| ƛƝƊƦЄЄƛ a întrebat:

Dacă o personă îşi pierde memoria...Cum mai ştie să vorbească?
Întrebarea asta am văzut-o pe Facebook şi chiar mă întreb cum m-ai ştie să vorbească.

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cel mai simplu raspuns ar fi ca vorbitul, mersul, nu tin de memorie. Vorbitul e vazut de creier ca un complex de gesturi si reflexe, astfel incat nu il stocheaza in acelasi loc cu amintirile. Din aceasta cauza o leziune care va duce la amnezie (pierderea memoriei) va afecta doar memoria informationala adica nu iti vei aminti nimic din ce ai facut inainte, dar, vorbitul, care e pastrat in alta parte a creierului nu va fi afectat. Totusi, datorita faptului ca creierul nu percepe ca gest reflex decat prima limba invatata, limba materna, foarte des amnezia duce la uitarea tuturor celorlalte limbi invatate. Adica un profesor roman de engleza cu amnezie, nu va sti o boaba de engleza. Si din cauza pastrarii acestor informatii in diverse parti ale creierului, poti observa pacienti care dezvolta boli care duc la imposibilitatea de a vorbii, imposibilitatea de a intelege sensul cuvintelor, etc, fara sa fie afectata memoria.

4 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Păi,cum învaţă un copil să vorbească?
Am avut un prieten,când eram mai mic, care a suferit un accident de masină, şi să zicem că s-a resetat. Şi-a dat un restart la creier, a luat-o de la zero. A început să înveţe sa meargă, să vorbească....bine,toate astea învăţându-le mult mai repede decât un copil mic, deoarece corpul lui era obişnuit cu asta, dar oricum, a luat-o de la zero cu totul.

| WhatheWow a răspuns:

Da, gyzzard are dreptate.

| beatrice9849 a răspuns:

Exista anumite parti in care este impartit creierul! memoria nu are legatura cu vorbirea.

| ouuyz a răspuns:

Dupa ce iți pierzi memoria, ești inconștient timp de 48h.
Dupa cele 2 zile poți sa scrii, sa vorbești al telefon sau alte nebunii!
Sunt și alte cazuri..care au durat și luni, ani, săptămâni!