| antoniorozin1 a întrebat:

Cum intelegeti diferenta dintre rau si rele? Care este mai... rau?

Răspuns Câştigător
| oz_1736 a răspuns:

Un rau - cand ai bani putini
Mai multe rele - dupa ce ca ai bani putini, ai datorii mai iei si o amenda. Si ofticat ca ai luat amenda dai cu piciorul intr-o piatra si iti spargi geamul. Te duci sa-ti cumperi geam si pierzi portofelul cu bani si cu toate actele si cheia de la casa happy

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Rău e la singular şi rele e la plural. Ce e aşa greu de înţeles?

| T0T a răspuns:

Rău e un lucru, rele sunt o serie de lucruri. Depinde de situație, care este mai rău. De exemplu, poate să mi se întâmple doar un singur rău, dar mare. Îmi pierd piciorul într-un accident. Se pot întâmpla mai multe lucruri rele, dar mici. De exemplu, iau o notă proastă, am o durere de burtă și mi s-a rupt mina de la creion. În această situație, răul poate fi considerat mai rău decât relele.