| Meme10Memu a întrebat:

Daca evolutia ar fi reala, de ce la organisme nu a disparut unele parti ale corpului de care pare ca nu are nevoie pentru supravietuire precum: maselele de minte la om, apendicele la om, coada la caine si pisica, etc.?

36 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poate șiiii... coada la ibric?!?

| Catrice a răspuns:

Am gasit sub răspunsuri o întrebare recomandata, vezi ca îți spune ceva :))
https://www.tpu.ro/......ica-funda/

| gabicoo a răspuns:

Măseaua de minte e totuși utilă unora! Cei cu un singur neuron! Când se cariază și începe să-i doară atunci ei își dau seama că există!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cainele si pisica au nevoie de coada pentru a-si ascunde "rușinea". Daca nu, putini ar fi cei care le-ar alege pentru companie. In același timp le-o protejează de insecte care trag la murdărie.

| goguPatent a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru a ascunde rusinea... loool
Mai informeaza-te putin sa vezi la ce ajuta.

| goguPatent a răspuns:

Coada pisicii e foarte importanta. Ajuta la echilibru.

Da uite, omul a pierdut in timp mult par corporal. Si sunt oameni carora nu le ies toate maselele de minte. Poate peste 5000 ani nu vor mai iesi deloc.

| Meme10Memu explică (pentru goguPatent):

Dar le ies macar o masea de minte. Avea timp sa dispara pana acum daca evolutia ar fi fost reala.

| goguPatent a răspuns (pentru Meme10Memu):

Am inteles. Esti genul care daca nu vede evolutia in 24 ore nu crede in ea. Ok. Bine ca tu crezi intr-un spirit pe care nu ai sa il vezi niciodata. Mai logic nu?

| Meme10Memu explică (pentru goguPatent):

Tu nu vezi nici o evolutie intr-o viata de om. happy

| RKBlue a răspuns:

Coada nu ajuta pisica? Foarte interesant...
Dovezi ca teoria evolutiei e reala.
1: Faptul că pământul are miliarde de ani și că viața a fost prezentă aici de multe miliarde de ani.
Doar un fanatic s-ar opune acestui lucru și ar trebui să meargă împotriva unor dovezi destul de evidente.

2: Că ființele vii se schimbă și se adaptează mediului lor, transmitând astfel de adaptări și mutații descendenților lor.
De asemenea, incontestabil.

3: Populația insulară diferă de populația continentală după mulți ani de izolare.
Completare la 2 și, de asemenea, incontestabil.
Sunt si alte dovezi, dar nu ma apuc sa criu prea mult(m-am trezit de vreo 20 de minute si nu sunt in the mood laughing )
Deci, evolutia nu inseamna ca oamenii sau animalele scapa neaparat de niste parti inutile.
Inseamna ca se pot adapta sa nu le mai foloseasca.
Evolutia e un proces destul de lent(miliarde de ani), de aceea nu poti observa usor multe lucruri.
Asta e fara prea mare legatura, dar am citit(si vazut in niste videoclipuri despre exercitii ale fetei) ca datorita comfortului modern, lipsa activitatilor fizice la acelasi nivel ca cele din trecut, poluarea, etc maxilarul oamenilor(in special la barbati) e mai putin proeminent.(Il poti face mai proeminent prin exercitii, cam de asta ma uitam la acele video-uri rolling on the floor )
Cred ca ai putea socoti asta ca o mutatie sau transformare.

Anyway, alegi sa crezi in ceea ce vrei.De asta suntem intr-o tara libera(ma rog, eram si mai liberi daca eram lasati sa ne educam copiii in scoli fara interventia bisericii, dar asta e, nu le poti avea pe toate.)

| gabicoo a răspuns (pentru RKBlue):

E vorba de miliarde nu de milioane de ani in evoluția Pământului și a vieții!

| Meme10Memu explică (pentru gabicoo):

N-au nici o relevanta miliardele la intrebarea de fata.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Adaptare la evolutie? Vrei sa spui ca coada la caine si pisica e malformatie produsa de evolutie si sa se adapteze la ea. Nu pare malformatie. In plus intrebarea combate cu succes teoria evolutionista care spune ca orice organism dezvolta aptitudini care il ajuta sa supravietuiasca si nu sa-l uncurce. Se pare ca aceste parti aparent inutile au fost create nu neaparat pentru supravietuire.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Coada pisicii nu e inutila.
Ai sau ai avut vreodata o pisica?

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Si la caine cum e? Daca zici ca e utila inseamna ca a fost creata cu un scop. Asa ca oricum o dai tot la notiunea de creator de Dumnezeu ajungi cu exceptia cazului in care nu vrei sa recunosti.

Necesitatea adaptarii. Mediul se schimba. Si mediul se adapteaza la ce? La legi fizice care sunt in mediu. Legi fizice care sunt in coada pisicii. Coada pisicii e si ea un mediu.

| TristanTzara a răspuns:

Nu realizezi că asta nu suportă designul inteligent ci evoluția?

Când ceva e făcut prin design, asemenea lucruri care și-au depășit folosul nu sunt adăugate ci excluse, căci cel ce crează vede că sunt inutile.

Când ceva evoluază, e adăugat la modelul veci ceva nou care face modelul vechi care să-l facă mai eficient în noul context, sau e eliminat ceva vechi care îl face mai puțin eficient. În contextul selecției naturale, măselele de minte nu ne fac așa de puțini eficienți în a duce specia mai departe așa că nu sunt eliminate prin selecție naturală. Ca specia să evolueze fără măsele de minte ar însemna ca o proporție destul de mare a populației să nu poată ajunge la maturitate sau să se reproducă datorită acestora.

Ce e important de ținut minte despre evoluție e că prin acest proces doar se aproximează un organizm ideal, niciodată nu se ajunge la el, dar se ajunge la ceva destul de bun. Dacă viața ar fi făcută prin design, probabil asemenea lucruri vestigiare nu ar exista.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Adam manca mancare neprelucrata termic si avea nevoie de masele de minte si de apendice. Deci designul inteligent ramane iar evolutia pica.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Păi da, dacă o teorie explică la fel de bine (deși în cazul nostru e argumentabil cât de bine) ca alta același lucru e clar că cea care a explicat ultima e cea adevărată, doar știim cu toții că principiul fundamental al logicii e "ultimul enunțat e corect". Ce tămpenie!

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Eu nu merg pe ideea ca ultimul enunt e explicatia corecta.

Insasi ideea de corect implica existenta legii corectitudinii intr-o lume materiala care tinde spre racire sau pierderea caldurii cu legi fizice cu tot.

Cica coada e pentru mentinerea echilibrului insa ca sa existe necesitatea echilibrului e nevoie de gravitatie. Asadar legea gravitatiei genereaza necesitatea echilibrului. Legea existentei a ceva genereaza necesitatea legii gravitatiei.

Ceva aparent inutil inseamna ca lucruri au fost create pentru a contrasta utilitatea cu inutilitatea, legea cu faradelegea, binele cu raul, cald cu rece. Dupa ce Adam a pacatuit unele lucruri ce erau utile au devenit inutile.

Vezi tu, realitatea poate fi explicata logic cu ceva mai general si mai abstract care inghite sau cuprinde teoria particulara a evolutiei care e pui pe langa teoria creationista care e mult mai cuprinzatoare si mai generala.

| Andresso a răspuns:

Oamenii au fost la fel la început cand Dumnezeu ne-a creat si vor fi mereu la fel, daca vrem noi sa ne schimbam e treaba noastra.

| TPU2019 a răspuns:

Fiindcă evoluția este un proces la întâmplare, ca la loterie. Plus că, uneori respectivul element care nu dispare, poate influența existența unui alt element care este vital, deci, în consecință, va rămâne în existență pentru acest simplu fapt. Evoluția nu este decât un proces de eroare și adaptare. Dacă dintr-o generație, prin reproducere se produc două exemplare cu mici erori genetice, se va produce varietate, ex. unul va avea ca urmare gâtul mai lung, unul, gâtul mai scurt. Cel cu gâtul mai lung va ajunge să mănânce frunze din copac, cel cu gâtul scurt va muri de foame. Asta nu înseamnă că o coadă inutilă va dispărea. Coada va dispărea doar prin simplă șansă a varietății produse prin eroare genetică și doar dacă nu este într-adevăr folositoare la absolut nimic.

Asta fiind o simplificare leneșă.

| Meme10Memu explică (pentru TPU2019):

"Coada va dispărea doar prin simplă șansă a varietății produse prin eroare genetică și doar dacă nu este într-adevăr folositoare la absolut nimic." - in ADN e ditamai numarul de gene pentru coada ca sa dispara. Nu s-a observat un organism sa se nasca fara coada si sa dea nastere unui organism tot fara coada. Nu s-a vazut sa scada in lungime coada pana la disparitie intre generatii. Asadar povesti pentru copii.

| TPU2019 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Prietene, cred că te plictisești și cauți să plictisești și pe alții. În caz de nu crezi în evoluție du-te și dă din coadă prin copaci, nu degeaba o ai. Mintea clar îți lipsește și acum că citesc mai sus prin postările (inepțiile) tale observ că aberezi în fiecare instanță. Du-te și rezolvă-ți întâi problemele existențiale, văd că depinzi de existența lu' Moș Crăciun să te facă să te simți special, altfel te simți pierdut și fără nici un rost. Ba mai bine, du-te și trage mâța de coadă. Poate o și gâdili cu ocazia respectivă.

App, Universul e mare, dar prostia omenească tot timpul se luptă să-l cuprindă. Du-te de te ia de manuță cu Kent Hovind și alți iluștri ca dumnealui zic eu. Luați-vă unul pe altul de coadă și scuturați-o împreună.

| Meme10Memu explică (pentru TPU2019):

Mai spune-mi despre basme cu evolutie. rolling on the floor

| TPU2019 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Evolu. ți-e rău.

| Meme10Memu explică (pentru TPU2019):

Zi mai departe. La final iti dau o nota. rolling on the floor

| TPU2019 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ți-e a joacă ție, ai impresia că eu sunt dozator de glume pentru arici pogonici...

| Meme10Memu explică (pentru TPU2019):

E tare gluma cu evolutia. rolling on the floor

| TPU2019 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E mai tare gluma cu prostu' când își vede curu', dacă-ți vine să crezi

| Meme10Memu explică (pentru TPU2019):

Te plictisesti?

| TPU2019 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Evident, zi ușoară azi, timp de pierdut, altfel nu eram aici, tu ce zici?

| Meme10Memu explică (pentru TPU2019):

Asa ma gandeam si eu.

In Biblie e profetit ca acest conflict intre religiosi si nonreligiosi va ajunge la un punct culminant in curand ceea ce va declansa mania Lui Dumnezeu sau sfarsitul acestui sistem sau Armaghedonul. Li se va parea religia ceva vulnerabil insa religia adevarata nu va cadea prada fiind aparata de insusi Dumnezeu creatorul universului si al pamantului. Fiecare e liber sa aleaga de care parte se pozitioneaza ACUM. Atunci va fi prea tarziu sa se razgandeasca.

| TPU2019 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Așa e domnu' creștinozaur, așa e, aveți dreptate. Va ajunge conflictul direct în punctul G! Ar trebui sa fim terorizați? Că doar na, atât ne duce capu' și n-avem nimic mai bun de făcut decât sa ne scoatem ochii cu toți ăștia pe care evoluția nu prea i-a favorizat? Glumești cred. Nici nu-i de mirare de ce sunteți certati cu dânsa?

| Meme10Memu explică (pentru TPU2019):

Ce evolutie nene? Nu e nici o evolutie.

| TPU2019 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai dreptate, esti literalmente exemplul viu.

| Meme10Memu explică (pentru TPU2019):

Nici la tine nu exista evolutie nenea. Nici acum nu intelegi?