| BGirlLory a întrebat:

Hei everyone. as vrea sa-mi procur un pumnal, rozeta si pentru aparare si ca un accesoriu [medalion]. Exista vreo conscinta in lege pentru portul ei? [Avand in vedere ca sunt minora? thinking]

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minora esti de cand te-ai nascut si pana la 18 ani, era asa greu sa spui varsta?
Daca ai sub 14 ani raspund parintii pentru ca ti-au dat voie cu arme albe.
Daca ai peste 14 ani raspunzi tu, in baza L.61/1991, republicata in 2011, fapta constituind infractiune, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"
Numai bine!

| BGirlLory explică (pentru Ioandelasal):

Exact 14 ani am. Mersi pentru informatii. Deci nu se accepta nici ca accesoriu

| WR104 a răspuns:

Nu, stai linistita.

| sebyr a răspuns:

Dupa toate legile e interzis, dar ai putea sa ti iei un spray mic paralizant e si mai eficace si nu e interzis in autoaparare

| Praetor a răspuns:

Da are, in primul rand daca il port la gat o sa te cocoseze, o sa iti rupi mainile, mai bine dai cu pumnul simplu, iti recomand spray paralizant sau un electrosoc