| Kleopatru a întrebat:

Cum poti scapa de rau in toate formele lui?
Exista rugaciuni, ritualuri sau alte metode care te scapa de rau atat in plan fizic, mental, divin sau alte planuri? big grin

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Postul si rugaciunea sunt armele cele mai puternice impotriva raului.Numai prin credinta in Dumnezeu, poti sa fii eliberat si salvat, poti sa primesti pacea in inima ta.

| EmaS a răspuns:

Alphalwolf
Esti iremediabil.

| EmaS a răspuns:

VanCheese
Dragul meu Te sfatuiesc sa citesti un Psalm,sa-l personalizezi, sa te pleci pe genunchi, sa iti imaginezi pe Domnul Isus cum sta pe cruce si iti asculta rugaciunea.Deschide-ti inima inaintea Lui ca si tatalui tau si spune-I tot ce te apasa.La urma,multumeste-I ca si cum ai fi prmit raspuns,si trebuie sa te increzi din toata inima in El ca este atotputernic,atotstiutor, Este prezent acolo, langa tine si te iubeste.Citeste Ioan 3:16.Crede Cuvantul lui Dumnezeu nu este lipsit de putere. daca vei repeta aceste rugaciuni cu inima plina de credinta,si vei face promisiuni inaintea lui Dumnezeu dupa voia Lui, vei primi eliberare. Daca vrei sa vorbim mi-ar place sa te ajut, sa ma rog impreuna cu tine.Scrie-mi in privat.

| EmaS a răspuns:

Ecea
Imi pare rau pentru tine.Sa stii ca cei mai buni psihologi sunt crestini.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
De ce, ca sa devii crestin?

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
Daca ma rogi frumos...

| EmaS a răspuns:

Ecea
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar eu nu bat pe la usile oamenilor.Da, am facut niste cursuri de consiliere.Cunosc cate ceva.Tu cui, te adresezi cand te rogi pentru mine?

| EmaS a răspuns:

Ecea
Intrebarea pe care ti-am adresat-o ce crezi ca era, nu tot o ironie? Nu trebuie sa fii un om de succes ca sa fii fericit.Cunosc multi oameni de succes care tanjesc dupa fericire.Crede-ma ca Dumnezeu m-a binecuvantat mai mult decat ma asteptam.El stie sa rasplateasca celor ce-L cauta.Cat despre familia mea, multi ne-au cerut sfaturi pentru ca suntem un exemplu pentru ei.Copiii mei, doi sunt exact ca si mine.Dar eu sper ca si celalt Il va cunoaste in mod personal pe Dumnezeu.Nu am de ce sa-mi para rau ca i-am educat in spirit crestin, ba chiar sunt satisfacuta cand vad ca ei intr-o lume imorala sunt exemple printre studenti, si-a facut prieteni care spuneau ca nu mai credeau ca exista oameni cu valori moral-crestine.Nu te condamn ca gandesti asa. Poate ca la varsta ta si eu gandeam la fel.Eu vorbesc din experientele mele, tu vorbesti in nestiinta.Dar nu uita ca tot ce spui impotriva lui Dumnezeu, vei da socoteala.

| EmaS a răspuns:

Ecea Stiu cine este Dumnezeu mai bine ca tine.Il cunosc in mod personal. Unde scrie in Biblie ca Dumnezeu nu pedepseste? Citeste in Ieremia 14:10, Ieremia 2:19, Psalmul 31:23, Lev.26:'28,Exod20:5.Cat despre libertatea copiilor mei de a alege, iar nu ai fost atent.Ti-am spus ca unul nu este credincios, asta nu inseamna ca nu beneficiaza de aceleasi facilitati ca si ceilalti.Il iubim neconditionat si ii oferim ajutorul nostru.Ce crezi ca la facultate in alt oras mai pot eu sa ii controlez? Eu doar i-am educat, am fost un model de traire, si ei sunt liberi sa aleaga.Si sincera sa fiu nu as vrea sa fie niste dependenti de alcool sau de droguri, nici sa traiasca in imoralitate.Ma bucur ca au ales sa traiasca frumos, sa fie de folos societatii si semenilor.Sunt mandra de ei, si cred ca Dumnezeu le va da si parteneri pe masura.Cat despre taxa de botez, la Biserica mea nu se plateste nici la botez, nici la inmormantare.Nu stiu ce esti atat de pornit impotriva celor care il iubesc pe Dumnezeu.Ei nu fac nimic rau.

| Alphawolf a răspuns:

Exista! Trebuie sa te rogi la sireturile de la bocancii imbacsiti, iar rugaciunea trebuie sa sune cam asa:
O bocanci minunati si supraincarcati,
Cu mirosul ma cam fermecati.
Am si eu o dorinta mica:
Scapa-ma de rau, scapa-ma de frica
Fa-ma realist, ca sunt visator
Fa-ma iscusit, ca sunt sunt tarcuit.

P.S. Daca te vei ruga cu credinta rugaciunea va face minuni. Sper ca te-am ajutat.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, roaga-te pentru mine! Multumesc.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, nu crestin, ci remediabil.

| Ecea a răspuns:

Nu exista nimic.
Dar in schimb exista Psihologi multi si buni.
Care va pot ajuta sa scapati de tot "raul si toate formele lui".
Sau daca nu, exista psihiatrie, unde ti se vor spune rugaciuni si ritualuri legat de pat.
Oameni bolnavi.

| Ecea a răspuns:

Ema tu esti iremediabila.
Si noi am fost crestini pana pe la 12-14 ani cred, ca ne bagau parintii in cap chestii de genul acesta.
Dar noi ne-am remediat,pacat ca voi nu,ramaneti la aceleasi tampenii; Mos Craciun,Dumnezeu; Iisus,Ouole rosii,pacate,biserici,demoni, etc.
Pune mana si citeste o carte buna inainte sa ramai asa, s-ar putea peste ceva timp sa fi in plus din cauza mentalitatii si a educatiei precare.

| Ecea a răspuns:

Ema,e parere personala sau ai vazut vreun studiu despre Psihologi?
Du-te si bate pe la usi,ofera reviste la oameni,traiesti intr-o lume paralela.
Esti complet spalata pe creier.
"O sa ma rog eu pentru tine" poate o sa incepi sa ai o viata proprie fara a fi legata.
Bafta la batut cruci,si sa fi atenta la slujbe sa nu scape niciuna, sa inveti toate rugaciunile, sa nu fi "posedata".

| Ecea a răspuns:

Draga Ema,
Sper macar copiii tai sa aiba o altfel de mentalitate.
"Ma rog pentru tine" era o ironie la adresa ta,dar desi esti inaintata in varsta se pare ca esti "neinaintata" in gandire.
Cum spuneam, ai creierul foarte spalat de aceasta majoritate mediocra, iar cercurile tale vicioase sunt bazate pe modestie.
Garantat nu esti un om de invidiat sau de succes.
Cu atata credinta, esti de compatimit.pana la urma la asta se rezuma credinta,cand se intampla ceva neobisnuit in viata noastra incepem sa credem in divinitati cerand ajutorul.
Asta se numeste slabiciune, nu poti sa accepti ideea ca tot ceea ce faci depinde doar de tine.
Fericirea depinde doar de noi, nu depinde de cate rugaciuni sti sau cat de mult cruci poti sa bati pe secunda.
Crede-ma ca ma simt ce-l mai fericit si implinit om si nu am nevoie de dumnezeu sau de zei sau de orice altceva sa fiu cum sunt.

| Ecea a răspuns:

Asta incercam sa explic pe aici.
Este exact cum spuneam,nici macar nu sti ce este dumnezeu.
Deci eu ca ateu stiu mai bine ca toti credinciosii ce inseamna dumnezeu.
Cum poti sa spui ca voi da socoteala? Cand de fapt vechiul testament spune ca dumnezeu nu pedepesete ci doar iarta.
Vedeti ca habar nu aveti despre ce vorbiti? Nu ati citit nimic?
Nu aveti nici o idee despre ce este credinta si ce este dumnezeu.
Nu ti-ai educat copiii cum trebuie, le-ai luat libertatea de a gandi singuri, le-ai bagat in cap de mici religia si credinta fara ca ei sa aiba ceva de spus.Asta au facut si parintii mei, si incearca in continuare sa imi bage in cap ce vor ei.
Poate ca nu toti suntem la fel, poate ideile sunt impartite in functie de mentalitate si intelect.Tu probabil esti genul de mama care le spune copiilor : "Nu intarzia mai mult de ora 22 pentru ca au anuntat la stiri crime,violuri etc".Un creier spalat de mas-media si de comunism.
Nu cred ca esti o mama perfecta,si categoric principile pe care te bazezi tu nu sunt similare cu ale copiiilor tai.

Sa ma fac putin inteles,NU am nimic impotriva credintei,NU am nimic cu oamenii care cred, dar am ceva cu oamenii care incearca sa schimbe mentalitati, sau incearca sa faca o propaganda credincioasa.Insistenta unora dintre credinciosi devine patetica.
De ce nu lasati ca oamenii sa fie liberi in gandire si exprimare?
Eu personal respect decizia unui om de a fi crdincios,si nu incerc sa ii schimb nimic.
Dar voi de ce nu ne lasati cu "credinta" noastra? Sunteti un fel de ceausisti(nu e ca noi trebuie sa fie arestat)nu putem avea o alta gandire sau alta parere pentru ca sariti pe noi.
Asa era si cu cruciadele, un alt motiv bun pentru a intelege "religia" in toate formele ei, NU CREZI? TI SE TAIE CAPUL sau ITI DAM FOC...cata iubire din partea religiei.
Popa cand imi ia 100 de euro la un botez? o face din iubire pentru dumnezeu?
Ma rog,probabil o sa imi spui ca nu asta inseamna credinta,dar am deja replica si iti spun ca toti care au facut, fac si vor face ceea ce am spus mai sus sunt credinciosii vostri, cu aceiasi religie, aceiasi credinta, aceiasi mentalitate.
Si cum era vorba aia. Cine se aseamana se aduna.

| Hăgiul a răspuns:

Nu vad sa existe rau decat la nivelul inferior observatorului. Raul, la fel ca multe alte concepte, este unul relativ.
Nu poti spune despre un om care il vezi tipand, intr-o stare stresata ca este un om "rau". Este la fel ca si cand i-ai zice lui Dumnezeu ca este rau, dat fiind faptul ca vezi creatia lui ca fiind ceva negativ.
Poate o sa ajungi sa vezi si tu aceasta.

| king4aday a răspuns:

Da, exista ritualuri. Doi cartofi bine fierti in apa clocotita cu nadejde. Pui cartofii (dupa ce sunt raciti, sa nu te arda) in buzunar si te duci in centrul orasului, langa o statuie din bronz. Daca e posibil, cauta una cu Avram Iancu. Ia doua fire de iarba si pune-le in buzunar langa cartofi. Dupa asta stai cateva minute, si incearca sa scoti sunete ca Chewbacca. Daca nu reusesti, latra cat mai agresiv. Incearca sa ai o fata nedumerita, fara prea multe expresii. Pune-ti mainile putin mai la spate si da din ele, ca din aripi. Incearca sa zbori sus langa Avram Iancu. Cand ai resusit, a disparut tot raul din tine. Bafta! P.S. Dupa ritual, da cartofii la porumbei.

| Azazel_2358 a răspuns:

Si pana la urma cine este raul?

| ταξιδιώτης a răspuns:

Exista...vointa,doar tu poti face asta.

| Plague a răspuns:

Nu e cel mai potrivit loc in care sa pui intrebari legate de Dumnezeu sau credinta, avand in vedere ca site-ul e plin de atei care doar rad de credinciosi. Oricum, da poti sa scapi de el; am avut probleme serioase din cauza demonilor, si chiar am fost paralizat. Cum lucrurile pot deveni destul de "incinse" pana la posedare, iti recomand sa vorbesti cu un preot. Te impartasesti, tii post, te spovedesti si spui rugaciunile recomandate de preot. Si o sa treci peste, nu iti face griji. Cat despre cei care nu cred si or sa rada de tine, nu iti face griji, o sa vina o judecata de apoi, si atunci tu vei tine fruntea sus si ei nu vor indrazni sa ridice privirea din pamant de rusine. Ai credinta si rabdare. „Si Domnul a zis: "Daca ati avea credinta cît un graunte de mustar, ati zice dudului acestuia:, Dezradacineaza-te si sadeste-te în mare’, si v-ar asculta." Luca 17: 6. Dumnezeu sa fie cu tine si sa te ajute sa treci peste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

exista vointa, daca ai auzit ce este aia? de ce sa arncam banii la psiholog (cu p mic ) atita timp cit am vointa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura solutie este RUGACIUNEA.Atunci cand te rogi trebuie sa uiti de tot ce este in jurul tau si trebuie sa te concentrezi si sa meditezi. Daca faci rugaciunea cu credinta sigur va fi ascultata si vei primi pace in suflet. Apropo, rugaciunea trebuie facuta in camaruta ta.Trebuie sa fii singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune si tu exact ce simti.Nu trebuie sa fie o rugaciune copiata. Spune si tu ca te simti rau, ca esti obosit mental. Spune orice vrei tu si orice simti tu dar trebuie sa fie personalizata.

| Kleopatru explică:

@angus35, am tot auzit asta cu rugaciune, dar nu spune nimeni ce rugaciune anume, ceva de prin Biblie? ce fel de rugaciuni?

| iulia156789 a răspuns:

De cel rau poti sa scapi doar prin multa ruga ciune si dorinta...tot timpul cand iti aparare in minte incearca sa-l eviti spinandu-ti in minte ca nu este real...si eu am trecut printr-o perioada similara si am reusit sa trec peste.

| Mereuta_Andreea_1993 a răspuns:

Da exista.In primul rand fereste-te de rau si fa binele.In al doilea rand exista exorcisme, si rugaciunea Sf. Cruci>sa invie Dumnezeu..esteinmajoritatea cartilor de rugaciuni, la sfarsitul rugaciunii de seara.