| anonim_4396 a întrebat:

"Daca n-ar fi singuratatile care le insotesc cred ca am suporta cu mai mult curaj durerile rezultind de aici ca am suporta mai usor moartea decit singuratatea iar singura lasitate o recunoastem in fata singuratatii care lasitate este cu atit mai grava cu cit sintem mai singuri in esenta noastra.In momentul cind simtim teama de singuratate simtim de fapt ca ne autotradam?"

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In fond, omul e un animal social. Putem accepta singuratatea, dar nu pentru mult timp. Asa suntem facuti si as zice ca suntem facuti bine.
Limbajul e cel care ne deosebeste de animale si vrem sa-l folosim. In relatiile cu alti oameni.
Si chiar mi se pare morbid sa spui ca suntem singuri in esenta noastra. Ne putem foarte usor "mobila" singuratatea. Cu o carte...cu un pic de muzica...
Nu stiu ce sa zic...desi nu sunt o persoana sociabila, nu cred ca sunt nici o persoana singura. Parerea mea!

2 răspunsuri:
| DoomNEzeu a răspuns:

Harciog de unde ai dat copy/paste?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doomnezeu ce ai? Ti-e rau? Le culeg si eu cine naibii stie din ce colt de creer si ca sa fiu sigur ca nu fur drept de autor mai pun in ghilimele.Cred ca e un inceput de idee de a lui Cioran amestecata cu Fulga si nu mai stiu cu cine ca e mult de cind le-am citit.