| AvalohAlyn a întrebat:

Cum puteti sa va impacati/consolati cu trecerea timpului, trecerea anilor care nu se mai intorc niciodata? Eu am dese perioade de tristete din cauza asta...Cand te gandesti ca avem o singura viata si timpul nu se mai intoarce inapoi e foarte trist..Azi poti fi fericit, iar maine poate sa devina doar o amintire placuta.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Asa e. E destul de trist sa vedem cum trece nu doar viata noastra, dar si a celor dragi precum parintii sau bunicii nostri. Dar ce putem face? Trebuie sa fim multumiti ca am avut si atat, si sa incercam sa ne bucuram cat de mult de clipele pe care le mai avem impreuna cu ceilalti. Trebuie sa acceptam realitatea, sa profitam cat de mult putem de singura viata pe care o avem, si sa incercam sa fim curajosi si lipsiti de regrete in fata mortii, indiferent cand ar veni aceasta. Eu cred ca constientizarea faptului ca avem o singura viata ne ajuta, pentru ca astfel putem sa o traim cu adevarat, gustand-o din plin. Daca am sti ca mai avem o viata dincolo de moarte, poate chiar eterna, importanta acestei vieti scurte ar fi serios diminuata. Tot ce s-ar intampla aici ar fi aproape egal cu zero in fata unei existente eterne dincolo. Si ne-ar putea face sa neglijam anumite aspecte sau oameni din viata noastra de aici, siguri fiind ca vom avea suficient timp sa ne revansam in viata de dincolo. Dar ce ne facem daca nu avem viata de dincolo? Pana la urma, nu avem nicio dovada si absolut nicio siguranta ca ea exista.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Avem și altele pe cap. Te mai ia nostalgia, dar asta nu durează mult căci vin probleme peste probleme. Tot vin.

| Dariusuu a răspuns:

Carpe diem.

Asta trebuie să faci în viaţă.

| halogen001 a răspuns:

Nu putem face nimic, nu ne putem intoarce in timp, deci orice am face situatia ramane neschimbata, prin urmare trebuie sa ne multumim cu ce avem, cu ce am facut si cu ce mai putem face. E posibil sa devenim nemuritori, dar cred ca va mai trece ceva timp pana atunci happy

| KamaSutra a răspuns:

Foarte simplu, traiesc clipa, traiesc cum imi place si astfel nu regret ca timpul trece, macar cand imi aduc aminte stiu ca am trait niste momente frumoasehappy

| syd2 a răspuns:

Prostii, nu ai alte probleme decat acestea?, stii, asa ma enerveaza cand vin la mine acasa rude care nu m-au vazut de demult si imi zic ca asa de mult au crescut iar ei au imbatranit si ca timpul trece repede, imi vine sa le spun sa nu se mai jeleasca atata pe dansii si sa-si caute de treaba + Ca dupa parerea mea nu traim doar o singura viata, asta e logica babelor care stau pe scaun si n-au vazut decat Lenin, Ceasescu etc, sper ca tu nu esti o baba happy?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul lucru pe care îl regret e că nu mă bucur suficient de viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU mă împac. Dacă aș face asta, n-aș deveni falsă, starea mea n-ar fi artificială? Eu zic să te bucuri de tristețea asta.Ar fi mai rău dacă n-ar exista.

| Rainmaker a răspuns:

Salut LenTao!
Deoarece exprimi o intrebare existentiala, am sa-ti raspund citand din Biblie: -Traieste clipa! Nu te gandi la ziua de maine deoarece Dumnezeu stie ce-ti trebuie si-ti va da.De unde stii ca avem o singura viata? Poate ca am avut si altele, poate ca vom avea si altele.Aminteste-ti cu placere trecutul, traieste-ti cat mai placut prezentul si viseaza cu drag la viitor!

| Thesinger1 a răspuns:

Hey,pun pariu ca nu te-ai mai gandit la asta pana acum.
Micky Mouse,sau Scooby Doo, mai sti de ele?
Sau ce de la CreativeMonkeyzArmy- cei care au creeat RObotzii- eu zic ca nu strica sa-i urmaresti in momente din astea triste.
Be happy, be now!
(poate cam suna cam nebunesc mesajul meu de mai sus, dar nu strica un moment de divertisment, care sa te inveseleasca putin)
Au revoir!