| Andrusk2 a întrebat:

Salutare!
Mie imi e foarte frica de fulgere, tunete si trăsnete. Acum ca vine vara tot urmaresc meteo.
Totul a inceput acum 1 an cand a plouat intr-o seara cu tunete, trăsnete si fulgere. Nu am mai putut dormi atunci. L-am intrebat pe tatal meu daca noi avem paratrăsnet si a zis ca da, ca este in pământ. Intrebarea mea este, acolo se montează? Am vazut ca unele clădiri il au sus pe acoperiș. Dar pe unde am fost, la cunoștințe, nu am vazut paratranetul pe casa, e posibil sa il aibe si ei in pământ?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca putini au invatat lectiile de fizica la scoala. happy
Paratrasnetul este un dispozitiv electric ridicat deasupra cladirilor /obiectelor dorite a fi protejate de electricitatea din atmosfera si conectat la pamantare, prin conductor metalic.
Inaltimea se alege astfel ca, conul de protectie sa fie cat mai ascutit la varf (maxim 120, dar preferabil sub 90 grade geometrice).
Obiectele aflate sub unghiul de protectie sunt relativ ferite de trasnet (fata de cele care nu sunt astfel protejate).

| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, ca mai cresti si iti vor dispare fricile astea.
Tuturor copilasilor le este frica de tunete si fulgere!

| mont a răspuns:

Paratraznetul este compus din 2 părți: una sus și alta in pământ, conectate prin platbanda. Și nu mai fi fricos/fricoasa, nu e binewinking

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Da se pune și în pământ.Paratrăsnetul este o instalație de protecție a construcțiilor și a instalațiilor împotriva efectelor produse de loviturile directe de trăsnet. Curentul se scurge din paratrăsnet în pământ. Se mai numește paratoner sau parafulger. Benjamin Franklin a fost primul care a intuit și a pus fulgerul și trăsnetul pe seama electricității. În anul 1749, a publicat două studii referitoare la aceste fenomene ale naturii propunându-și să încerce o captare a electricității adunate în nori în timpul furtunilor.

| Andrusk2 explică (pentru Andreidașchevici112):

Deci nu se pune neaparat pe casa acea bara metalică nu?
Acea bara metalică am vazut o doar pe hoteluri, birouri, clădiri înalte in general… la case nu

| Andreidașchevici112 a răspuns (pentru Andrusk2):

Numai la construcții înalte se pun sus. La case se pun în pământ și eu o am în pământ

Răspuns utilizator avertizat
| ZZZZZZS13 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca totul e normal si natural.Nu prea ai cum sa controlezi astea, deci trebuie doar sa faci cumva sa te impaci cu ideea, si nu cred ca o sa-ti mai fie fricawinking. Pace!

| Andrusk2 explică (pentru ZZZZZZS13):

Imi fac ganduri in cap, daca ma trăsnește… Recent am vazut o știre, ieri unei familii i-a luat foc casa de la trăsnet… Si asta ma face sa ma gandesc ca mi se poate intampla si mie