| Vizitiul a întrebat:

Daca n-ai fost niciodata agresat, ajungi vreodata sa agresezi? Daca x, de la nastere, nu este deloc agresat pana atunci cand devine parinte, este posibil ca acesta sa-ti trateze odraslele intr-un astfel de mod?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, este o chestiune personala, nu tot ce se naste din destepti e destept si nici ce se naste din prosti e prost. Toti suntem variabili si avem o dominanta dar, atentie, nu e garantata, o mica scanteie naspa din varii motive si din pasnici devenim agresori.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu este imposibil.

| EmaS a răspuns:

De obicei copiii copiaza ce vad la parinti.Pentru el parintii sunt un exemplu demn de urmat.De obicei cei care au fost agresati intr-un fel sau altul, ajung sa agreseze si ei la randul lor.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Stiu agresori care au fost agresati de parinti, dar de agresori care sa nu fi fost agresati de parintii lor, nu am auzit niciodata. Daca ai auzit tu, te rog sa impartasesti, stiu ca ai cunostinte in domeniu si as dori sa iti cunosc parerea, dar din cazuri concrete, vazute de tine.

| BebeStrumf a răspuns:

Ai posibilitatea sa ajungi, daca esti de fel mai impulsiv sau etcetera, depinde de caracterul fiecaruiahappy

| Maximus a răspuns:

Sunt slabe sanse, ca o persoana care sa nu fi fost afectata emotional in copilarie, sa manifeste un astfel de comportament. De cel mai multe ori agresorii pun accent pe abuzul sexual. Acestia se incadreaza in mai multe categorii dupa cum urmeaza : violatori, pedofili, si cei care practica sexul in randul rudelor (incest). Violatorul si cel care comite acte de molestare este deseori descris psihologic ca o persoana cu tulburari sexuale, mentale sau ca o persoana periculoasa din punct de vedere sexual. Acesti termeni sunt medicali, cat si juridici. Comportamentul violatorilor este caracterizat ca fiind cauzat de o tulburare de personalitate, care devine inadecvata, antisociala si exploziva. Pedofilul sau cel care molesteaza copii este un individ cu tulburari mentale si fara maturizare psihosexuala. 80% dintre acestia au sub 35 de ani si doar 1-2 % peste 50. Cei care apartin grupei de varsta de 30-35 de ani tind sa-si satisfaca fanteziile din adolescenta si au ca motiv al actiunii lor insatisfactiile din cadrul casatoriei. Cei care molesteaza copii pot proveni din randul delincventilor dar pot fi si membrii marcanti ai comunitatii. In majoritatea cazurilor, copilul cunoaste agresorul, il vede deseori, il admira si are incredere in el.
Incestul este un delict sexual, care apare atunci cand agresorul si victima sunt inruditi si nu ar putea sa se casatoreasca legal. Din cauza naturii sale, incestul deseori nu este raportat si este dificil de dovedit. Din pacate, incestul si moletarea intrafamiliala sunt probabil, cele mai frecvente forme de abuz sexual asupra copilului.
Toate victimele sufera o trauma semnificativa, care poate fi vindecata doar prin tratament medical adecvat si prin interventia autoritatilor legale. Deseori, dezgustul fata de cel care a comis abuzul se insoteste de un sentiment de frica intensa. In rezolvarea acestor cazuri, cu o mare incarcatura emotionala, medicii, avocatii si serviciile de asistenta sociala trebuie sa conlucreze pentru colectarea datelor si pentru rezolvarea cazurilor. Scopul este de a asigura revenirea victimei la o stare de normalitate, dar, in acelasi timp, de a identifica si a pedepsi pe cel care a comis abuzul, protejand astfel victima si intreaga comunitate. De aceea nu mi se pare greu de crezut ca un om care sa nu fi fost agresat in copilarie sa masifeste un comportament deviant asupra copiilor sai. Vezi cazul pedofililor!
Maximus

| DianaScorpio a răspuns:

E posibil si sa ii agreseze, si sa nu o faca. Depinde de cum se autoeduca el in viata, cum isi impune sa fie, ce valori morale isi cultiva, etc.

| miradoniz a răspuns:

dahee hee cred ca am auzit de o chestie de genul asta :"revoluția moravurilor" din anii '68 de din Franța a avut un principiu nemaiauzit "este interzis sa interzici".O întreaga generație a încercat asta,iar copiii de atunci,deveniți la rândul lor părinți, au decis, în marea lor majoritate ca totuși limitele sunt necesarehee hee

| blondissima a răspuns:

Cea mai plauzibila scuza nu poate deveni o regula!

| MenInShadow a răspuns:

Da, de multe ori, cei care nu sunt agresati, se iau de cei mai mici ca ei, asa ca este foarte posibil sa se intample asta

| AlxMro a răspuns:

De cele mai multe ori o persoana care a fost agresate cand era copil si a avut o copilarie grea, insa a reusit sa treaca peste, l-a maturitate acea persoana are un caracter bine format adica pot spune ca este o persoana "tare". Iar copii nu vor suferi in copilarie deoarece aceasta persoana trecand prin multe greutati si iubindu-si copii nu-i va supune la diferite munci sau sa-i agreseze. Acuma daca eu nu am fost agresat nu o sa ajung sa agresez pe nimeni... Asta este o chestie de mentalitate.

| Zazu a răspuns:

Da,este.Lipsa oxigenului la nastere duce la afectiuni cognitive.Educatia,dragostea materna neimpartasita(aici intra lipsa timpului,depresiile mamei,lipsa simtului maternitatii,etc),in definitiv lipsa afectiunii materne sau paterne, lipsa mediilor pentru a dezvolta afectiunea, un caracter labil(functii cognitive)etc.

| Claudiuu a răspuns:

Pai este imposibil ceea ce tu zici.Dar daca presupunem doar:Cred ca ar fi posibil deoarece la inceputul inceputurilor nimeni n-a fost agresat dar a agresat dand nastere agresiuni.Intrun fel putem spune ca e natura omului agresarea fizica verbala sau orice altfel de agresare. Orice are limita mai ales calmul unui om.

| claudiua a răspuns:

In general toti criminali, ucigasi in serie, violatori etc. sunt urmariti de o trauma din copilarie, care i-a marcat pe viata ex. bataie in familie, omorarea unu membru, consumul de droguri in familie etc., de regula traumele acestea ataca psihicul, ei nemaiputand sa faca difernta dintre bine si rau. Totusi, sunt si oameni care nu au fost niciodata agresati, dar agreseaza, de cele mai multe ori anturajului, din care e foarte greu sa iesi.

| Leo32 a răspuns:

Asta se mosteneste si nu se poate schimbawinking