| anonim_4396 a întrebat:

Cum puteti voi defini expresia " gol sufletesc "?

Ce inseamna personal, pentru voi, cei care raspundeti intrebarii?

La modul general, am putea spune ca acest ' gol sufletesc ' ar putea fi in fapt o trauma?

Daca acest gol sufletesc este in fapt o neamplinire, un neajuns, dorinte... care ar fi acestea?
Doriti sa le impliniti pentru a umple golul din inima voastra?
Credeti ca veti reusi sa va indepliniti aceste, sa le spunem vise, asfel incat sa fiti fericiti?
Viata voastra daca nu reusiti sa le indepliniti mai are vreun sens?

Daca acel " gol " sunt in fapt traume... cum reusiti sa traiti? Sa fiti fericiti?
Credeti ca veti reusi vreodata sa umpleti golul din inima voastra? Pe deplin?

Răspuns Câştigător
| Celula44 a răspuns:

Eu cred ca se refera la lucrurile din subconstient care ne macina ca nu le-am facut/ducem lipsa.
de aceea nu mereu oamenii isi dau seama din ce constituie acest gol...

4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Cel mai probabil e o decoerenta sociala. Adica are mai mult de a face cu lipsa integrarii sociale decat cu traume - desi traumele pot duce la această condiție.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca expresia denota ceva care nu mai poate fi atins.Nu degeaba e folosita cand moare cineva, astfel ca nicio alta persoana nu mai poate umple acel gol, acea bucata din inima care nu mai este. Deci ma indoiesc ca are treaba cu aspiratiile sau orice altceva care teoretic mai poate fi implinit/realizat in functie de vointa persoanei, context, etc.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mi se pare exagerat sa le numesti "traume" pentru ca absoluti toti ne confruntam cu genul asta de gol sufletesc pe parcursul vietii.
În schimb da, cu siguranta este o neîmplinire, dar e ceva mai mult decat un simplu vis neîmplinit. E o profunda lipsa de sens a vietii. Eu am găsit acel sens, dar inca nu pot zice ca l-am și împlinit în viata mea, dar candva sigur va fi împlinit pe deplin.

| Celestina003 a răspuns:

Că lipseste ceva din inima ta, dar nu știi ce...