| Broadband a întrebat:

Cum se faca ca vara cand vin ploile/furtunile unele sunt mai slabe ca intensitate altele mai puternice.
unele au ploaie deasa si ceva tunete dar fara vant...iar unele au de toate si vant foarte puternic, trasnete foarte puternice
de ce?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

E vorba de cantitatea de apa evaporata, care vara e mult mai mare decat in celelalte anotimpuri, din care sunt formati norii, iar vantul se produce astfel: dupa cum stii, aerul cald e mai usor decat cel rece, astfel e o rotatie continua de aer, cu cat masa de aer e mai mare si mai calda, cu atat rotatia e mai puternica.

2 răspunsuri:
| Broadband explică:

Scuzati greselile sunt de pe telefon si scriu mai greu

| cristimihailov a răspuns:

Gandeste-te cand tragi un vant.

Uneori e zgomotos.
Alteori poate fi soptit.
Poate alteori vine si cu fratele rahat.

Si totusi matzul este acelasi.
Gaura este aceeasi.

Dar mereu iese diferit.

De ce crezi?