| ƳourMind a întrebat:

Cum explicati faptul ca raul Iordan curge in sens invers de ziua Bobotezei(sau ce sarbatoare o mai fi)?
Nu pot sa inteleg acest lucru straight face

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Nu curge invers, este vorba de diferenta cu nivelul marii. Poate ca stii, in zona Marii Moarte, inclusiv, nivelul marii este cel mai diferentiat fata de cel terestru.Marea Moarta se afla la 416 metri sub nivelul marii.

| ƳourMind explică (pentru Zazu):

Multumesc pentru raspuns. Vrei funda?

| Zazu a răspuns (pentru ƳourMind):

Multumesc frumos, dar eu nu am raspuns pentru funda, ci doar am vrut iti explic ce se intampla. Locuiesc foarte aproape de locul acela si ar fi fost pacat sa trec peste intrebarea ta si sa nu iti raspund, mai ales ca exista o explicatie geologica in sensul asta si nu una religioasa, cum s-ar crede de fapt.Dar bine, asta depinde de sipiritualitatea ta.

| relian a răspuns (pentru Zazu):

Asa si daca marea moarta de care spui se afla sub nivelul marii ce legatura are cu raul care o ia inapoi? Ba daca e mai jos nici ca mai ppoate sapara fenomenul daca axcel rau se varsa in marea asta moarta.Deci fenomenul este de flux al axcelui rau.Cauta si vezi si Amazonul ca ala se duce inapoi km buni nu asa trei surcele

| relian a răspuns (pentru Zazu):

SCuze ca intervin iar dar eu nu vad explicatia ta. Unde este explicatia cu marea moarta ca eu nu vad? Ai spus ca marea moarta se afla sub nivelul oceanului planetar la Xm asa si care este explicatia? Nu ai explicat nimic deocamdata.Tu daca ai o galeata de apa sub o alta sursa de apa ce curge sursa de apa din galeata in sus ca galeata ta se afla mai jos? Ba eu zic dimpotriva n-ar putea nici daca ai impingeo tu. Daca marea moarta ar fi fost mai sus decit oceanul atunci parca ar fi sunat altfel.Ok spui ca exista o explicatie geologica pentru acest fenomen.Care este explicatia geologica? Asa ca vin si eu si arunc o ideee dar care nu explica nimic nu am realizat marte lucru.Si eu vreau sa stiu.Dar cineva sa explice.Eu asa stiu de la Amazon ca intr-o anumita perioda din an, deci anual cind fluxul oceanului este f mare face ca apa fluviului sa fie impinsa in amonte pe o distanta de citiva km. Explicatia geologica care este?

| mariusmac85 a răspuns (pentru Zazu):

Bună seara! Interesant ce ziceți,n-am auzit până acum că ar curge invers hmm
Observ că trăiți în Israel Aș dori să vă întreb ceva,văd că știți multe despre limba ebraică sau aramaica,eu căutăm altceva și am ajuns la această întrebare.
Vreau să știu ce înseamnă denumirea Iordan,căci încă din Vechiul Testament se pomenește și restul denumirilor,ce înseamnă Enac,Egipt,China,Arda,Chiriat-Arda,Hebrom,Seir etc Unde sunt explicate toate numele de localități,de nume proprii, ape, munti etc
Vă mulțumesc, aștept un răspuns la întrebare
O zi și o săptămână binecuvântată vă doresc la toți
Și Sarbatori fericite cu Hristos în suflet tuturor care sunteți Creștin-Ortodoxi, Catolici etc și un an nou binecuvântat de Bunul Dumnezeu.
Post cu folos

13 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Ai vazut cu ochii tai?

Sau ai vazut un clip pe youtube si presupui automat ca acel clip e autentic.

| ƳourMind explică (pentru Andrei7520152):

Poi am vazut cu ochii mei...
Am fost acum vreo 3 ani.

| Dandanache a răspuns (pentru ƳourMind):

La cati kilometri de varsare erai?

| ƳourMind explică (pentru Dandanache):

Poi nu stiu exact... de ce ai vreo explicatie

| Dandanache a răspuns (pentru ƳourMind):

Valurile de flux fac unele rauri sa curga inapoi. Si Hudsonul curge in ambele directii.

| ƳourMind explică (pentru Dandanache):

Chiar de Boboteaza se intampla asta?

| Dandanache a răspuns (pentru ƳourMind):

Ai stat un an intreg acolo sa vezi daca nu se intampla si in alte momente?

| ƳourMind explică (pentru Dandanache):

Bun argument... happy
Ca veni vorba... crezi in Dumnezeu?

| Dandanache a răspuns (pentru ƳourMind):

Da.

| Wehrmacht a răspuns (pentru ƳourMind):

Nu curge Iordanul invers cand este boboteaza.Boboteaza este cand curge Iordanul invers.

| Spiridon_Alin_1990 a răspuns (pentru ƳourMind):

E o intrebare idioata. Ce legatura are cu subiectul? E adevarat ca prin credinta poti usor sa deviezi de la realitate. Nu va mai folositi de Dumnezeu sa credeti in toate ineptiile.

| Wehrmacht a răspuns:

A fost o vreme in care nu s-a mai dus in sens invers.Si nu este singurul care face asta.

| ƳourMind explică (pentru Wehrmacht):

Poi daca mai stii ai putea sa mai enumeri si altele sa ma documentez mai bine?
Am inteles ca la data aia Jupiter intra in conjunctie cu Pluto(parca)
Oare sa fie adevarat?

| Spiridon_Alin_1990 a răspuns (pentru ƳourMind):

Amazonul isi schimba cursul.

| Încrucişătorul a răspuns:

Ai fost tu si ai vazut?

| florySim a răspuns:

De asemenea si pogorarea Duhului Sfant in chip de porumbel la ortodoxi, toate sunt minuni spre lauda Lui Dumnezeu cel Atotputernic.

| Zazu a răspuns (pentru florySim):

Si cand coboara porumbelul asta?

| florySim a răspuns (pentru Zazu):

Cand se sfintesc apele, de Boboteaza.Nu e oarecare porumbel ca sa-L numim asta, e Duhul Sfant, Unul cel de o fiinta cu Sfanta Treime. Uitati-va ca sa vedeti.http://www.youtube.com/watch?v=2Wbmp6iLonc

| relian a răspuns:

Curge in sens invers adica? Ce spui tu este non sens avind in vedere ca curgegerea unui rau se face datorita alimentarii lui cu apa de la o sursa si acea sursa este izvorul lui.Ca urmare nu va putea curge niciodata in sens invers pentru ca nu ar avea de cine sa fie alimentat, plus ca ar trebuie sa invinga diferenta de nivel.Ce spui tu este de fapt un flux al unor rauri.Deci apa ce tu o vezi tot la vale merge dar o parte de deasupra merge sin sens invers datorita fluxului.Nu toate riurile au flux dar unele au.Cel mai mare flux il are Amazonul.Cauta si vezi cit se umfla apele lu si cit merg inapoi in amonte.Dar cum am spus nu toata apa se deplaseaza in amonte.Deci stai linistit ca nu este nimic mistic sau religios, este ceva natural.Si marea nu urca la flux destul de mult.Toate astea au explicatii.De ce se intimpla chestia aia de boboteaza cum zici? Simplu pentru ca acea sarbatoare de fapt este legata de acest fenomen.Na aparut prima oara sarbatoarea si dupa acest fenomen. Fenomenul exista iar noi oamenii i-am dat sau am facut din acea zi o sarbatoare.Acum ca religia sia insusito asta este alta poveste. Sper ca intelegi acum cum sta povestea.

| Spiridon_Alin_1990 a răspuns (pentru relian):

Amazonul isi schimba cursul. Tu esti un non sens.

| relian a răspuns (pentru Spiridon_Alin_1990):

Daca esti pro,,, st nu mai si semnaliza, stai acasa laughing Amazonu is schimba cursul? Tu te auzi ce vorbesti macar? Esti total pe dinafara omule, tu stii ce inseamna ca un rau sa isi schimbe cursul? Habar nu ai, dar faci prosti pe alti.Doar dai din gura, ata si nimic mai mult.Cand afirmi ceva ar fi bine sa ai si ceva explicatii, nu doara sa semnalizezi ca traiesti si tu prin lumea asta.Ca un rau sa isi schimbe cursul trebuie sa aiba alta albie,se intampla pe amazon asa ceva? Cred ca incurci avioanele cu submarinele laughing auzi isi schimba cursu,deci o ia pe alta albie, interesant. Daca ar avea un rau vecin, dar la fel de mare ar putea sa o faca, tot ce se poate, dar albia lui ar ramane fara apa laughing Cred ca ai dorit sa spui ca is schimba sensu de curgere, aia e cu totul alta poveste alt fenomen.Esti non sens total laughing mai pune mana si pe ceva carti inainte sa bati campurile internetului laughing

| relian a răspuns:

Fenomenul se intimpla la varsare in apa oceanului sau apa marii cind acesta este la flux.Un flux foarte puternic ridica apa marii foarte sus ceea ce face ca apele raului sa fie impinse inapoi pe o anumita distanta.Cam asta este explicatia in mare si cit mai simpla.In legatura cu sarbatoarea asta aparu dupa ce oamenii au vazut fenomenul, na aparut mai inatii sarbatoarea si dupa fenomenul.Acum ca biserica sia insusit asta e alta poveste.Cauta Amazonul si vezi cit se intoarc apele inapoi.Dar intoarcerea se face de la locul de varsare nu la mijlocul raului nu altundeva.E logic si normal sa se intimple asa. Daca vrei sa dai o aura religioasa acestui fenomen nici o sansa.Bine ca sint destui fanatici religiosi care casca tot ce au la ce spune biserica si ia de bun povestile lor.

| ErrorFound a răspuns:

Ori e un fake pentru a pastra credinta turmei, ori este un eveniment care se intampla in fiecare an cu o explicatie musamalizata de biserica tocmai pentru a crede ce ti se spune.

| ƳourMind explică (pentru ErrorFound):

La asta ma gandeam si eu...
Tocmai de asta am fost acolo (nu-mi venea sa cred).Am ajuns si am vazut ca raul isi schiba uosr directia dar poate era din cauza fluxului sau a curentilor.
Aaa si nu se intampla in fiecare an am mai fost si prin 2012 sau 2011 si nu s-a intamplat cum am vazut prima oara.

| ErrorFound a răspuns (pentru ƳourMind):

Mai bine nu-ti pierzi banii cu acel capat de lume, du-te-n Japonia, Franta, Germania, Turcia, Bahamas, Hawaii...
TI-a explicat deja Zazu care e faza.

| OOOLEOOO a răspuns:

A fost o dimineata, cam pe la 3-4.
Eram la pescuit pe ''o coada de lac'', dintr-o data apa parca a inceput sa curga invers, ...Curenti, ce glumeti mai sunt big grin

| ƳourMind explică (pentru OOOLEOOO):

laughing Dar de minunea serpilor care vin la icoana maicii domnului ce stii? Parca era in insula Kefalonia

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ƳourMind):

Nu sunt aici ca sa desfintesc valoroasele minuni ale personalitatilor religioase.
Aia este minunea mea, curenti binecuvantati imi misca ''ici si colo'' momeala iar pestisorul musca big grin

| relian a răspuns (pentru ƳourMind):

Dar de sarlatani ai auzit? Ei auzi acum daca nu. Daca tu stii un loc unde se aduna serpii si pui acolo o icoana si apoi filmezi sau faci poze cum o sa apara? Ai vazut ca te-ai prins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde si de starea euforica in care te aflii, asa am auzit eu de la mai multi care au fost pe-acolo, cica te apuca o stare de vis cand pasesti in acea feerie

| dellyde a răspuns:

Se poate sa fie un fenomen explicabil din punct de vedere al conditiilor climaterice in acea perioada a anului, astfel pentru a da importanta sarbatorii,,,, bobotezei,,, s-a ales sa fie sarbatorita in data in care acest fenomen se iveste...

| Gomez_D_Mario_1992 a răspuns:

Ceea ce afirmă doamna/ domnișoara Zazu este o bazaconie demnă de Cronica Cârcotașilor.
Vă explic eu cum stă treaba...
Minunea acesta se repetă de 2000 ani, fix de Sărbătoarea Botezului Domnului, să fie o coincidență? Nicidecum... Nu există nicio probabilitate matematică...
Autoritățile israeliene (musulmani) din zonă au trimis oameni specializați să caute explicația inversesării cursului Râului Iordan... ce credeți? Nu au găsit nicio explicație naturală. Este foarte important să înțelegeți că autoritățile de acolo sunt musulmane, deci aveau tot interesul să discrediteze Creștinismul.
Cu certitudine este un semn mai presus de fire pentru întărirea dreptei dreptei credințe sau aducerea oamenilor la dreapta credință (Ortodoxia).
Dar pentru un berbec ateu nu există dovadă... chiar de ar învia și un mort, tot nu ar crede.

| IonutMjd a răspuns:

Am stat şi am citit toate răspunsurile pe care le-ati oferit conform cunostintelor personale sau a ceea ce considerati ca se întâmplă. Totuși eu am o dilemă... dacă unii dintre voi zic ca e un fenomen exclusiv natural, anume că ar exista un flux sau reflux în sens invers din pricina diferențelor de nivel ale apei eu stau şi ma întreb, de ce se întâmplă doar o data pe an şi în aceeași zi şi numai după practicarea anumitor ritualuri şi rugăciuni? Eu tind sa cred ca e o minune la mijloc. Ca şi relatare am găsit acest articol: https://alba24.ro/......65188.html