scoala de sclavi cu tine in frunte.

| InvatamProgramare a răspuns (pentru Meme10Memu):

P.S. Si sa stii ca programatorii nu se chinuie asa de mult. La birou au cafea, snacks-uri, fructe ( cateodata si vin sau bere). Au scaune confortabile de peste 500 Euro, Au sala de jocuri (ping pong, PS4, Darts, Foosball). Daca esti norocos o data pe saptamana si masaj. Iar acum cu aceasta pandemie majoritatea lucreaza de acasa fara nici o problema. Daca tu numesti asta sclavie, incearca sa lucrezi ca si confectioner de haine. happy

| Alverto a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Salut, dar informatica din gimnaziu ajută pe viitor cu programarea?

| Meme10Memu explică (pentru InvatamProgramare):

Tot sclavie e ce descrii tu acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru InvatamProgramare):

E troll, te chinui degeaba

| JicaContra a răspuns:

Cum e sa fii sclavul bisericii, si sa CREZI ORBESTE in ceva care e dovedit negru pe alb din nou, si din nou ca nu are nici un sens?!?

si apoi vii aici si iti arati URA fata de o tehnologie pe care tu cu extrem de multa nesimtire si fara pic de respect pentru inteligenta celorlalti te folosesti binemerci ca sa postezi aici

si NU ai putea sa vii si sa iti versi veninul aici fara tehnologia pe care tu zici ca o urasti!

| JicaContra a răspuns (pentru suntserios):

E clar ca e troll, insa NU trebuie sa ii raspunzi la ideea lui ci sa i-o intorci, altfel te contrazice pana la D-zeu ca sa arate tuturor cata dreptate are el, indiferent cat de mult e clar ca nu numai ca e troll, dar e si plin de ura... vezi raspunsul meuwinking

| InvatamProgramare a răspuns (pentru Alverto):

Ca sa te ajute informatica din gimnaziu trebuie sa iti propui sa intelegi logic TOT ceea ce faci si sa practici cat de mult poti tu. happy

| InvatamProgramare a răspuns (pentru Meme10Memu):

Amen!

| InvatamProgramare a răspuns (pentru suntserios):

Macar am incercat. happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru JicaContra):

Stii vorba aia... "prea **** pentru stiinta, incearca religia". Intrebare asta, la misto sau nu, e exemplu perfect.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Bun la religie super bun la stiinta.

| Meme10Memu explică (pentru InvatamProgramare):

Adica iti place sa fii sclav.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da cam mediocru la trolling ca te dai de gol usor.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Nu sunt troll.

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Nu urasc tehnologia dar nici nu sunt sclavul ei venerand-o.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da ce venerezi?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Pe Dumnezeu.