| ileanaadrianastan a întrebat:

Cum puteti crede ca Iisus a fost fiul lui D-zeu, cand el insusi nu a afirmat asa ceva? Iisus s-a exprimat in metafore atunci cand vorbea de Tatal ceresc, in conformitate cu rugaciunea judaica Avinu Malkeinu (Tatal nostru, Regele nostru). Toti judeii considera ca D-zeu este Tatal lor spiritual, dar se nasc din parintii biologici. D-zeu nu poate fi Tatal nici unui humanoid, deoarece este un Spirit. Nici chiar prin intermediul sfantului duh.
Crestinii au tradus prosteste rugaciunea Tatal nostru, inspirandu-se dupa rugaciunea ebraica Avinu Malkeinu. Indeosebi la pasajul "Si nu ne duce pe noi in ispita". In realitate, se spune "Si nu ne testa". deoarece D-zeu nu ne duce niciodata in ispita, El doar ne testeaza.

17 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Eu cred ca toti suntem fiii lui Dumnezeu; insa Iisus e mai presus decat oricare dintre noi fiindca a fost mai profund constient de natura sa divina.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar, cine ti-a spus tie ca as crede asemenea gogorite, de ma iei la sigur, asa?

| danut a răspuns:

Unu: Isus a afirmat in numeroase ocazi ca este fiul lui Dumnezeu, dar cea mai doveditoare este recunoasterea in fata tribunalului preotesc (Sinedriu) evreesc CA este FIUL lui DUMNEZEU. De altfel pe baza acestei AFIRMATI evrei L-au condamnat la moarte.
Doi: Exista posibilitatea inseminarii si in afara actului sexual, deci faza cu parintii biologici cade.
Trei: Ce considera evreii, ce cred ei, este IRELEVANT pentru crestini si toti cei ce cred in Dumnezeu. Faptul ca O PERIOADA din istorie au fost apropiati de Dumnezeu (prin alegerea Acestuia), nu ii face depozitarul cunostiintelor despre FIINTA SUPREMA. Ce trebuiau sa fie, au respins ca popor, asa ca la ora actuala sunt un popor care a cazut din varf si au ajuns in groapa istoriei (unde vor ramane vesnic, ca popor, nu ca indivizi) prin hotararea luata la crucificare (moartea LUI sa CADA asupra noastra si asupra COPIILOR nostri).
Trei: Din fericire, traducerea Tatal Nostru s-a facut din doua limbi, aramaica si greaca (nu stiu daca si latina) iar sensul rugaciunii nu s-a pierdut. Deficitara este limba romana pentru a putea reda pe de-a intregul, intelesul cuvintelor dar sensul acestora NU S-A SCHIMBAT.
Patru: Atunci cand Isus se exprima IN METAFORE, acest lucru este SUBLINIAT in mod CLAR in Biblie deci nu inventa tu o noua regula in citirea Bibliei ci las-o pe EA sa se explice SINGURA fara "ajutorul" tau.
Cinci: Dumnezeu ESTE TATAL intregului UNIVERS si al omenirii deoarece EL NE-A CREAT. Poti fi si TATA spiritual nu numai CARNAL.

| DorelSudoru a răspuns:

Ai dreptate a fost gagicasu nu fisulaughingDaca vrei sa crezi crede asa cum este scris ca te complici prea mult laughing

| ania a răspuns:

De acord ca pasajul cu ducerea in ispita e prost tradus in romaneste, asa e Dumnezeu nu duce in ispita.
Spui ca Iisus nu a afirmat ca e Fiul lui Dumnezeu probabil pentru ca Noul Testament nu il iei in considerare.
Daca esti evreica probabil ca consideri, pe buna dreptate ca avand in vedere implicarea romanilor in omorarea evreilor in al doilea razboi mondial nu avem autoritatea morala sa vorbim evreilor despre credinta. Poate esti curioasa macar de ce unii evrei ajung sa creada Noul Tesatament. Sunt biserici mesianice si in Romania si multe si in Israel.Liderul bisericii evreiesti mesianice din Oradea spune ca a inceput sa creada in Iisus Hristos pentru ca a auzit o voce din cer care i-a spus. Eu si Fiul suntem una. Daca crezi in Adonai, datatorul Legii, cere-i sa te convinga El. Voi evreii, aveti un loc special in inima Lui. Poti afla mai multe despre evreii mesianici pe sightul lor www.mesianic.ro/cemo/

| SatanaInIzmene a răspuns:

Avinu Malkeinu este un poem sinagogal evreiesc. N-are nicio legatura cu Tatal Nostru, fiind compus prin Germania secolului XII.Se recita doar in primele 10 zile ale anului nou evreiesc.De unde analogia?

| MidnightLady a răspuns:

Doamne, "nu ma testa" si nu ma lasa sa scriu acum ce-mi vine-n minte. Abia m-am abtinut la intrebarea aia cu injuratu'.

| laurentiu a răspuns:

Tut-o

ai atatea defecte si pacate in cat sunt mai multe ca toate literele care s-au scris pe TPU.
nu vrei sa il accepti pe Isus judecata ramane peste tine! fie ca vrei sau nu, crezi sau nu crezi.

| deeeeeebora a răspuns:

laughing chiar nu te obosesti?
imi place raspunsu lui ilegalnonstop
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe SINGURUL Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata VESNICA" Biblie...eu nu stiu pe ce te bazezi, dar noi ne bazam pe ea...pentru ca ea e Cartea Vietii(si s-a dovedit adevarata)

| muzicalBoX a răspuns:

Dupa poza cred ca a facut cam multe teste pe fata ta

| jumpper a răspuns:

Tu daca ai citi Biblia ai vedea ca din numeroase citate se arata ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu Tatal. Ca s-a inrupat de la Duhul Sfant. El era si Dumnezeu si Om in acelasi timp, luand din Fecioara Maria intru totul firea omeneasca, in afara de pacat. Lasa iudaismul ca ei au vrut sa-L ucida pe Iisus, desi il asteptau pe Mesia, adica un eliberator de sub robie. Dar ei nu au inteles ca el dadea eliberare nu de ocupatia romanilor ci de robia sufleteasca, si ca ii mustra tocmai pentru fatarnicia lor.

| ReuvenMeir a răspuns:

Iisus a fost judeu si nu putea emite o asemenea pretentie blasfemica. Crestinii i-au rastalmacit spusele, iar Imparatul Constantin a comis o eroare grosolana la Niceea. Iisus a judecat, probabil, similar generalului judeu Josef ben Matitiahu atunci cand acesta l-a numit pe Vespasian mesia. A fost o manevra inteligenta. Dar Mesia nu a venit inca. Mesia trebuie sa se nasca de Tisha beAv, dar cel mai bine este sa ne mantuim singuri de pacatul originar. Asta daca a existat asa ceva.

| thepunusher a răspuns:

Esti evreu?

| andreeaemmma a răspuns:

Ai citit vreodata Biblia?

Degeaba stii sa citesti daca nu ai citit niciodata Biblia
In ioan intai ioan 5-7 scrie " caci trei sunt care marturisesc n cer Tatal Cuvantul{fiul} si Duhul Sfant si acestia trei tot una sunt"

Dar oamenii nu pot intelege acest lucru pentru ca au mintea limitata. Avem mintea limitata
Te-ai gandit vreodata cum Universul nu are sfarsit? Eu da si nu imi pot imagina cum
Exista un singur Dumnezeu in trei persoane
Este exact ca si cafeaua 3 in una

| ilegalnonstop a răspuns:

Mai bine lasa totul asa cum e! Dumnezeu ma ajutat in multe si fie ca era Iisus fie Dumnezeu, tot am trecut peste toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit.ai dreptate cu versetul si nu ne duce in ispita.se spune, si nu ne lasa dusi, in ispita. dar despre legatura dintre Iisus si Dumnezeu ca tata si fiu, este scris in multe locuri in biblie.pacat ca nu ai cetito si te legi de alte surse de informare dar nu si de biblie care este cuvantul lui Dumnezeu catre oameni.

| ZeDe a răspuns:

Ai dreptate