| alexa1898 a întrebat:

Daca ai avea de ales intre a face ceva care nu iti place pentru a ajuta pe cineva si a nu face nimic ce ai alege?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

In viata nu faci numai ce iti place. Faci ceea ce trebuie.Asa le spun copiilor mei de cate ori nu le place sa faca un lucru.Ca sa faci o fapta buna, trebuie sa platesti un pret.Se merita sa stii ca ai fost de ajutor semenilor tai.De cate ori fac un lucru bun, mi se umple inima de bucurie.

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Спинесхиверс a dat un răspuns raţional. Depinde ce înseamnă acel ceva.
De exemplu nu îmi place deloc să gătesc ciulama. (nu mă întreba de ce, încă nu ştiu bine nici eu) Aş găti o ciulama pentru cineva ca să-l ajut? Da, evident.
Pe de altă parte, nu îmi place să-mi pun viaţa în pericol. Mi-aş pune viaţa în pericol pentru cineva? Cel mai probabil, nu.

Aşa că... depinde ce-nţelegi prin "ceva".

| Vizitiul a răspuns:

Niciodata nu poti spune ca faci "nimic". Daca nu ajut, inseamna ca nu fac nimic? Poate ma ajut pe mine, nu? Cum pot ajuta pe altul fara sa ma ajut pe mine? Aleg varianta 2, dar vezi explicatia de mai sus.

| NoChanceForUs a răspuns:

Depinde ce ajutor i-aș oferi... Măcar dacă e de sacrificat fă-o pentru ceva important.

| Gizăz a răspuns:

Depinde ce e acel ceva. Sunt multe lucruri care nu-mi plac dar pe care le-aș face dacă m-ar ajuta pe mine să ies dintr-o situație dificilă, lucruri care nu îmi plac dar le-aș face pentru alții la nevoie și lucruri pe care nu le-aș face și punct.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Depinde foarte mult de importanta vitala a acelui ajutor. De exemplu as face respiratie gura la gura unui mos aflat pe moarte in urma unui accident! Iti inchipui ca nu mi-ar face nici o placere sa-i ating gura, insa nu l-as lasa sa moara!

| DorelSudoru a răspuns:

Eu na's face nimic! Totul pentru placerea mea...

| NickiMinaj a răspuns:

In general depinde de persoana pe care as ajuta-o. desi de multe ori ma var singura in niste situatii care-mi dau batai de cap ulterior pentru oricine... laughing zilele in care ma simt altruista se dovedesc cele mai periculoase pentru nervii mei.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Dacă nu laşi de la tine pentru a-i ajuta pe ceilalţi, nu ar trebui să te aştepţi să fii tratat în acelaşi mod.

| Borgir a răspuns:

De ce asa face ceva care sa imi creeze un anumit disconfort?

| Bogdanux a răspuns:

Ai adus vorba de "sacrificiu". Aici depinde si de persoana respectiva si cum as putea s-o ajut eu.
Mereu am ajutat lume fara sa primesc ceva in schimb pentru ca intotdeauna simteam un sentiment placut in mine care ma facea fericit ( in majoritatea cazurilor, au fost si altele in care am regretat).

Dar omul cat traieste, invatahappy.

| ZEU93 a răspuns:

As face acel ceva sa-l ajut doar daca este o persoana draga happy

| Cypronge a răspuns:

Daca nu faci nimic nici nu o sa ai nimic, sa ajuti pe cineva fara a astepta ceva inapoi e un lucru nobil iar rasplata in sine se gaseste in fapta buna.