| cornelmarius a întrebat:

Cum explicati ca exista energie 0? Unii afirma acest lucru si spun ca din nimic se poate creea ceva pentru ca energia este 0? Din energie 0, adica lipsa, apare energie si perechea particula antiparticula apare apoi brusc se anihileaza reciproc, returneaza energia apoi fara energie particula dispare. Energia devine 0

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Realmente aparitia de particule virtuale reprezinta o concretizare a energiei in materia.

1. Energia totala a Universului este 0, tot asa cum un atom este neutru din punct de vedere electric. Asa cum exista sarcina electrica pozitiva si negativa, exista si energie pozitiva si negativa, insumate dand zero.

| RAY a răspuns:

Eu de asta spun mereu ca totul e o holograma creata din nimic si totul e nimic exact ca si un univers virtual creat din nimic, pare ciudat dar totul e de fapt nimic

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Energia totala a universului nu este 0, astea sunt asa, niste Kraussisme populiste. E ca si cum ai zice ca ai doua unde, si ca daca interfereaza distructiv energia lor este 0. Asta este teoretic adevarat, dar nu reflecta realitatea.

Chiar si daca ai un atom neutru din punct de vedere electric, el nu are cum sa fie neutru, pentru ca electronii si protonii nu se afla la aceeasi distanta, iar forta electromagnetica scade cu patratul distantei. Deci, in functie de locul si timpul cand faci masuratoarea, sarcina electrica va fi un pic diferita de 0.

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Ca atomii pot fi consdierati dipoli din punct de vedere electric este alta problema, ideea este ca, prin conventie atomul este neutru, deoarece tot prin conventie exista sarcini pozitive si negative.
Tot asa si aici, energia totala este zero deoarece o parte din energie este negativa, asa ca insumate, totalul e nul.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Ok, dar asta e ca si cum ai zice ca un tren pleaca de la Bucuresti la Constanta, iar apoi se intoarce, de la Constanta la Bucuresti, deci daca insumam miscarea lui e 0. Si da, e 0, dar asta nu inseamna ca nu s-a miscat.

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

De fapt inseamna ca distanta totala pe care a parcurs-o ar putea fi considerata zero, nu ca miscarea e zero, ma rog depinde in functie de intervalul de timp cu care lucrezi.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Da, si eventual si viteza la fel, 0. Deci matematic sunt 0, dar asta nu are nici o relevanta in practica, nu e ca si cum nu ar consuma energie pentru a parcurge distanta asta de "0 km" happy