| together4ever a întrebat:

Care e diferenta dintre multimea R si Q la mate? Va rog spuneti cum intelegeti voi, nu de pe Google.

Răspuns Câştigător
| Fαntαsy a răspuns:

Multimea R(reale) contine multimea Q(rationale), Z(intregi), si N(naturale)
ex: -contine fractii sub radical sau doar radicali (reuniunea numerelor rationale Q si irationale R-Q)

Multimea Q(rationale) cuprinde Z(intregi) si N(naturale)
ex: -contine fractii si numere cu virgula negative sau pozitive

e ceea ce stiu de la meditatie.big grin

11 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Q apartine lui R.R contine si multimea nr ireale adica alea cu radicali in componenta, numita I.

| CosteaVlad a răspuns:

R - mulțimea numerelor reale (toate: 2, 5; 5/7, etc)
Q - mulțimea numerelor raționale - (fracţiile: 2/3, 6/4, etc) Aici ai explicaţii foarte clare legate de mulţimea numerelor raţionale (Q) : http://ro.wikipedia.org/wiki/Num%C4%83r_ra%C8%9Bional. Deşi sunt de pe "Google" cum spui tu, le-am citit întâi, iar explicaţii mai concise de atât nu-ţi vor da nimeni.
O zi frumoasă! :)

| Sunshinee a răspuns:

Pai nu e chiar atat de greu. In primul rand, multimea R o contine pe Q. Multimea Q se refera la toate numerele care pot fi scrise sub forma de fractie si sunt pozitive. Adica 1, 3/4, 5/12, 20, astea sunt numere rationale si fac parte din multimea Q. Din Q nu fac parte numerele intregi negative (toate numerele cu minus) si nici numerele irationale, gen 1,(3). Sper ca te-am facut sa intelegi. Bafta! (:

| laura_8904 a răspuns:

R multimea nr reale adica toate numerele si cele cu radical iar cu numerele rationale cele cu fractie(1/2) cu este o submultime a lui r

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

R=multime numerelor reale adica cea mai mare (cea care contine si N si Z si Q si pe langa numerele reale gen phi )
Q=multimea fractiilor(contine N si Z+fractii)
Z=multimea numerelor intregi(N+numerele intregi de la -1 la -infinit)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Q(multimea nr rationale)cuprinde nr naturale, intregi, nr scrise sub forma de fractie, sub forma zecimala.multimea Q nu contine radicali!
multimea R(multimea nr reale) cuprinde nr naturale, intregi, rationale si irationale.
numerele irationale nu apartin multimii Q. ele apartin multimii R.numerele irationale sunt acele numere care au o infinitate de zecimale ce nu pot fi reprezentate periodic.numere rationale pot fi reprezentate periodic.
iti dau exemple de numere reale:2;-2; 2, 5; 3,(4); radical din 2.
radical din 2 este egal cu 1, 4142...
zecimalele acestui numar nu se pot reprezenta periodic. daca vrei poti sa extragi din radical si-ti vei da seama.
sper ca te-a ajutat comentariul meu.succes la mate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne znaiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu?

| phissu a răspuns:

Multimea R(numere irationale adica cu radical) Q (multimea rationale adicfa cu fractii) Z(multimea nr intregi adica 1 2 3 4 5 nu 0, 3 sau 4, 5) N (nr naturale adica 12345678 etc)

| wow_3471 a răspuns:

Nici eu nu stiam ce inseamna Q, dar dintre voi niciunu nu are habar care este definitia, eu am gasit pe wikipedia exact cum imi trebuie:
"În matematică, un număr rațional (sau în limbaj mai puțin riguros, o fracție) este un număr real care se poate exprima drept raportul a două numere întregi"
m-am chinuit 30 de min sa inteleg ce cacaturi ziceti voi, si am constatat ca mai bine cautam direct pe internet.