| FreddieM a întrebat:

Dacă aduni 100 de furnici negre și 100 de furnici roșii și le pui într-un borcan de sticlă, nu se va întâmpla nimic special.
Dar dacă iei borcanul, îl scuturi bine și îl pui la loc pe masă, furnicile vor începe să se omoare reciproc.
Furnicile roșii le văd pe cele negre ca dușman, iar cele negre le văd le cele roșii ca dușman.
Același lucru este valabil și pentru societate.
-Bărbații împotriva femeilor
-Stanga contra Dreptei
-Negrul contra alb
-Bogatii împotriva săracilor
-Credință versus știință
-Vaccinati împotriva non-vaccinati...
Înainte de a ne lupta reciproc, ar trebui să ne întrebăm:

Cine a scuturat borcanul?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Entropia.

| sabin89 a răspuns:

Diavolul laughing

| RAY a răspuns:

Nu am stiut de acest experiment, nu vad de ce nu se ataca din prima?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acel ce a pus societatea în borcan.

| CostinAlamariu a răspuns:

Aș spune cine, dar o să-mi suspendeze contul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tabara cealalta.

| Werrich a răspuns:

Daca vrem sa aflam cine ne conduce pur si simplu trebuie sa vedem pe cine nu avem voie sa criticam.

| Legion7X a răspuns:

Nu scuturi borcanul și nu pui niciodată capacul.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Oamenii încep revolta împotriva altor oameni, care nu le agreează ideile și comportamentul și stă tot în puterea noastră a oamenilor să punem capăt acestui "război". Omul prin gândirea, prin ceea ce exprimă și prin faptele sale poate să fie "virus" sau "antidot" pentru cei din jurul său.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asa sunt oamenii de cand exista daca asa este firesc. Cine a scuturat borcanul: -mama natura
Si primatele au hierarchie si grupuri si se dusmanesc ca oamenii. Noi suntem putini mai complexi in concluzie avem mai conflicte mai complexe

| chuckmanson a răspuns:

La vaccinat vs nevaccinat e o problema de supraviețuire a rasei umane. Dacă nu ne vaccinam, va trebui sa facem din nou 7 copii sa speram ca supraviețuiesc doi. La credință vs știință e o problema de adevăr. Știința este singurul mecanism prin care putem înțelege cum funcționează natura. Credința e cea mai nesincera poziție pe care ai putea sa o ai. La politica depinde care ar fi mai eficientă. Pana acum, excluzând extremele, stânga s-a dovedit mai buna decât dreapta. La barbati vs femei, albi vs negri și bogați vs săraci depinde de cine a fost/este discriminat și a suferit opresiune istorica. Asta dacă nu vorbești de chestii de biologie.

| IgnatVictor a răspuns:

Da, frumos spus.
Totul a început prin cuvinte. Cel puțin asta cred eu. Vinovat este cel care a știut cum să manipuleze cuvintele, astfel încât să creeze sămânța de scandal. Așa cum Hitler s-a folosit de cuvinte să-și convingă poporul că va scoate Germania din datorii și că va aduce „dreptate" nemților, așa se poate folosi oricine de cuvinte pentru a aduce oameni de partea lor. Bine, într-adevăr, cuvintele nu sunt totul. Trebuie să existe și alți factori favorabili. Cineva care știe să identifice acești factori și să se folosească de cuvinte este cel responsabil de sădirea scandalului.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Cine a scuturat borcanul?
prostia.
si chiar asa este din pacate