Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Daca nu ai putea vorbi nici o limba, cum ai vorbi cu tine? Si in ce limbaj ai gandi?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ca sa comunic cu mine insami, n-am nevoie de cuvinte...Cat despre formularea gandurilor, exprimate sau tacute, as folosi limba materna.

| jedi_7867 a răspuns:

Probabil ar fi ceva de genul:
^_^
v_v

| alma a răspuns:

Probabil ca Tarzan, depinde in ce mediu as traii.Pa

| DeeDee a răspuns:

Eu cred ca la inceput oamenii comunicau, fara sa isi dea seama cum, prin telepatie... dar nu cu vorbe, ci isi transmiteau probabil imagini sau trairi/sentimente. Nu cred ca era un fel de putere pe care o controlau, ci pur si simplu o aveau "incorporata" si o foloseau inconstient. Apoi, s-au strans mai multi si au inceput "descoperirile" care i-au facut sa foloseasca mai mult partea rationala a creierului, ceea ce a dus poate la disparitia telepatiei cu aparitia vorbirii/sunetelor ca sa compenseze lipsa de comunicare. Daca insa mi-ai pune intrebarea asta acum, cand traiesc in civilizatie, si am pierdut contactul cu urma de spiritualitate, as spune ca nu voi fi capabila sa comunic cu mine printr-o limba anume, nici prin telepatie, pentru ca m-a indobitocit civilizatia asta materiala irecuperabil. Problema e ca nu cred ca as suporta o asemenea situatie, si ori as renunta la a mai comunica, ori as face orice miscari sau zgomote, as tipa si as plange, incercand sa gasesc un sens, si m-as manifesta asa o vreme, pana cand imi consum toata energia, ma culc, ma scol si apoi o iau de la capat. Sau innebunesc si ma sinucid ca sa scap de tensiunea data de faptul ca nu ma pot exprima. Wow... m-ai provocat, asa ca am aberat si eu putin pe aici^^

| maryana5 a răspuns:

Pai tu crezi ca animalele nu gandesc? confused
poate as comunica prin semne... daca as face o prostie mi-as da una in cap big grin... daca as face ceva bine mi-as incorda muschii(in semn ca sunt cea mai tare whistling ) daca as gandi m-as scarpina in cap. daca as vedea ceva frumos as tzopai big grin
asa cum faceam si oamenii pesterilorwinking
xoxo, mary peace sign

| papushikroz a răspuns:

Probabil prin imagini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca pentru a gindi ar fi nevoie de sunete sa te poti intelege cu tine insuti(sa).

| somniferu a răspuns:

Pai cum nu stii nici tu nici eu nu stiu dar ca sa experimentezi asta fa o casa mare intrum loc pustiu fara nici o firmitura de tehnologie si informare si fa un bebe si lasa-l acolo 20 de ani (dar sa aibad e toate, mancare, apa, haine...etc)si dupa mergi si il intrebi in ce limba gandeste:rolling on the floorlaughinglaughinglaughingrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
Asta e cea mai buna solutierolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
Sau investigheaza in ce limba vb stramosii tai si ai meibig grin.care nu stiau nici o limba acum 10000000000de ani in urmarolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor)