| Scarabeul a întrebat:

Voi ce intelegeti prin a iubi o persoana si a placea o persoana?laughing eu nu pot sa fac diferenta

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

A iubi in mare parte inseamna a avea sentimente fata de persoana respectiva, numai de persoana respectiva, asemanator cu a fi indragostit, in schimb a placea se refera mai mult la sentimentul de simpatie fata de una sau mai multe persoane!
Exista o diferenta, totusi o deosibire mare!

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista diferenta.
O relatie de cuplu este cladita pe atractie sexuala!

In atractie sexuala exista doar ramasite de cea ce se numeste iubire.

Iubirea este cu totul altceva si daca o vrei nu o cauta intr-o relatie.

| RAY a răspuns:

Imagineazati ca sapi o mica groapa aia e placerea ceva mic, pe masura ce sapi tot mai adanc ajungi sa dai de scoarta pamantului cam pana la pluto vreo 400 de milioane de km acuma gandeste ce groapa mare e aia,aia e iubirea,placerea e derivata din dorinta sexuala,atractie fizica, personalitate, banii etc iubirea este o atractie mult mai intensa cauzata de multe conxiuni noi in creier mult mai puternice daca toata ziua te gandesti la un numar il vei sti fara sa isi dai seama, iubirea apare fara sa isi seama, un video despre creier http://www.youtube.com/watch?v=iPIP18U60Aw
dragostea este explicata stiintific nu-i, punete si citeste cartii despre iubire pa
http://gandeste-rational.blogspot.ro/......ge-la.html

| neutrino a răspuns:

Priveste la parintii tai si cu siguranta vei gasi raspunsul cautat. Cuvintele noastre palesc pe langa astfel de cupluri, pe care nu stim nici macar sa le pretuim asa cum trebuie.

| lpavel a răspuns:

XMAGNIFIQUE - a dat raspunsul cel mai bun, asta am vrut sa zic si eu! Deci diferenta e mare! Bafta!

| unknøwn a răspuns:

Eu nu văd nici-o asemănare.

| HellGirl666 a răspuns:

Când iubești pe cineva, sentimentul este mult mai puternic decât atunci când îți place.

Din păcate, mulți nu mai știu semnificația cuvântului ''te iubesc''; au ajuns să îl spună din obișnuință, fără să simtă nimic special.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru HellGirl666):

Femeile au nevoie de, te iubesc, noi il oferim... not a big deal

| Xenia16 a răspuns:

Pai este o diferenta destul de mare.Una este sa zici ca il placi pe X adica iti place de el nu ai vrea sa faci orice pentru el ca sa il vezi fericit, nu ai vorbi cu el non-stop numai sa ii auzi vocea.Atunci cand iubesti o persoana e altceva...atunci ai fi in stare sa faci orice pentru ea.

| xCrazyGirl a răspuns:

A pacea inseamna. mda, e dragut/a a iubii inseamna sa dai totul pentru acea persoana:*

| KaTtAnNaKalau a răspuns:

A iubi o persoana este atunci cand esti dispus sa faci orice pentru ea, iar a placea o persoana este atunci cand este de treaba sau iti place ceea ce face, vezi ceva frumos la ea.

Răspuns utilizator avertizat