| RAY a întrebat:

Daca Hitler isi ducea planul la sfarsit cu eliminarea tuturor indivizilor care nu prezinta gene bune nu ar fi fost mai bine? poate numai existau persoane cu complexe,frustrari,persoane handicapate care sufera, nebune care nici nu stiu ca exista, care e diferenta intre cea a vrut hitler sa faca vs teoria evolutiei? nu ambele inseamna eliminarea indivizilor persoanelor cu gene slabe?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu ar fi fost mai bine și este un mod de a gândi absolut înfiorător.
Diferența dintre modul în care a acționat Hitler și modul în care acționează evoluția este uriașă. Mai exact, nu au nimic în comun. Evoluția este un mod natural de a spori șansele ca viața să continue și să prospere. Hitler a fost un dezaxat care a decis că 99% din populația planetei ar trebui fie să dispară, fie să fie sclava celor 1% aleși.

Lăsând la o parte profunda imoralitate și faptul că niciun om nu are dreptul să decidă ce rasă trăiește și ce rasă moare, cum ar fi putut Hitler să determine cu precizie cine prezintă gene bune și cine nu? Care ar fi putut fi setul de criterii și cum s-ar fi putut efectua testele?

Cel mai rapid om de pe pământ la ora actuală este o persoană de culoare. Unul dintre cei mai inteligenți oameni de pe pământ este complet imobilizat într-un scaun cu rotile. Unul dintre cei mai mari compozitori care au trăit vreodată era surd. Țara cu cea mai lungă speranță de viață este Japonia.

În ce punct rasa așa zis "ariană" era cea mai bună?

| RAY explică (pentru johnnny123):

Ai dreptate, unde mai pui ca newton a murit virgin iar einstein nu era un barbat atragator nici freud nici multi, este greu, frumustea nu inseamna mereu inteligenta, dar ce parere/ce crezi ca se va intampla in viitor privind specia umana?

| johnnny123 a răspuns (pentru RAY):

Majoritatea oamenilor au capacitate cerebrală suficientă pentru a înțelege mult mai multe decât înțeleg și de a acționa mult mai inteligent decât o fac. Doar că le lipsește antrenamentul și dorința de a folosi acea capacitate cerebrală.

Din punctul meu de vedere urgența umanității nu este reprezentată de crearea unor indivizi superiori genetic, ci de a învăța oamenii să-și folosească creierele pe care le au deja. De a-i învăța să vadă imaginea de ansamblu și modul în care acțiunile lor afectează prezentul și viitorul. De a se obișnui să fie interesați de mai mult decât ceea ce se întâmplă pe o rază de un metru în jurul lor. De a înțelege, vorba poetului, că "niciun om nu este o insulă".

Specia umană nu are nevoie de o "purificare" forțată a liniilor genetice, ci are nevoie de o schimbare a modului de a gândi. Iar asta nu are legătură cu genetica, are legătură cu educația. Este o problemă de "software", nu de "hardware".

Dacă reușim să ne trezim înainte ca vreun descreierat (ridicat la putere pe ignoranța și apatia oamenilor) să apese butonul, avem o șansă. Dacă nu, nu.

| RAY explică (pentru johnnny123):

Dar man de multe ori avem complexe, frustrari legate de fizicul nostru care conteaza ca asta e prima impresie, la asta ma refer eu

35 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pana la urma... cine e Hitler si de ce si-a permis el sa ucida pe cineva care nu ii influenta viata, a fost un tortionar si un dement, l-am admirat doar pentru mintea lui statega si pentru faptul ca a facut din Germania un Arsenal din dotare pentru intreaga Europa, a pus tot ce a iesit in cale la pamant!

| Freya1 a răspuns:

Tu daca erai mai negru sau doamne fereste cu handicap ai fi vrut sa te omoare sau sa iti dea aceleas drepturi ca si la cel sanatos? Sa te ajute sa urci scarile sau sa te impinga la vale? Daca ai avut un accident la munca sau....asa te-ai nascut si nu esti tu vinovat de asta trebuie sa fi ucis sau marginalizat? Asta nu se numeste discriminare, rautate, cruzime? Nu e suficient ala de amarat trebuie sa il si omori in loc sa il ajuti sa se integreze ca e om ca si tine

| RAY explică (pentru Freya1):

Ai dreptate, dar nu e mai bine sa nu faci copii daca stii ca copii tai vor suferi ca tine?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Sunt oameni care isi doresc foarte mult un copil.Noi ca si oameni sanatosi ne e usor sa zicem nu il fac ca are probleme dar aia bolnvi saraci ar fi o alinare si o minune o bucurie sa stie ca pot sa faca si ei copii ca si restul si o sa aiba un sprijin.Nu in toate cazurile copii ii mosteneste boala mai ales daca nici ei nu o au din nastere

| SG1995 a răspuns:

Nu. Hitler a vrut ce-au vrut si comunisti desi nazisti si comunisti au avut un scop comun ei vedeau cauzele in moduri diferite. Comunisti au implementat eugenia sociala, iar nazisti eugenia rasiala, in ambele cazuri scopul fiind creearea unei lumii utopice egalitariste prin eliminarea diversitati sociale/rasiale. Daca ma intrebi pe mine daca ar fi sa aleg sa traiesc intr-o lume perfecta in care nimeni nu are nicio opinie si toti au aceleasi idei si lumea aceasta imperfecta dar cu o multime de omeni care nu sunt o masa de oi omogene frecate bine cu clor pe creier, categoric o sa aleg lumea in care gandesc eu insumi nu una in care alti gandesc pentru mine.

| GoldenZenith a răspuns:

Hitler a fost un geniu într-un fel. Nu se mai naște nimeni ca el crying
Oricum, a dat dovadă de o cruzime ieșită din comun. Una este să lași lucrurile sa urmeze cursul naturii, alta e sa intervii tu, ca om.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nu a fost un geniu pana la capat ca daca era castiga razboiul, dar cursul naturi nu tot asta va determina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca asa ar fi fost,dar Hitler nu urma niciun principiu,pentru el rasa pura avea la baza trasaturi fizice,ori astea,indiferent cat de perfecte sau simetrice ar fi, nu garanteaza caractere bune, nu garanteaza un paravan in fata nebuniei, a complexelor, a frustrarilor.Hitler considera ca rasa pura inseamna ochi albastri si par blond.Tu corespunzi acestui tipar? Eu personal sunt chiar opusul.O bruneta cu ochi verzi (asa cum sunt eu)ar fi fost privita de la inaltime, pentru ca e fix opusul. Teoria. evolutiei are la baza supravietuirea raselor puternice in defavoarea raselor slabe.Numai ce puternici pot supravietui, acesta ar fi motto-ul.Si Hitler avea cam acelasi motto, dar pentru el criteriile erau diferite, el nu urmarea sa caute masculi sau femele alfa, ci doar persoane care sa corespunda unui tipar. Daca Hitler isi ducea planul la indeplinire, nu ar mai exista evrei sau rromi. Oare e corect sa omoram milioane de oameni doar pentru ca nu au ochi albastri sau pentru ca nu au stramosi comuni?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cu toti avem acelasi stramosi comuni,nici eu nu sunt fanul ochiilor albastri,dar sunt multe persoane complexate,frustrate de inaltimea lor, fizicul lor, abilitatile lor, inteligenta etc
adica nu e egalitate, numai vorbesc de copii handicapati, redardati cu toti platim pentru ei ca sa traiasca e normal asa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dar cum ar fi fost daca toti erau perfecti? Cu inteligenta peste medie, cu trasaturi perfecte, cu abilitati inascute, cu ochi albastri si par blond? Chiar crezi ca o astfel de lume.ar fi putut supravietui? Nu cred intr-o lume perfecta.Nu cred in miliarde de oameni identici, ce nu se deosebesc cu nimic.Ar fi ca si cum privind in stanga si in dreapta mea m-as vedea pe mine in oglinda.Ar fi o lume plina de mine.O rasa pura nu garanteaza 100% ca nu vor exista copii cu malformatii, copii handicapati. Ochii albastri si parul blond nu resping automat handicapul. Daca tu ai gasi o metoda de a creea o rasa de perfecta, sau de a izola.acele persoane care corespund celor mai inalte standarde, daca ai creea o noua generatie de oameni perfecti, atunci intreaga omenire s-ar schimba.Dar Hitler nu a gasit gena perfecta, el.doar a reusit sa izoleze o gruapre de oameni care aveau aparent trasaturi bune, razboinici inascuti.Dar nu e de ajuns.

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uau,dar multe stii.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Feminismul cam asta va face, daca femeile vor face sex doar cu barbati care prezinta gene bune in viitor vor fi oamenii mai frumosi, inalti, inteligenti etc
desigur este greu ca mereu sa contraolezi asta artificial

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1231242):

Da,cum sa nu, sunt o enciclopedie cu picioare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si cei care prezinta gene mai rele ce sa faca?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sa nu se reproduca simplu

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi,te rog, viitorul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1231242):

Nu stiam ca in enciclopedii se prezinta viitorul.

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vrei sa-mi spui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1231242):

Nu tin secret.

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Reao!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1231242):

Asa sunt eu, rea.Ce sa faci

| RAY explică (pentru 1231242):

Gaby nu esti un barbat urat ma, esti un barbat chiar dragut, nu inteleg cum de esti virgin sincer

| 1231242 a răspuns (pentru RAY):

Si tu esti o bunaciune, vezi tu caracterul ma strica, ai uitat sa zici no homo.

| RAY explică (pentru 1231242):

Stiu man ca arat hot plus ca si sunt si beata nu vezi ca beau? de ce te strica carcaterul nu vad sa ai un carcater negativ sincer

| 1231242 a răspuns (pentru RAY):

Ca baiat nu vezi, sincer acum esti fata sau baiat, sunt confuz.

| RAY explică (pentru 1231242):

Ma poti vedea cum doresti man, indiferent daca as fi fata, baiat tot nu as vrea o relatie cu cineva

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt teoria evolutie e despre supravietuirea celui mai adaptat nu a celui mai puternic, in acest sens anumite specii care nu se pot adapta la mediu dispsr pur si simplu. Ideea e ca evolutia nu se "concentreaza" pe crearea speciei perfecte precum cred creationisti ci e vorba doar de supravietuire, iar speciile nu dispar pur simplu, ci lasa in urma urmasi cu un numar cat mai vast de caratere contrar cu ceea ce dorea Hitler, acesta dorea uniformizarea raselor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Practic selectia naturala are la baza sansele inegale ale indivizilor la reproducerea cu succes sau la propagarea genelor.Intr-adevar,supravietuieste specia care se adapteaza cel mai usor, dar in timpul selectiei naturale se pot produce anumite mutatii, datorate meiozei sau mitozei.Cand au loc variatii avantajoase, individul le transmite urmasilor aceleasi gene bune, sau imbunatatite, deci practic putem vorbi si de o insa nu este acesta scopul principal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câta prostie...

| Kiwibibilă a răspuns:

Omule oricum o sa murim odata asa ca cui ii pasa?

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Mie,bine ar fi ca copii nostri sa numai aiba frustrari, complexe

| MrJoker30 a răspuns:

Hitler ar fi trebuit sa aiba mai multa "grija" de homosexuali si tigani.