| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti stapanit de patimi si slabiciuni, te consideri un om liber?

Răspuns Câştigător
| YourDailyApple a răspuns:

Cu totii avem slabiciuni si ne este greu sa ne stapanim mai ales pe timpul postului crinule. Ceva de baut avem? Hmmm mi-am adus aminte ca am vreo 2 doze de becks, am sa desfac si am sa beau in cinstea ta.
Noroc maestre!

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai daca esti stapanit de patimi si slabiciuni esti scalavul propiilor tale apucaturi, iar libertate alta data. Pai de unde mai animale X harciog sa gandesti mai mult de juma de kil daca bei numai singur si nu imparti si cu altul? laughing

| Vizitiul a răspuns:

Ma simt precum un solitar in singuratate...

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună. Nu, este întradevăr o libertate, dar o libertate iluzorie. Pentru că (,) conştiinţa te va face să îţi dai seama că practic eşti prizonierul acestor vicii.

pa, pa.

| AvalohAlyn a răspuns:

Poate liber, nu in inchisoare, liber fizic dar spiritual si sufleteste desigur nu se poate considera si numi liber.

| cristi202 a răspuns:

Liber esti atunci cind poti spune "nu!", nu cind te lasi dus de patimi si slabiciuni.

| Angel0 a răspuns:

Nu ma consider liber. Dar maine este o alta zi.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu. Orice ma stapaneste, clar ma stapaneste. Ma consider in libertate abia atunci cand eu pot invinge orice tentatie. Daca iti urmezi o dorinta patimasa nu inseamna ca esti liber sa faci ce vrei, ci doar te lasi condus de ea.

| YourDailyApple a răspuns:

Multam pentru funda happy

| unbaiat a răspuns:

Normal ca da. Ce tu nu te simti liber sau esti Iius 2? laughing Ori te referi la dependente nocive:droguri, alcool, nicotina etc sau la obsesii psihotice? Nuanteaza sau desfa si tu o bere ca @Nicotine ca e sambata seara laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce? libertatea imi e data sau luata de patimi si slabiciuni? un om cu o capacitate de autocontrol/abstinenta etc e om liber? laughingpatimile si slabiciunile te fac sa te dezlantui in cel mai mare val de libertate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad ca am cazut in patima intrebarilor si avem slabiciunea de a ne contrazice, cele mai frumoase si mai nobile actiuni purced din impulsul patimilor. Daca eu am slabiciunea de a ierta sub al cui jug imi duc viata? da sunt un om liber deoarece prin slabiciune si patima nu-mi impun numai viciile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei, da liber la aceste doua manifestari.
Sa fi un om liber inseamna, sa fii chibzuit in tot ceea ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti oamenii sunt stapaniti de patimi si slabiciuni (afara de Domnul Isus).
Diferenta intre oameni liberi si neliberi, o face constienta acestui comportament. Unii stiu ca este gresit iar altii nu accepta ca este gresit (fumatul, alcoolul, orgoliul, curvia, etc). Adica unii dau dreptate lui D-zeu, iar altii il contrazic.
De aici deriva libertatea, daca stiu ca sunt gresit am sansa sa incep lupta cea buna, si in timp reduc scara la care sunt stapanit de pofte si slabiciuni.Insasi faptul ca cineva lupta exprima libertatea lui, caci ai posibilitatea de a face o alegere.
Cei ce nu lupta, sunt invinsi, deci nu sunt liberi.
Isus ne-a facut liberi, in sensul ca ne-a adus intelegerea ca suntem gresiti.Cine accepta aceasta, in timp va deveni cu adevarat liber, dar nu din viata aceasta.

| Kkbubble a răspuns:

Nu, e nonsenshappy