| ovishadow a întrebat:

Daca ai avea ocazia de al ucide pe cel mai mare criminal ai facio? Si daca da de ce?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

În legitimă apărare, da.

29 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da ma, as "facio".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Numai şi numai dacă respectivul individ încearcă să mă omoare el pe mine. În acea situaţie nu aş avea niciun fel de remuşcare eu fiind pentru mine mai important decât oricine altcineva.
În altă situaţie nici n-aş mişca un deget.

| harciog a răspuns:

Nu cred ca pot ucide fara a fi atacat "pentru a fi ucis".

| cristi202 a răspuns:

Cel mai mare criminal ar insemna sa fie un ucigas in serie, asta e sigur. Deci in momentul in care eu as fi pus in situatia asta, ar insemna ca daca nu e oprit, el sa distruga inca multe vieti de atunci incolo. Si atunci trebuie sa gindesc, e bine ce fac sau e rau, sa il ucid. Daca din convingerile mele crestine nu o fac, pentru ca Dumnezeu iubeste oamenii si eu incerc sa ii iubesc, chiar si pe criminali, trebuie sa ma gindesc si la celalalt aspect - ce va mai fi pe urma, cind ucigasul va lovi din nou. Asta inseamna inca o viata pierduta, dar nu numai atit, inseamna niste sentimente si vise sfarimate pentru parintii si persoana ce i-a fost sot/sotie sau prieten/a, regrete pentru prieteni si cunoscuti si niste talente, capacitati si o activitate ce uneori nu pot fi nicidecum inlocuite. Privit in ansamblu, uciderea unui om nu inseamna numai terminarea unei vieti, ci si afectarea in mod negativ a celor care au avut in vreun fel legatura cu acea viata. Si, cu cit a fost mai sociabila, mai deschisa fata de societate persoana ucisa, cu atit impactul negativ e mai mare.

| cristi202 a răspuns:

Deci, stiind cit de mult rau poate face un criminal, mai ales in serie, nu m-as opri sa il ucid, ca sa stopez acel rau. Adesea ma intreb ce as face daca as vedea pe strada ca cineva se leaga de altcineva in mod dur, fara ca persoana agresata sa fi avut vreo vina. Nu cred ca as putea sta indiferent, m-as implica cumva, ca sa stopez raul ce se intimpla.

| FucktheSystem a răspuns:

Cu totată plăcerea.

| MMihai a răspuns:

Dacă ai avea ocazia de al ucide pe cel mai mare criminal ai faci-o? Dar despre cine vorbești concret?

| MMihai a răspuns:

Nu am idee cine se distrează dând voturi stupid și nefolositor, în dușmănie.
Întrebarea mea era corectă, că dacă ucizi și un criminal tot faci închisoare în conformitate cu legislația românească, iar să ajungi la închisoare nu este o soluție simpatică și agreabilă pentru tine ca persoană.

| Klepto a răspuns:

De ce as face asa ceva fara un motiv anume? Ce-s eu judecator, juriu si calau? Pentru ce sa-l omor? Ca sa ma vada lumea ca un erou/ucigas de ucigas/ala care-si face dreptate?
Sa-l judece un sistem defect in care multi ies pentru ca "indoaie" legea in favoarea lor.

| carminaburana43 a răspuns:

Nu as face din convingeri crestine.Este tribunal sunt oameni in penitenciar care au ca meserie sa execute condamnatul la moarte apropo nici nu stiu daca in Romania exista lege cu pedeapsa suprema in SUA stiu ca exista si sunt trei seringi se pornesc toate cele trei cel care executa executia nu stie care din cele trei seringi contine lichidul care provoaca moartea.Pentru ca in doua sunt lichide inofensive dar al treilea aleatoriu al treilea contine lichidul letal.

| carminaburana43 a răspuns:

Am citit toate parerile. Pina la urma imi dau seama ca dincolo de convingerile crestine sau nu ale cuiva depinde si de situatia in care e pusa. Exista situatii in care calma nu ai face acelasi lucru ca impinsa de nevoie.Cred ca am zis ca nu dar imi dau seama ca daca ar fi vorba sa apar viata copiiilor mei atunci da.Violenta naste violenta si daca ar pune in pericol viata copiilor mei nu as sta sa ma uit cu maineile in sin.Asta e clar ca buna ziua si apoi nu mi-ar mai pasa daca voi fi pedepsita sau nu.Pentru ca instinctul meu de mama pune mai presus de orice apararea copiiilor.

| Paulla a răspuns:

Nu, nu l-aş împusca fără un motiv anume. Doar pentru ca are o colecţie impresionantă de crime? Nu, nu mă interesează ce face el în timpul liber. Poate să ucidă pe cine vrea, atâta timp cât aia care moare nu-s eu, cineva de care am nevoie sau cineva la care ţin.

| chelstone a răspuns:

Poate as ucide omeni in anumite circumstante, dar nu pentru ca cineva este cel mai mare criminal.

Răspuns utilizator avertizat
| MajorAsshole a răspuns:

Nu as face-o (asa se scrie, nu cum ai scris tuwinking ). De ce? Sunt mult mai sadic. Prima data i-as baga cate un tirbuson in ambii genunchi. Apoi l-as pune sa fuga urmarit de caini antrenati sa nu ucida, doar sa muste, asa, "simbolic". Apoi, nu stiu, cred ca in principiu l-as lasa sa sangereze pana aproape isi da duhul dupa care i-as arata poze cu toti (sau aproape toti) cei pe care i-a omorat. Sa aiba o amintire, nu de altawinking

| MajorAsshole a răspuns:

Prietene, esti frustrat ca nu stii sa scrii corect, sau mi se pare mie?
Hai, mai da-mi un "stupid" - de fapt de-asta am mai raspuns o data, iti mai dau o sansa sa-ti descarci frustrarilewinking

| FollowTheLight a răspuns:

Eu NU omor. Daca asi face asta vreodata, nu asi putea scapa niciodata, de gandul ca am mainile patate de sange.E un pacat foaaaaarte greu.Greu tare de tot.Nu, nu l-asi putea duce.In nici un caz.
Stii care ar fi faza, daca eu l-asi omora pe ala, asta m-ar face si pe mine o criminala, si alticneva la randul lui va vrea sa ma omoare si pe mine.
Criminalii trebuie inchisi.
Si daca asi face-o [ desii nu cred] asi face-o pentru binele omenirii, si pentru binele persoanelor dragi mie care ar putea fi puse in pericol de el\ea.

| claudia01 a răspuns:

Nu,daca as face-o cu ce m-as deosebi de el?

| mihaelabr a răspuns:

Eu nu as putea sa fac asa ceva - dar sunt 99% sigura ca daca m-as intanli cu o persoana care l-ar fi ucis pe "cel mai mare criminal" nu l-as judeca ci l-as aproba.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Nu.Ne mai curata planetuta de niste rebuturi.

| heyromania a răspuns:

Ce scrie in decalog? : "Sa nu ucizi", numai justititia poate face asta.

| AmY_1965 a răspuns:

Eu deexemplu nu! nici un om nu merita moartea. merita pedeapsa dar moarte nu! sper ca te-am ajutat

| JustDeedee a răspuns:

Nu, nu as face-o. De ce? Pentru ca nu e treaba mea laughing, cat timp sunt lasata in pace si nu se leaga nimeni de mine nu fac nimic..., dar nici sa ajung sa ucid pe cineva nu as putea.

| regele1 a răspuns:

Pai logic orice as face nu ar fi bine.

Daca il omor devin si eu un criminal, ceea ce nu imi doresc.Iese din discutie.

Daca il las sa plece el probabil va mai ucide multi oameni si eu as fi deci vinovat de moartea unor nevinovati, pentru ca am avut ocazia de a-l impiedica pe criminal de a mai comite crime.

Singurul lucru bun care poate fi facut ar fi sa il predau autoritatilor pentru a fi inchis pe viata.

| Dydy112 a răspuns:

Nu, pentru ca in sinea mea as deveni si eu o criminala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa ma gandesc. Tu esti cel mai mare criminal al limbii romane. laughing
Sa te omoram? Da... nu... da, nu stiu! De ce? Nu stiu. Vrei un raspuns sincer? Nu pot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.de ce? fiindca nu as fi cu nimic mai bun decat el.

| ovishadow explică:

Cred cat trebuia sa fiu mai explicit.Am vrut sa spun daca el ar fi sa zicem dezarmat si fara aparare si voi ati avea o arma lati impusca?

| Alexandra_6680 a răspuns:

Daca l-as omora pe cel mai mare criminal din lume, atunci as deveni si eu o criminala si probabil cea mai temuta, o data ce am reusit sa il omor pe cel mai temut dintre temuri criminali.
Atata timp cat nu are nicio treaba cu mine sau cu persoanele la care tin enorm, nu ma intereseaza acea persoanabig grin, deci nu il omor
Bye:*