| eugeniu_6685 a întrebat:

Cum va imaginati ca s-ar masura timpul intr-un spatiu bidimensional?

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ca si cum ai masura timpul intr-o galeata.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate exista spatiu cu doua dimensiuni, aceasta este doar o suprafata. Prin definitie spatiul are trei dimensiuni. Numai bine!

| PhaseMorphXR a răspuns:

In exact acelasi mod ca si in spatiul tridimensional, atata timp cat o entitate bidimensionala ar fi (ipotetic) posibila, pentru a face evaluarea si atata timp cat insasi a 3 a dimensiune spatiala nu ar fi perceputa (de aceeasi entitate) in acest "spatiu" bidimensional ca o dimensiune temporala in felul in care "timpul" e perceput in spatiul tridimensional ca o dimensiune temporala de catre entitatile tridimensionale (entitati alcatuite din particule tridimensionale, cu cai/organe senzoriale adaptate la spatiul tridimensional) cand e posibil ca o ipotetica fiinta cvadridimensionala sa perceapa dimensiunea temporala (perceputa de entitatile tridimensionale ca si temporala) ca si spatiala.

| Leocerba a răspuns:

Aaaa da, asa cum spune @Floatilla, fix asa vroiam sa zic(he, he) dar pentru mine motivele ar fi un pic altele:cati crezi ca s-ar prinde daca maine spatiul ar fi bidimensional?!
Doar o mica parte, si dintre acestia multi s-ar grabi sa nege inspaimantati...ar ramane vreo cativa constienti de bidimensionalitate si, mai mult ca sigur, ar fi considerati eretici, anarhisti, daca nu cumva li s-ar gasi vreun nod in papura ca incearca sa inventeze apa fiarta.
Oamenii ar ramane sa se certe unii cu altii ca-n desene animate iar timpul ar trebui sa se masoare singur daca vrea, daca nu-nu, ce tot atata!
http://bravonet.ro/wp-content/blogs.dir/1/files/ceasuri/a351_dali.jpg

| nodeerskulls a răspuns:

Probabil la fel cum se masoara intr-unul tridimensional.

Nu cred ca dimensiunile gen inaltime, lungime, adancime ar putea afecta modul in care se masoara timpul.

Adica, curgerea timpului este unidimensionala ea insasi. Nu poti spune ca timpul face la dreapta, su la stanga, el curge intr-o linie continua. Chiar daca prin absurd s-ar putea calatori in timp, miscarea s-ar face tot pe acea linie, numai ca s-ar face inainte si inapoi, deci tot unidimensional. Presupunand asta, timpul se masoara la fel in orice numar de dimensiuni posibile.

Dar daca te referi la dimensiuna gen "univers alternativ", atunci presupun ca s-ar folosi acelasi continuum temporal pe care s-ar plasa evenimente etc (cum am spus, eu cred ca timpul este unidimensional si independent de alte dimensiuni) folosind unitatile de masura cunoscute (sau daca cealalta dimensiune, coexistand cu a noastra, are alte unitati de masura, sa se faca si o legenda cu valori comparative, gen, 1 ora = x nr de alta unitate).