| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum va motivati? Aveti vreun motto/principiu dupa care va ghidati in viata? V-ati propus ceva pentru 2015? Cum faceti sa indepliniti lucrurile pe care vi le-ati propus? Credeti ca veti reusi? Cum sa te ambitionezi mereu sa continui ceea ce ai inceput? Cum invingi lenea care parca te cuprinde in ghearele ei si nu-ti mai da drumul?
Detaliati cat vreti. Divagati cat vreti. Simtiti dreptul libertate. Traiti-l.

P.S. Am remarcat ca am inceput intrebarile folosind plurarul si le-am termiant la singular. Ignorati asta, n-am avut motivatia necesara de a mai le modificahappy

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa reusesc, va fi bine altfel cu pesimismul nu se ajunge nicaieri. Vreau sa ma casatoresc si sa imi vad de viata profesionala.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Singurul meu remediu e simţul umorului, care merge până în extreme şi se transformă-n ironie, combinată cu sarcasm. Sper în mai bine, dar iau viaţa ca atare.De reuşit...niciodată nu vei afla până nu încerci.Toate deciziile îţi aparţin.Tu eşti singurul tău stăpân.Sunt momente în care toate merg prost, pe dos, etc.Dar asta nu trebuie să te descurajeze, ci să-ţi ofere un impuls spre a face ceva mai bun.Totul depinde doar de tine şi de ce vrei.

| William a răspuns:

Gasesc ceva ce vreau sa fac. Nu. Da. Cum cred de cuviinta. Sper. Ma gandesc la rasplata muncii pe care o depun. Pur si simplu.

| sappy a răspuns:

Ma motivez prin reusite mici care imi dau speranta si increderea ca orice e posibil! Pentru anul viitor imi voi propune planuri mici pe termen scurt(asa stiu sigur ca le voi realiza) Treaba cu indeplinirea lucrurilor e simpla daca vrei ceva cu adevarat si nu renunti chiar daca este greu! Ambitia, din fericire, e mai puternica ca lenea si nu poate sa te rapuna (asta depinde si de vointa si perseverenta)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am niciun motto sau principiu deoarece nimic nu mă poate motiva mai bine decât cuvintele mele.
Uneori, când îmi doresc foarte mult să realizez ceva, îmi scriu intr-o notița pe telefon toate gândurile. Vorbesc cu mine de parcă nu aș fi eu.
Fac asta deoarece persoanele, citatele de la care mă inspir nu ma motiveaza destul pentru că nu am de unde să știu dacă sunt ca acele persoane care au reușit. Insă cand mă incurajez singură, eu mă cunosc cel mai bine, eu știu ce am putut face până acum si ce nu.
Iar in momentul în care sunt pe cale să renunț, mă uit pe acele notițe. Și realizez că sunt scrise de mine și încerc să găsesc acea persoană motivată care le-a scris. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lene = no $$$
munca =$$$ = fericire.
am inteles chestia asta la 14 ani, si mi-a prins bine.

| FashionKitty a răspuns:

Motivatia e intr-adevar uneori greu de dobandit. Si sa invingi lenea de asemnea laughing
Eu nu sunt genul de persoana care isi face planuri de viitor asa ca niciodata nu-mi propun ceva pentru noul an. Adica nu inteleg de ce o fac oamenii. Daca vrei sa schimbi ceva poti incepe in orice zi, nu trebuie sa fie 1 ian. Si de asemenea nu-mi fac planuri doar ca mai apoi sa nu le respect ca n-are sens.
Pot sa zic ca am propriile principii dupa care ma ghidez, dar nu ca si cum ar fi niste fraze concrete. Personal nu prea ma ajuta citatele motivationale. Singura chestie pe care pot sa zic ca o urmez e "Think different." De fapt in general gasesc motivatie in lucruri marunte, imi place cand sunt surpinsa de anumite lucruri si cand astfel acestea ofera o urma de speranta. Incerc sa scap de tot negativismul care ma omoara uneori desi cam greu de facut asta. Nici nu vreau sa devin o persoana optimista ca mereu am fost realista dar imi place sa-i fac pe ceilalti sa gandeasca pozitiv. Uneori motivandu-i pe ei ma motivez si pe mine pentru ca e chestia ca dai sfaturi si te gandesti ca si tu ar trebui sa le respecti daca le spui altora.
E fain sa fi o persoana motivata, genul care accepta orice propunere/provocare pentru ca oamenii vor vrea sa te aiba in preajma lor pentru ca ai deveni un fel de exemplu. Iar lenea devine o problema din ce in ce mai mare care ne mistuie pe toti, dar intr-o oarecare masura chiar ar trebui sa scapam de ea, dar pentru asta ai nevoie tocmai de motivatie si asa mai departe.

| SweetChildOAxls a răspuns:

Depinde de situatie. De exemplu, ceea ce m-a motivat sa ma bag si eu in seama pe aici e o plictiseala teribila.

| SebastianBoanca a răspuns:

Tu nu vrei motivatie. Motivatia dispare dupa o zi doua, ceea ce cauti tu cred ca e perseverenta. Pai, vezi ce iti place sa faci si fa acel ceva zilnic, cate putin, dupaceea tot mai mult si cu timpul o sa fii mai ok. Eu am fost foarte lenes aproape toata viata deci stiu cum te simti. Iti urez succes si o zi frumoasa!