| anonim_4396 a întrebat:

Cum isi poate pazi omul sufletul?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Intarindu-l.Ridicand ziduri in jurului lui si lasand doar cateva portite de intrare si niciuna de iesirehee hee

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cautandu-si smerenia.

| BeT a răspuns:

Sufletul este acea parte din "Tine"care doreste sa faca bine intodeauna.Cum il poti pazi?! este foarte simplu, cind esti predispus sa faci un lucru rau te opresti si intrebi rationalul cum sa faci?!?

| remus a răspuns:

Prin smerenie, rugaciuni, evitarea ispitelor, cinste, omenie, demnitate si respect.

| semida a răspuns:

Nimeni nu si poate pazi sufletul singur pentru ca suntem oameni si suntem supusi greselii! Numai cu ajutorul lui Dumnezeu ni l putem pazi!

| laurentiu_9029 a răspuns:

Nu are sens intrebarea ta.

| Marica_2964 a răspuns:

Constiinta curata!

| Lawrence a răspuns:

Prin rugăciuni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea ar fi: stie care sunt atacatorii pentru a-l pazi? Stie daca este atacat sau se poate relaxa?
Nu cred. Prima data vezi de unde vin si cine sunt dusmanii, apoi iti pregatesti scutul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avind in vedere ca sufletul e de domeniul subconstientului si ca e mai puternic decit constientul si deci pe El trebuie sa-l lasam de veghe in turnul de control al fiintei, e pusa gresit intrebarea.