| Mario1994 a întrebat:

Daca omul e criminal care a iesit din puscarie si merge de cateva ori la magazin, trebuie sa te feresti de el, nu? Nu ar trebui sa il servesti, asa ati proceda? Ati servi omul criminal? Nu ati lua masuri pentru siguranta voastra? Un criminal tot ar ucide pe altcineva. Corect?

23 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Gresit.
Faptasul unui singur omor, ar putea sa fie mai bland decat un om de rand, pentru ca probabil regreta fapta. Nu m-as feri de el, l-as servi, dar as fi foarte atent la el.
Doar daca e vorba de vreun interlop sau bolnav psihic, e foarte posibil sa ucida in continuare.

| Mario1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar e bolnav psihic. Mi-e tare frica.

| Andreeush a răspuns:

Oricine merită o a doua șansă.
Acea persoană și-a ispășit pedeapsa dacă e în libertate.
Dacă nu ți-a facut nimic nu ar trebui să te porți urât cu el. Nu e bine să judecăm pe alții.

| Donsavas a răspuns:

Nu,Nu e corect. Ma rog,vreau sa specific din prima ca fiecare are parerea lui.
Din punctul meu de vedere,omul e din natura egoist si e in stare sa lupte până la capăt pentru supraviețuire,asta însemnând că e firesc unui animal,chiar unui om,sa comită infracțiuni sau acte criminale,cum vrei sa le numesti,pentru a combate propria suferință sau a si satisface plăcerea. Asta face parte din supraviețuire,în natura. Desigur ca noi oamenii am fost mai inteligenti si ne am programat,uniți fiind,sa respectăm societatea,ne am civilizat. Acum e alegerea fiecăruia dacă vrea sa se conformeze sau nu. Unii comit ilegalități voit,alții sunt bolnavi și n au discernământ. Nu ii poti închide pe viata pentru niste alegeri personale care,în fond, în natura sunt normale si nici dacă sunt bolnavi,deoarece bolile astea se mai si vindeca. Nu ar fi corect nuci sa fie uciși,de vreme ce suntem contra torturii si omuciderii,la nivel social.
Corect este sa fim judecati pentru faptele noastre si sa plătim prin lege,orice faptă având un "pret"
Bineinteles ca omul se mai si schimba, se adaptează si nu trebuie sa plateasca cu inchisoarea pe viata, sa fie umilit sau odată pedepsit si eliberat, sa fie marginalizat, asa cum spui..prin a nu i se oferi loc de munca sau a nu fi servit.
Asta ar insemna sa comită din nou acte criminale, sa devina antisocial, daca oamenii refuză să comunice cu el si angajatorii nu l primesc pentru ca are dosar penal. Pana la urma, trebuie sa si castige pâinea cumva si trebuie sa se integreze in societate, daca tot face parte din ea.

| Dismally a răspuns:

Nu, daca a fost in puscarie inseamna ca pentru fapta lui si-a primit pedeapsa si ar trebui sa il tratezi ca pe un client obisnuit. Nu cred ca ai nevoie de masuri pentru siguranta, daca a comis o crima nu inseamna ca o va face din nou si in nici un caz nu va ataca pe cineva fara motiv.

| Mario1994 explică (pentru Dismally):

Dar imi e teama mult ca tot vine la magazin. Trece si pleaca.

| Dismally a răspuns (pentru Mario1994):

Daca lucrezi intr-un magazin esti obligata sa il servesti. Nu cred ca ai avea de ce sa te temi, dar daca te simti amenintata in vreun fel poti suna la politie. Asta doar daca ai motive serioase de ingrijorare pentru ca daca il vei reclama fara motiv, el nu va pati nimic dar te va tine minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as împrieteni cu el si i-as da chestii pe gratis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie frica Pentru ca nu e un criminal in serie.
Pur si simplu e un om care a facut o greseala din anumite motive in viata lui si le regreta, daca nu ai nici o treaba personala cu el nu are de ce sa-ti faca rau. Poate doar daca te uiti urât laughing

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Doamne ferește. Mama e vanzatoare la casa de marcat si l-a servit o data, ma certam cu ea sa nu il mai serveasca, nu am nicio treaba cu el dar imi e frica cand il mai vad, sa nu faca ceva familiei mele sau vecinilor mei cu care ma inteleg eu. I-am spus mamei ca asta nu are ce cauta in magazinul nostru! Cu teama sunt inca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Poate ii e drag de voi,
de ce nu il inviti la o cafea?

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Doamne ferește. Nu mai spune prostii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Si atunci traiesti cu teama de fiecare daca când intra In magazin? Nu trebuie sã fie ceva intre voi, pur si simplu sa scapi de teama

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Da dar e si bolnav psihic. Nu vine întotdeauna dar daca nu il mai servim, nu mai vine! Tu ce ai face in situatia mea? acum sincer.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mario1994):

Daca il respingi in acest mod, il provoci!
poarta-te cu el ca si cu un client oarecare.
Cumpara un aparat cu electrosocuri sau un spray lacrimogen; e absolut necesar sa ai asa ceva, cand lucrezi cu oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a zis ca e o greseala? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

...da. Cine stie, poate a fost prea blând cu victima.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu toții sunt la fel.

Dacă nu te a deranjat cu nimic de ce sa îți fie teamă?

Este și el om.

| Mario1994 explică (pentru QElenaBoghiu):

Si daca imi e teama rau cand vine criminalul sa cumpere ceva, nu stii ca poate sa ma omoare?

| minrest a răspuns (pentru Mario1994):

Daca ai o fobie atat de puternica, si nu iti poti controla compulsia, nu poti lucra in comert. Daca refuzi un client, vei fi dat afara.

| Donsavas a răspuns (pentru Mario1994):

Un criminal nu e neapărat un ucigaș,Adriana. O crimă nu inseamna doar omucidere ci poate insemna si viol,bătaie,furt,etc.
Un criminal nu e neapărat nebun. Dacă a fost in pușcărie,inseamna ca are discernământ,e constient de faptele lui. Cu alte cuvinte,judeca si el cu mintea lui cand face o fapta,fie ea si ilegală. Nu face asa o crimă ilogic. Dacă nu l deranjezi,nu are de ce sa ti faca asta. Unii dintre ei se reeduca in pușcărie. Alții nici n au nevoie fiindca din fire nu sunt antisociali,însă se întâmplă la un moment dat sa ajungi si la astfel de acte, oricui i se poate intampla. Poti face o crimă cu intenție sau la fel de bine din greseala. Cu siguranta nu e plăcut si e greu sa treci prin asemenea experiențe.
De obicei, criminalii fura, bat sau omoară din nevoie, puțini sunt cei care o fac din placere.
Sa nu uitam ca viata e dura, sărăcia și neliniștea socială ne împinge pe fiecare dintre noi sa devenim "corupti" intr-un fel sau altul.

| DorelExpertu a răspuns:

Eu ca criminal, zic ca mai degraba te-as ucide daca nu m-ai servi.
Daca m-ai servi, probabil m-as da putin la tine.

| lorena66 a răspuns:

Din ce am înțeles din intrebare ta, ești vânzătoare, nu?
în primul rând, deodată ce respectiva persoana a ieșit de la închisoare recent, înseamnă ca și-a ispășit pedeapsa cum trebuie; majoritatea persoanelor de la închisoare își schimba părerea despre viața odată ce ajung acolo, gândirea lor se schimba total, își dau seama ce înseamnă libertatea cu adevărat.
Uita-te la cum e îmbrăcat respectiva persoana. Dacă hainele ii sunt curate, nu are barba, cercei sau orice alt semn care ar putea reprezenta o alta gândire; neadecvată, încearcă sa ii achiți normal. Nu ii arată ca-ti este frica. Dacă sta la o coada și se enervează, cheamă-l sa-ti plătească lucrurile cât mai repede, asigurând plecarea sa, odată cu orice alte griji. Fa-l sa se simtă ca un om normal, nu ii arunca priviri suspicioase, compoarta-te normal și totul va fi bine. Nu îl stârni, fii drăguța. E și el om. Nu stii prin ce a trecut in închisoare, ce gândire are acum, poate se simte jenat cand vede ca-ti dai seama cine a fost.
sper ca te-am ajutat.