| anonim_4396 a întrebat:

Cum înțelegeți voi expresia:
"După război, mulți viteji se arată"
?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În general, după ce trece câte un eveniment mai dramatic, mulți apar și îi critică pe cei care au luat parte la el și le dau lecții despre cum ar fi trebuit să reacționeze sau se laudă cum ar fi reacționat ei în locul lor, deși în timpul evenimentului au stat ascunși ca niște șobolani.

8 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns:

Adica cat timp este problema nimeni nu face nimic si cand se rezolva toti se lauda ca ar fi facut ei nu stiu ce dar inventeaza scuze pentru ca nu au facut-o, cu alte cuvinte aceasta expresie reprezinta oamenii numai cu maca maca

| Emma30555 a răspuns:

"Proverbul vizeaza oamenii care atunci cand trebuie sa actioneze intr-o anumita problema, sa ajute pe cei din jurul lor stau in umbra, se ascund sau pur si simplu nu fac nimic iar la final, cand altii actioneaza, trag concluzia ca si ei ar fi putut sa o faca, si chiar minimalizeaza gravitatea problemei rezolvate de altii."

| LordCristobal a răspuns:

Adică mulți oameni fug de greu și de mari responsabilități ca mai apoi sa își aroge niste reușite care nu le aparțin.

| Sn4k3 a răspuns:

Se poate intelege in mai multe feluri?

| Alex1322 a răspuns:

Adica cineva spune ca daca era el facea si altcineva care crede ca nu ar fi facut ii spune ca se lauda ca ar fi facut dar nu facea. De obicei poate fi adevarat sau fals depinde de cine este cel care spune ca facea. Sunt si persoane care se pun in locul celui care spune ca facea si pentru ca ele nu ar fi facut spun de cel care spune ca facea ca nu ar fi facut si el.

Răspuns utilizator avertizat
| EliLeli a răspuns:

Cand este timpul sa faca lucruri importante multi oameni se ascund. Cand este vorba sa-si dea cu parerea atunci se prezinta cu totii.

| RoCkKiD a răspuns:

Explicatia e simpla. Vina alta si se da la seful tau dar dupa un timp afla nevasta-sa. Ala neavand de ales o da pe aia afara si dupa vii tu si zici "Eu stiam ca nu e bine da' na, ea a ales calea asta."