| Asdfasdefta a întrebat:

Cum imi pot schimba religia avand in vedere ca sunt inca minora? happy

Răspuns Câştigător
| alex_2078 a răspuns:

E clar nu mai avem mult pana la sfarsitul lumii. Copile pune burta pe carte, fara Dumnezeu esti un nimic. Gandeste-te de doua ori inainte sa faci ceva ce o sa regreti.

41 răspunsuri:
| 1fluturas a răspuns:

Ce religie esti si ce religie vrei sa ai? Care sunt motivele pentru care vrei sa faci alegerea asta? Ce are in plus sau in minus religia pe care vrei s-o ai?

| 1fluturas a răspuns:

Atu, te inteleg perfect, si eu am trecut in adolescenta prin negarea religiei.Chiar daca esti minora nu te poate obliga nimeni sa aderi la o religie. Daca ai fost botezata ortodox, clar nu te poti dezboteza happy, insa poti cauta sa te interesezi despre ce inseamna religii(istoria religiilor) si chiar darwinism, cum spunea cineva.Cand te vei face mare o sa-ti treaca.Pup si nu face ceva care sa te afecteze fizic, la psihic se mai poate lucra.

| 1fluturas a răspuns:

Mihaidavidoglu,mesajele tale sunt obositoare si incarca paginile aiurea.Stim si noi sa cautam pe google info daca vrem happy.

| Asdfasdefta explică:

@fluturascoconas Pai eu sunt oficial crestina dar in suflet sunt wiccana.
Motivele? Sunt foaaaaaarte multe! Wicca e ceea ce mi se potriveste.

| Asdfasdefta explică:

Oameni buni va agitati degeaba. Putin imi pasa mie daca credeti sau nu credeti, pentru ca eu stiu cel mai bine, din proprie experienta.
Ma bucur ca ati citit despre aceasta religie dar cine a spus ca wicca e " sectă ciudată magico- celto- satanico-..." bla bla. Wicca e o relgie care nu are nimic in comun cu satana. In wicca nici macar nu exista satana (inca un motiv pentru care ador wicca ).
Pun pariu ca daca vroiam sa ma fac crestina sareati toti cu raspunsuri de genu' :"bravo" "da, foarte buna alegere... "
@Necrophagist nu stiam ca religiile au termen de valabiltate.raised eyebrows

| psycho123 a răspuns (pentru Asdfasdefta):

Ca in homofobie, oamenilor le e frica de lucrurile noi. Crestinii, in majoritate, stiu numai de bine absolut si rau absolut. Tot ce nu are legatura cu dumnezeul lor face automat parte din raul absolut. Asta inseamna sa ai o minte inchisa si ca nu accepta ce e nou...

...iar noi, cei deschisi la minte, ne chinuim sa le aratam si sa le explicam, dar degeaba...

Si eu am descoperit Wicca de curand si dupa mai multe cautari si informari am decis ca asta e calea pe care vreau sa o iau. Documentandu-ma am aflat ca Wiccanii folosesc numai magie alba, iar co form codului etnic wiccan, atata timp cat nu ranesti pe nimeni (inclusiv pe tine), poti sa faci ce vrei. Dar oamenii vorbesc fara sa gandeasca...

Daca vrei sa vorbim legat de Wicca... poti sa imi trimiti mesaj privat si de acolo vedem big grin

| Asdfasdefta explică:

@TheJeryk0 nu exista satana mai baiatule.
@ecea te-ai gandit ca poate nu vreau sa practic magie? Asta e optional. Tu te duci la biserica in fecare duminica?
@Necrophagist doar pentru ca nu este cunoscuta in Romania, asta nu inseamna ca cei din alte tari nu o practica.Si nu, nu am citit Darwin.

| Asdfasdefta explică:

E adevarat, nu toti wiccanii au aceleasi idei, ca sa zic asa. Dar e mai bine sa crezi in ceva decat sa crezi in nimic, nu?

| Asdfasdefta explică:

@Necrophagist sa iteleg ca esti ateu? Si daca esti, dupa parerea ta, ce vine dupa moarte? raised eyebrows Pentru mine vine reancarnarea, pentru crestini iadul sau raiul...dar pentru tine? straight face

| niNNu a răspuns:

Religia e o prostie.Nu te stresa cu asta.O sa te certi cu familia.

| Narkys a răspuns:

Religia nu se schimba ca si Buletinul daca vrei esti daca nu nu mai esti. Libera alegere.

| lavi_3436 a răspuns:

Poti trece la satanism nu trebuie sa te botezi sau ceva de genu tine doar de interiorul, vointa si principiile tale...succes