| ileanaadrianastan a întrebat:

Este Biblia ebraica o Carte plina de metafore? Raspunsul dvs. ar trebui sa fie afirmativ, deoarece judeii asa o considera. Referirile la antropomorfismul si defectele de personalitate ale Creatorului Universului, care pot fi detectate in cuprinsul acestei Carti, trebuie luate in sens figurativ, ca metafore. Asta este ceea ce nu inteleg crestinii si islamicii, alunecand in blasfemie, asa cum a acuzat, pe foarte buna dreptate si foarte justificat, scriitorul roman Pavel Corut.

4 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Care "defecte de personalitate"?
tine de abc-ul religiei ca nu poti tu sa-l judeci pe Dumnezeu. Dumnezeu e drept, dar nu in sensul pe care oamenii il dau dreptatii, Dumnezeu e bun, generos, etc., dar niciodata in sensul comun unor fiinte limitate precum oamenii.
iar sa spui ca Pavel Corut e "scriitor" e o jignire. P C e un gunoi, iar "cartile" lui la fel. David Icke e un geniu daca il compari cu Corut.

| greenmile00 a răspuns:

Tot ce tine de religie este o metoafora, pentru ca in primul si in primul rand sunt scrise de oameni, nu de o forta superioara. Iar omul in sine nu are capacitate de a intelege toate fortele din jurul lui, atribuind acestora intelesuri supranaturale. Ceea ce este un fals, pentru ca absolut nimic din ceea ce ne inconjoara nu este supranatural. Daca intr-adevar exista Dumnezeu, el nu are puteri supranaturale, ci doar puteri pe care noi nu suntem capabili sa le intelegem, cel putin nu inca. Iar caracteristicile lui Dumnezeu, ca si entitate, sunt vazute strict din punctul nostru de vedere, si iarasi intervine ideea de greseala, nefiind la acelasi nivel, modul nostru de a-l vedea este extrem de fals, si tot ceea ce se spune despre el e o interpretare cu baza in alte interpretari. nimic concret.

| ileanaadrianastan explică:

Care defecte de personalitate? Pai, printre altele si instigarile la omucidere. Noi le luam drept metafore, deoarece Biblia este pentru noi Istorie. Este un subterfugiu rabinic foarte inteligent la care s-a recurs atunci cand am (re) descoperit identitatea pur Spirituala a Creatorului Universului. Acela Care NU poate Avea fii humani de genul lui Jeshua. Si nici nu poate interveni in planul fizic altfel decat prin iluminarea creierelor supradotate.

| dan_7257 a răspuns:

Ce răspunsuri cu totul relative pentru o lume atât de complexă!
fiecare spune ce îl doare, nu are un punct fix de unde încearcă să abordeze problema metaforelor biblice, frumoasele figuri de stil care m-au făcut să gândesc; cum pot să spun că e o carte de poveşti; şi chiar dacă aş spune, da aş avea dreptate.Lumea e un basm! frumos organizată, inventată spre folosul meu G.K.Chesterton spunea: ''un pom face roade pentru că este un pom magic. Soarele străluceşte fiindcă este la rându-i vrăjit'' Acest elan al băieţilor care le plac poveştile aventuroase, iar copiilor mici poveştile realiste; acest om umblă pe străzi şi vede şi observă totul; doar că nu-şi poate aminti cine este. Ei bine orice om este personajul din poveste. Fiecare a uitat cine este. Un om poate înţelege cosmosul, dar niciodată eul uman, sinele este mai îndepărtat decât orice stea. Să îl iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău; dar pe tine însuţi să nu te cunoşti. Ne aflăm cu toţii sub imperiul aceluiaşi blestem mental: cu toţii ne-am uitat numele. Cu toţii am uitat cine suntem de fapt. Noi trăim acum în ţara minunilor a fi intr-un basm era un lucru bun, viaţa e pe cât de plină de nedumeriri, pe atât de preţioasă, proba oricărei stări de fericire este recunoştinţa, nu metafora, chiar dacă nu ştiam prea bine cui anume. Oare nu am voie să fiu recunoscător de ziua mea pentru darul naşterii? Figurile de stil sunt mijloace pentru a ajunge la un scop, pentru a explica lumea inexplicabilă prin cunoaşterea ştiinţei limitate. În Hristos TOTUL MĂ UIMEŞTE, de ce oare... a trăit ca un om adevărat. La început domnule Corut a fost ideea, cuvântul, logosul; ai fost o idee ''in mintea''lui Dumnezeu.Cine sunt eu? dacă dai răspunsul bun, normal, cumpătat vei putea trăi o viaţă reală, dacă nu vei spune că esti Creator demiurg si nu creatură vei rata şansa ta pe care o ai aci de a da frumos examenul vietii in lumea aceasta. Nu copia, nu citi printre rânduri, aprofundează şi meditează asupra cunoaşterii persoanei tale, altfel totul e iluzie, metaforă şi goliciune a goliciunilor. De ce esti aci şi nu pe altă planetă? Cine esti tu, eu? un muritor, o creatură, conceptia mea despre lume si viaţă aceasta este. Ce conceptie despre lume si viata ai? te-au adus aci extraterestrii sa facă experiente pe tine ca şi pe un cobai? ai evoluat? În functie de răspunsul tău la intrebare îţi vei construi toată viaţa pe acest fundament, stâncă sau nisip. tu alegi chiar dacă nu faci nici o alegere, şi tăcerea este un răspuns, o alegere; metafora exprimă puterea înţelepciunii, coruţianismul e haotic, merge din adevăr în eroare speculativă, eu sunt sătul de speculaţii merită atenţie Biblia sau e o carte de povesti? Acolo e povestea mea, da eu am o poveste sunt intr-o lume de basm, inexplicabilă logic, dar dacă mă îndoiesc de acest basm innebunesc; Biblia a fost supusă nenumăratelor controverse, corutianismul este infinitezimal pe lângă critica veacurilor şi, totuşi a rezistat, istoria nu o contrazice, arheologia nici atât cei mai negativişti critici ai ei cum am fost şi eu(10 ani am contrazis-o studiind-o)au ajuns cei mai iubitori ai acestei Cărţi, de fapt ai acestei voci, ea este o Voce, ascult-o, nu iti vrea răul, probeaz-o, am probat-o şi împlineşte omul. Metafora basmului sunt eu...nu mă omorî!