| navarre a întrebat:

Cum se percepe conditia umana in societatea noastra? Oare avem o gandire,, sanatoasa", despre existenta?

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ma gandesc uneori, vazand cum mentalitatile rezista chiar daca generatiile se schimba, ca poate calea revolutiilor ce rastoarna o societate pentru a instala o alta, rastoarna o structura sociala pentr a pune in loc o alta structura sociala, e o cale gresita.Imi amintesc cum socialismul isi propunea sa creeze un om nou, si poate ca aceasta e calea adevarata, schimbarea individului sa fie prioritara schimbarilor sociale. Dar e usor de spus greu de facut. A fost o vreme cand religia modela constiinte, cand frica de Dumnezeu imblanzea fiara din om, cand speranta ca suferinta de aici va fi rasplatita dincolo atenua sentimentul nedreptatii.In ultima vreme insa, omul pare a se indeparta de religia stramosilor si a se apropia de zeul timpurilor moderne:banul.Si suferinta omeneasca capata alte aspecte iar pentru durerile sale sufletesti si pentru a afla raspunsuri la intrebari existentiale omul nu se mai duce la preot ci la psiholog.Si, in gandurile mele cele mai pesimiste, vad omenirea zguduita de o mare catastrofa, cosmica poate, care sa-l readuca pe om in cadrul natural primordial si sa-l faca sa-si recunoasca calitatea de particula ganditoare a unui Univers in expansiune. Poate e nevoie sa ardem pentru a putea renaste din propria cenusa, precum Pasarea Phoenix.

| Razvan a răspuns:

Nu ai cum sa generalizezi acest aspect pentru ca el tine de individ nu de grup.Sunt oameni care stiu sa traiasca frumos si sa ii faca pe cei din jurul lor sa vada asta.Sunt si parsivi intelepti care te invata multe dar isi vad mereu interesul.Sunt si oameni rai.Si nebuni.Si din ce in ce mai putini oamenii pe care te poti bazawinking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Mie mi se pare indepartata de natura (de care avem atata nevoie, e si evident, doar e mediul nostru, nu? ) si imbuibata cu clisee si idei preconcepute. Traiesc cu impresia ca multi, dintr-o dorinta de integrare intr-un mediu denaturat, ajung sa repete fraze fara a intelege bine continutul. Probabil pentru ca uneori am facut si eu asta cand eram mic (ca sa "scap" mai usor ), dar pe parcurs mi s-au parut asa multe in neregula incat a trebuit sa fac eforturi si sa filtrez mai bine informatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o gandire libera despre existenta.conditia umana, este sub influenta legii junglei. dar despre ce gandire vorbesti navarre? sanatoasa? cine este sanatos si cine nebun daca veacurile hotarasc aceasta? eu sunt un produs al societatii care a vrut sa ma formeze, cum a vrut ea, dar a dat gres ca libertatea de gandire si de constiinta nu a reusit sa mi-o suprime.cred ca fiecare are o directie oarecare, dar sanatoasa sau nu, adevarata sau nu, nu prea conteaza in amalgamul asta numit lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule,"conditia umana"e una singura si nu depinde de nici o societate.